Mokre włosy na noc zdrowsze niż suszarka!?

14. 11. 2019 · 4 minuty czytania

Czy zasypianie z mokrymi włosami dobrze wpływa na ich kondycję? Jakie kosmetyki stosować, aby wzmocnić kosmyki? Czy suszarka szkodzi włosom? Dowiedz się więcej!
 

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Mokre włosy na noc zdrowsze niż suszarka!?

Mokre włosy na noc to coś, co przydarza się każdej z nas. Czy naprawdę jest to aż tak szkodliwe? Do tej pory panowała opinia, że pod żadnym pozorem nie wolno tego robić, gdyż wilgotne włosy szybciej się niszczą. Przekonaj się jak jest naprawdę!

Czy można spać z mokrymi włosami?

Tutaj zdania są podzielone. Jedni uważają, że jest to bardzo szkodliwe zarówno dla Twoich włosów, a także dla zdrowia!

A to dlatego, że wilgotne włosy są bardziej podatne na skręcanie i łamanie. Co więcej, mokre włosy stanowią świetną pożywkę dla bakterii, grzybów i roztoczy, które znajdują się na Twojej pościeli. Tak więc, jeżeli masz problem ze swędzącą skórą głowy czy łupieżem, lepiej unikaj spania z mokrą głową. A to nie jedyne zdrowotne zastrzeżenie. Spanie z mokrymi włosami może prowadzić do zbyt dużego wychłodzenia głowy, a w konsekwencji do przeziębienia i innych infekcji.

Po przebudzeniu, włosy żyją własnym życiem. Często sterczą w każdą stronę i ciężko je ujarzmić. Żeby doprowadzić swoją  fryzurę do porządku, używasz suszarki, prostownicy, lokówki i lakieru. W wyniku czego, Twoje włosy jeszcze bardziej się niszczą.

mokre włosy

 

Z drugiej strony, włosowi eksperci twierdzą, że mycie włosów na noc jednak bardziej korzystne dla Twoich włosów niż regularne używanie suszarki, która wysusza i włosy. W wyniku jej używania, włosy są suche, łamliwe i pozbawione połysku.

Sprawdź też szampony do włosów.

 

Jak spać z wilgotnymi włosami, żeby ich nie zniszczyć?

Okazuje się, że istnieje kilka sposób na to, żeby uniknąć negatywnych skutków spania z mokrymi włosami. Jak spać z mokrymi włosami?

Ważne, żeby włosy nie były całkiem mokre. Im większa wilgoć, tym większa szansa na rozwój bakterii i roztoczy. Poza tym, może się okazać, że nawet po całej nocy, obudzisz się z wilgotnymi włosami. Pamiętaj również o tym, żeby unikać intensywnego tarcia włosów ręcznikiem. W ten sposób możesz uszkodzić cebulki włosów i dosłownie wyrwać je z głowy!

mokre włosy na noc

 

Żeby zamknąć łuski włosów, spłukuj je zimną wodą. Wtedy będą one bardziej odporne na łamanie.

Zwróć uwagę na to, z jakiego materiału wykonana jest poszewka na poduszkę. Najbardziej korzystna dla Twoich włosów jest poszewka jedwabna lub (w tańszej wersji) satynowa. Bawełniana pościel może powodować dużo większe plątanie włosów.

Po myciu, wetrzyj we włosy odżywkę bez spłukiwania lub olejek, żeby odżywić włosy, np. suchy olejek o wielu zastosowaniach o bogatej konsystencji, Nuxe Huille Prodigieuse.

  Wilgotne kosmyki warto odpowiednio związać. Zapobiegnie to ich plątaniu. Jak spiąć mokre włosy na noc? Po pierwsze, nie może to być bardzo ciasny splot.  Najlepiej zapleść je w warkocz. Po drugie, zamiast cienkich gumek do włosów, warto użyć delikatnej (np. aksamitnej lub jedwabnej), dużej frotki.

  Jak pomóc zniszczonym włosom?

  Sama widzisz, nie ma prostych odpowiedzi na pytanie na to co jest gorsze: spanie z mokrymi włosami czy używanie suszarki? W każdym razie, cokolwiek wybierzesz, Twoje włosy są narażone na zniszczenia. Jak dbać o włosy, żeby pozostały zdrowe i mocne?

  Używaj delikatnych szamponów, które nie drażnią skóry głowy, np.  szampon nawilżający Emolium Dermocare lub Ziaja Codzienna Pielęgnacja, szampon, jojoba. Szampon warto wcześniej spienić w kubku z wodą. Nie tylko oszczędzasz szampon, ale również dbasz o swoją skórę głowy.

  spanie z mokrymi włosami

   

  Przed myciem włosów najpierw je rozczesz! Wbrew powszechniej opinii, rozczesywanie mokrych włosów wcale nie jest prostsze niż suchych. Myjąc włosy, dodatkowo  je plączesz!

  Po każdym myciu używaj odżywki lub maski do włosów, dobranej odpowiednio do Twojego rodzaju włosów. Inaczej pielęgnacja wygląda w przypadku włosów niskoporowatych a inaczej w średnio- i wysokoporowatych. Pisałam o tym w artykułach: Włosy niskoporowate jak je pielęgnować, żeby zachowały pełnię blasku? i Włosy wysokoporowate jak je pielęgnować i przywrócić zdrowy wygląd?

  Raz lub dwa razy w tygodniu olejuj włosów. Ten zabieg, regularnie stosowany, może zadziałać cuda na Twoich zniszczonych włosach. O tym, jak olejować włosy pisała Lila w artykule: Olejowanie włosów moje sprawdzone, domowe sposoby

  Po każdym myciu zabezpiecz końcówki odpowiednim serum do ich pielęgnacji. Możesz na przykład użyć Aloesove, regenerujący żel do twarzy, ciała i włosów.

  Postaraj się jak najbardziej ograniczyć suszenie, prostowanie i modelowanie włosów. Jeśli już to robisz, zawsze zabezpiecz kosmyki profesjonalnymi kosmetykami termoochronnymi.

  Pamiętaj również o zachowaniu kilku zasad zdrowego suszenia włosów, czyli:

  • trzymaj suszarkę około 30 cm od głowy.
  • susz chłodniejszym lub lekko ciepłym powietrzem.
  • nie przytrzymaj nawiewu zbyt długo na jednej partii włosów.
  • susz zgodnie z kierunkiem rośnięcia włosów i wykończ suszenie zimnym powietrzem, żeby zamknąć łuski włosów.
  suszenie włosów

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Aleksandra Anna Wolska
   Aleksandra Anna Wolska
   Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Aleksandra Anna Wolska
   Aleksandra Anna Wolska
   Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
   Przeczytaj więcej od tego autora