Zioła na migrenowy ból głowy - jak naturalnie radzić sobie z uporczywym problemem?

27. 7. 2021 · 4 minuty czytania

Zioła na migrenowy ból głowy to szeroka grupa gatunków. Zwalczają różne przyczyny migreny, np. stres i niedotlenienie. Po które rośliny lecznicze warto sięgnąć?

Michał Mazik
Michał Mazik
Zioła na migrenowy ból głowy - jak naturalnie radzić sobie z uporczywym problemem?

Migrenowy ból głowy jest nieznośny i bardzo często w takim wypadku sięga się po tabletki przeciwbólowe. Niezależnie od tego warto „pochylić się” się nad ziołami, które pomogą wyleczyć dolegliwość. Jakie zioła pić na migrenę?

Jakie zioła na migrenę stosować? Sprawdzona mieszanka bonifraterska

Zioła na silny ból głowy, np. o podłożu migrenowym, stosuje się głównie wspomagająco. Mogą wyeliminować ból, docierając do przyczyn, o ile są regularnie wykorzystywane. Najczęściej jednak tylko (a może aż) zmniejszają poziom bólu. Zioła dobre na ból głowy często łączy się w mieszanki i wykorzystuje w formie naparów. Często skutecznie zastępują tabletki na ból głowy. Do sprawdzonych bonifraterskich receptur należy herbata ziołowa, w skład której wchodzą poniższe gatunki. 

  • Wierzbabiała (Salix alba) – w ziołolecznictwie wykorzystuje się korę, która jest bogatym źródłem glikozydów salicylowych (m.in. salicyny oraz salikortyny). To grupa związków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Wierzba łagodzi migreny i pomaga przy nerwobólach.
  • Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) – ma wszechstronne zastosowanie, może zwalczać niektóre z przyczyn migreny, np. stres i pobudzenie. Łagodzi bóle głowy. Jest cennym źródłem substancji aktywnie czynnych, takich jak flawonoidy, fenolokwasy, fitosterole, garbniki katechinowe i fitosterole. Co ważniejsze – kwiaty rumianku mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Jako suplement diety rumianek w postaci herbaty ziołowej jest dostępny dość powszechnie.
  • Lipa (Tilia) – kwiaty są wykorzystywane głównie napotnie, ale w rzeczywistości mają znacznie szersze działanie. Lipa działa lekko uspokajająco i łagodzi ból głowy. Likwiduje napięcia i pomaga w pozbyciu się zmęczenia.
jakie zioła na ból głowy? Malina
  • Bez czarny (Sambucus nigra) – to znany naturalny środek sprawdzający się w łagodzeniu bądź uśmierzaniu bólu głowy. Pomaga przy migrenie, a także przy rwie kulszowej. Dowiedz się więcej na temat właściwości czarnego bzu.
  • Malina właściwa (Rubus idaeus) – główne działanie liści to dbanie o florę układu trawiennego. Roślina działa wspomagająco także w innych obszarach, np. łagodzi bóle głowy.
  • Melisa lekarska (Melissa officinalis) – to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych stosowanych przy migrenach, także jednorodnie (bez mieszanki). Jest skuteczna w wielu przypadkach, gdyż rozluźnia, uspokaja, poprawia nastrój i niweluje stany lękowe. Zwalcza jedną z głównych przyczyn występowania migrenowego bólu głowy, tj. stresu (sprawdź: herbatę ziołową z melisy).

Pozostałe skuteczne zioła lecznicze na ból głowy

Zioła dobre na ból głowy to m.in. złocień maruna, szałwia lekarska, imbir, niepokalanek,  miłorząb dwuklapowy, mięta pieprzowa i kozłek lekarski. Mają różne mechanizmy działania, dlatego wybiera się je w zależności od przyczyn migreny (jeśli je znamy). W przeciwnym wypadku warto mieszać 2-3 gatunki.

  • Mięta pieprzowa (Mentha piperita) i kozłek lekarski (Valeriana officinalis) działają podobnie jak melisa. Ograniczają stres i zmniejszają napięcie mięśni.
  • Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) i złocień maruna (Tanacetum parthenium) usprawniają krążenie w naczyniach mózgowych. Dzięki temu likwiduje się ważną przyczynę migreny – niedotlenienie.
  • Imbir lekarski (Zingiberis officinalis) hamuje mdłości i wymioty, objawy migreny. Może pomóc zmniejszyć ból głowy wynikający z nadużycia alkoholu.
  • Szałwia lekarska (Salvia officinalis) i niepokalanek mnisi (Vitex agnus-castus) wpływają tonizująco na układ hormonalny. Łagodzą bóle głowy, które towarzyszą miesiączce lub są związane ze zmianami pogody.
jakie pić zioła na ból głowy? rumianek

Zioła na ból głowy w ciąży i dla dzieci

Zioła na ból głowy dla dzieci, matek karmiących i kobiet w ciąży powinny być dobierane ostrożnie. Stosowanie wielu gatunków jest niewskazane, zwłaszcza szałwii lekarskiej i niepokalanka mnisiego. Warto więc wcześniej skonsultować z lekarzem chęć sięgnięcia po rośliny lecznicze. Z powyższej grupy najbezpieczniejsze są kwiaty rumianku oraz liść maliny.

Zioła na migrenę – jak je stosować?

Zioła w zdecydowanej większości przypadków aplikowane są w formie naparów i odwarów. Liście, kwiaty i ziele przygotowuje się jak herbatę. Wystarczy zalać je wrzątkiem i poczekać do ostygnięcia. Korzenie i kłącza zaleca się gotować (ok. 10 minut). Jednorazowa dawka to 2 łyżeczki mocno rozdrobnionego surowca zielarskiego. Warto pić 1-2 szklanki dziennie – doraźnie – i jedną szklankę dziennie – profilaktycznie.

szałwia na ból głowy

Takie środki zwykle stosuje się w domowym zaciszu. Jednakże warto mieć pod ręką również gotowe suplementy diety, które zastosuje się od razu po wystąpieniu objawów migreny lub na wszelki wypadek zabierze gdzieś ze sobą (np. w podróż). Zioła na ból głowy mają m.in. formę tabletek (np. imbir w tabletkach), kapsułek, soków (np. sok z maliny właściwej), kropel i nalewek. Warto poszukiwać suplementów – jednogatunkowych lub mieszanek sporządzonych z opisanych powyżej roślin leczniczych.

Migrenowy ból głowy – dowiedz się więcej!

Zioła lecznicze na ból głowy – podsumowanie

Zioła pomagają zwalczyć lub przynajmniej osłabić ból głowy. Warto z nich korzystać regularnie, stosując różne gatunki. Niwelują różne przyczyny migreny, a przy okazji wspomagają organizm na wielu obszarach.

Źródła:

  1. Senderski; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
  2. Dobros N.; Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym; 2017; Postępy Fitoterapii; 18(3): 215-222
  3. Mazik M.; Zioła w ogrodzie i w domu, Warszawa 2018, Wydawnictwo Egros.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym kilka związanych z ziołolecznictwem i naturalnymi metodami leczenia („Zioła w kuchni”, „Zioła w ogrodzie i domu”, „Zdrowie z ogrodu”, „Dary pszczół”). Przez ponad dekadę pracowałem jako ekspert miesięcznika „Zdrowie”. Należę do tej grupy szczęśliwców, którzy połączyli zainteresowania z pracą.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym...
Przeczytaj więcej od tego autora