Nadmierny apetyt − sprawdź, jakie choroby mogą być jego przyczyną!

18. 7. 2019 · Agnieszka Raczkowska · 4 minuty czytania
 • porady żywieniowe

Nadmierny apetyt może wiązać się ze stresem czy zmianą nawyków żywieniowych, ale także może być objawem poważniejszej choroby takiej jak kandydoza układu pokarmowego, cukrzyca typu 1 czy zaburzenia hormonalne. Zobacz, jak pohamować nadmierny apetyt i jakie mogą być przyczyny ogromnego uczucia głodu.

Jak poskromić nadmierny apetyt?

Nadmierny apetyt to nieprawidłowe zachowanie związane z jedzeniem, np. nagłe napady żarłoczności. Oznacza to, że dostarczasz organizmowi więcej energii niż wynosi Twoje dobowe zapotrzebowanie. U niektórych osób kaloryczność posiłków sięga od kilkuset do kilku tysięcy kilokalorii!  Naukowcy wymieniają kilka możliwych przyczyn nadmiernego apetytu.

Nadmierny apetyt − przyczyny o podłożu chorobowym:

 • zaburzenia hormonalne
 • cukrzyca
 • pasożyty
 • kandydoza

Nadmierny apetyt – przyczyny psychologiczne:

 • reakcja na negatywne emocje
 • radykalne odchudzanie, w tym bulimia

Sprawdź też najczęstsze zaburzenia odżywiania.

nadmierny apetyt

Nadmierny apetyt a zaburzenia hormonalne

Raz na jakiś czas, nawet profilaktycznie warto zrobić pakiet badań tarczycowych, żeby skontrolować stan zdrowia. Nadczynności tarczycy towarzyszy przyspieszenie procesów przemiany materii. Przez to możesz zauważyć u siebie spadek wagi i ciągłe uczucie głodu.

Jeśli zauważasz u siebie nadmierny apetyt, przybieranie na wadze, zaróżowienie twarzy i trudne do wyleczenia infekcje, to może być to zespół Cushinga. Wiąże się on z różnorodnymi objawami, które związane są z podwyższonym stężeniem glikokortykosteroidów we krwi.

Zaburzenia  pracy hormonów mogą wynikać także z zakłóconych rytmów biologicznych, które związane są z wykonywaniem pracy zmianowej. Tu uważać powinny np. pielęgniarki, magazynierzy czy kierowcy. Wiążą się z tym zaburzenia wydzielania melatoniny, a pośrednio także serotoniny i adrenaliny. Osoby, które wykonują pracę zmianową uskarżają się nadmierną senność, uczucie ociężałości i nadmierny apetyt.

Dowiedz się, czym jest ortoreksja.

nadmierny apetyt u mężczyzn

Nadmierny apetyt a cukrzyca

Najprościej mówiąc, cukrzyca polega na zaburzeniach metabolizmu węglowodanów. Przy cukrzycy typu 1, jednym z pierwszych objawów jest utrata kilogramów, nadmierny apetyt, łatwe męczenie się, wzmożone pragnienie i oddawanie moczu. Zapadalność na cukrzycę typu 1 ma tendencje wzrostowe i dotyczy coraz młodszych osób.

Nadmierny apetyt a kandydoza  

Przyczyną nadmiernego apetytu może być także przerost w jelitach drożdżaków Candida albicans, które zmieniają procesy metaboliczne. Drożdżaki te mogą doprowadzić do szeregu groźnych chorób i powodują rozszczelnienie jelit czy pojawienie się nietolerancji pokarmowych. Kandydoza odpowiada za nadmierny apetyt na słodycze, bo grzyby żywią się głównie węglowodanami.

jak pohamować nadmierny apetyt

Nadmierny apetyt a pasożyty

Niestety, lamblie, owsiki, glisty i tasiemce są nadal powszechne u dorosłych i dzieci. Ciągłe uczucie głodu może być objawem rozwijania się choroby pasożytniczej. Jeśli więc ciągle odczuwasz potrzebę sięgania po słodycze, możesz podejrzewać u siebie obecność pasożytów.

Niepokojące objawy choroby pasożytniczej to:

 • zmiany łaknienia: brak apetytu lub nadmierny apetyt
 • apetyt spaczony z ukierunkowaniem na potrawy kwaśne lub słodkie
 • biegunki lub zaparcia
 • bóle brzucha
 • osłabienie, apatia lub nadpobudliwość
 • zawroty głowy
 • wysypkę i objawy alergiczne

Nadmierny apetyt a emocje

Na pewno znasz osoby, które „zajadają stres” czekoladą, pączkami i ciastkami. Nadmierny apetyty bywa reakcją na negatywne emocje, jak strach, smutek czy żal. W wielu przypadkach jedzenie stanowi formę odwrócenia uwagi od trudnej sytuacji, na krótką chwilę przynosząc ulgę. W badaniach udowodniono, że emocje mają wpływ nie tylko na ilość, ale także rodzaj spożywanych produktów. Napady przejadania się obejmują dużą zawartość kalorii zawartych w tłuszczach i cukrach.

Sprawdź też, jakie są przyczyny i sposoby leczenia anoreksji.

nadmierny apetyt przyczyny

Nadmierny apetyt a drastyczne odchudzanie

W trakcie radykalnego odchudzania pojawiają się uporczywe myśli o jedzeniu. Czy wiesz, że organizm, któremu gwałtownie ogranicza się ilość dostarczanych kalorii domaga się większych porcji jedzenia? Po kilku dniach ostrej, restrykcyjnej diety uczucie głodu może być już niemożliwe do zahamowania i skończy się napadem jedzenia, zwłaszcza w godzinach wieczornych.

Jak pohamować nadmierny apetyt? Przede wszystkim zadbać o 5 regularnych posiłków, żeby nie dochodziło do wahań stężenia cukru we krwi.

Suplement diety do ssania z chrom organicznym z dodatkiem witaminy B3.
Suplement diety zawierający chrom, wspomagający prawidłowy metabolizm.
Suplement diety z morwą biała i chromem, na utrzymanie poziomu cukru.

Więcej artykułów na ten temat