Lwia zmarszczka − jak się jej pozbyć?

27. 10. 2020 · 4 minuty czytania
Zanim udasz się do gabinetu medycyny estetycznej, by usunąć lwią zmarszczkę, zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry. Podpowiadamy, na jakie kosmetyki warto postawić!
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Lwia zmarszczka − jak się jej pozbyć?

Lwia zmarszczka, zwana też często lwią bruzdą, maluje się na twarzy pomiędzy brwiami. Przypadłość ta to jedynie efekt estetyczny, który bardzo często pojawia się u osób mających ekspresyjną mimikę. Jak pozbyć się lwiej zmarszczki? Zanim udasz się do gabinetu medycyny estetycznej, wypróbuj odpowiednią pielęgnację skóry.

Lwia zmarszczka − co to jest?

Jak wspomniałam na wstępie, lwia zmarszczka pojawia się między brwiami u osób, które mają dość wyrazistą i żywą mimikę twarzy. Jest wynikiem częstego marszczenia brwi czy ściągania ich do środka − taki grymas mają zazwyczaj osoby złe, zagniewane czy intensywnie myślące. Problem ten dotyczy nie tylko kobiet, jednak to one z reguły na nią narzekają i wpisują w okno wyszukiwarki: „jak usunąć lwią zmarszczkę?”. Lwia bruzda może pojawić się jeszcze przed 30., choć wiele zależy od ogólnej kondycji Twojej skóry.

Na powstanie lwiej zmarszczki wpływa także ułożenie podczas snu (pogłębia ją spanie na boku), ale także zanik włókien kolagenowych i jest to związane z naturalnym procesem starzenia się. Więcej na temat funkcji kolagenu w skórze dowiesz się z artykułu: Młodość skóry umiera po 25? Kolagen i jego właściwości.

Lwia bruzda - jak się jej pozbyć?

 

Zmarszczki między brwiami − jak im zapobiec?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie łatwiej zapobiegać powstaniu lwiej bruzdy niż ją wyeliminować. Co możesz robić, żeby zapobiec pojawieniu się zmarszczki między brwiami?

Po pierwsze, staraj się mniej stresować! Unikaj nerwowych sytuacji, które wywołują groźne zmarszczenie brwi. Oczywiście, zapanowanie nad własnymi emocjami nie jest takie proste. Wypracuj własne sposoby na zachowanie zimnej krwi w krytycznych sytuacjach i szybkie odzyskiwanie równowagi. Zobacz, artykuł naszej farmaceutki, która podpowiada: Jak się uspokoić w stresującej sytuacji? Sprawdzone sposoby!.

  Po drugie, ćwicz mięśnie twarzy świadomie. Pomoże Ci w tym np. joga twarzy. Jest ona dla mięśni twarzy tym, czym ćwiczenia na siłowni dla mięśni ramion, ud czy brzucha. Odpowiedni zestaw ćwiczeń wzmocni mięśnie mimiczne i delikatnie poprawi cały owal twarzy. Dobrym i prostym ćwiczeniem jest masowanie mięśnia marszczącego między brwiami − wskazującymi palcami wykonuj na nim okrężne ruchy. Zobacz, jakie jeszcze ćwiczenia wykonać na lwią zmarszczkę.

   

  Dowiedz się więcej o jodze twarzy z mojego tekstu: Joga twarzy - sposób na zmarszczki i drugi podbródek.

  Po trzecie, wkomponuj w swoją codzienną pielęgnację twarzy kosmetyki przeciwzmarszczkowe i takie, które zawierają kolagen lub pobudzają do pracy fibroblasty. Takim preparatem jest np. Vichy Liftactive Collagen Specialist na dzień, który działa w oparciu o przeciwzmarszczkowe peptydy. Codziennie przed snem wmasowuj okrężnymi ruchami krem przeciwzmarszczkowy w ten obszar skóry. Kosmetyki, które mogą spowolnić pojawienie się lwiej zmarszczki, to m.in. Slow Age od Vichy krem na dzień czy Nuxellence Eclat. Zwróć też uwagę, że dobrze nawilżona skóra wolniej się starzeje! Nie zaniedbuj więc dostarczania skórze substancji nawilżających, takich jak chociażby kwas hialuronowy.

  Po czwarte, choć może wydać Ci się to zaskakujące − zadbaj o wzrok! Zwróć uwagę na to, że kiedy niedowidzisz, zaczynasz marszczyć brwi. To samo dzieje się, kiedy oślepia Cię słońce. Pomyśl więc o dobrych okularach, tak korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych nawet jesienią lub zimą w słoneczne dni!

  Jak się pozbyć lwiej zmarszczki?

  Wypełnienie lwiej zmarszczki − kosmetyki i medycyna estetyczna

  A jak zlikwidować lwią zmarszczkę, kiedy już pojawi się na Twoim czole? Na początek wybierz kosmetyki przeciwzmarszczkowe z zaawansowaną technologią wygładzania bruzd mimicznych. Tu polecam Ci przede wszystkim naprawczy krem na noc Dermedic Oilage, który przywraca gęstość skóry oraz Nuance Magical Supreme Lifting Multi-Active, krem na dzień do skóry suchej.

  Najskuteczniejszym sposobem na wypełnienie lwiej zmarszczki jest udanie się do salonu medycyny estetycznej. Rozwiązaniem stosowanym przez wiele kobiet borykających się z tym problemem jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej w mięsień marszczący, czyli tzw. botoks. Toksyna paraliżuje mięsień na pewien czas, przez co, nawet jeżeli marszczysz brwi czy jesteś zestresowana, „zatrute” miejsce pozostaje niewzruszone. Zmarszczka znika nawet na 6 miesięcy. Po tym czasie jeżeli chcesz utrzymać efekt, musisz wybrać się na zabieg ponownie. Sam zabieg trwa zaledwie kilka minut. Żeby lepiej wygładzić bruzdę, możesz wprowadzić w miejsce zmarszczki podskórnie kwas hialuronowy. Efekt zabiegu z kwasem hialuronowym utrzymuje się nawet 3-krotnie dłużej niż sam botoks.

  Lwia zmarszczka - botoks

  Lwia zmarszczka? Zapobiegaj, nie lecz!

  Jak w przypadku każdej zmarszczki mimicznej lepiej zapobiegać niż leczyć. Przy ekspresyjnej mimice twarzy, zacznij jak najwcześniej odpowiednią pielęgnację antyage. Stosuj kosmetyki z kolagenem i kwasem hialuronowym, żeby pobudzić do pracy fibroblasty. Zachowaj młody wygląd skóry, ćwicząc jogę twarzy i staraj się spać na plecach, żeby utrzymać mięśnie w odpowiednim napięciu.

   

  Źródła:

  Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Pod red. Przylipiaka A. Białystok, 2014.

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Aleksandra Anna Wolska
   Aleksandra Anna Wolska
   Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Aleksandra Anna Wolska
   Aleksandra Anna Wolska
   Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
   Przeczytaj więcej od tego autora