Kiedy namiętność w związku wygasa - czy to koniec, czy dopiero początek?

11. 9. 2018 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
 • psychologia

Teoria miłosnego trójkąta Sternberga rozwiewa wszystkie wątpliwości.  Dla tych, którzy nieustannie szukają pasji i namiętności, związek może stanowić prawdziwe wyzwanie. Co się dzieje w związku, kiedy namiętność wygasa? Jak rozbudzić namiętność w związku? I w końcu – czy prawdziwa miłość to bezustanna pogoń za namiętnością?

Fazy związku − psychologia

Amerykański psycholog R. Sternberg przedstawił interesującą charakterystykę i interpretację 3 etapów miłosnego związku dwojga ludzi − jest to tak zwana „Teoria miłosnego trójkąta” (oryg. Triangular Love Theory).

Zgodnie z teorią, miłość doskonała składa się z 3 następujących po sobie etapów:

 • namiętności (pasji)
 • intymności
 • zaangażowania

Można powiedzieć, że im bardziej wchodzisz na wyższy etap, tym bardziej zmienia się nasilenie każdego z komponentów. Namiętność i pasja to silne emocje takie jak zachwyt, podniecenie, pragnienie bliskości fizycznej. Z czasem otwierają one drogę bliskości psychicznej (duchowej), czyli intymności. Związek nabiera wtedy głębszego wymiaru: czuć wzajemne zrozumienie, empatię, zaufanie. Partnerzy wspierają się nawzajem, dzielą się przemyśleniami, obawami i czerpią satysfakcję z takiej relacji. Gdy pojawia się 3. etap − zaangażowanie, związek staje się wspólnym dobrem i partnerzy świadomie działają na rzecz jego trwania i powodzenia. To właśnie wtedy łatwiej przychodzi decyzja o małżeństwie i założeniu rodziny. Od tego etapu mają wspólne cele, plany, podejmują starania, kiedy nie wszystko się układa tak, jak powinno (terapie małżeńskie to też element zaangażowania).

mąż i żona

Psychologia związku − badania

Co ciekawe, badania przeprowadzone przez Uniwersytet Santiago de Compostela (pod przewodnictwem R. Sternberga) dowiodły, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety, za najważniejszy element związku uznali intymność, a nie pasję czy namiętność. Sterberg sugeruje też, że kobiety często oczekują wyższego poziomu zaangażowania niż mężczyźni, którzy próbują tego unikać.

Natomiast całkowity brak namiętności w związku to nie efekt pojawienia się i „narastania” kolejnych etapów miłosnego trójkąta − jest on kompletny tylko wtedy, gdy wszystkie 3 komponenty nadal się w nim znajdują. Warto pamietać, że pasja, namiętność to nie tylko pożądanie fizyczne, ale też fascynacja i pożądanie emocjonalne – to jest ważne w każdej fazie związku. Miłość wytrawna, czyli właśnie kompletna, jest wg psychologa prawdziwą rzadkością. Żeby ją utrzymać nie wolno zapomniać o wyrażaniu uczuć i ich regularnym wzmacnianiu.

 

 

Tymczasem z badań przedstawionych w prestiżowym piśmie „Social Psychological and Personality Science” wynika, że po 10 latach małżeństwa wielu ludzi jest wciąż zakochanych i ciągle odczuwa pozytywne emocje w stosunku do swojego męża czy żony. Aż 40% osób określiło stan zakochania jako wysoki, kolejne 15% uplasowało się na drugim poziomie intensywności uczuć.

Kiedy namiętność w związku wygasa - wakacje

Jak rozpalić na nowo miłość w związku?

Profesor psychologii J. Gottman po przebadaniu prawie 700 par, ustalił 7 podstawowych składników wiecznej miłości.

Jak zachować miłość według Gottmana:

 • być na bieżąco z wiedzą na temat drugiej połowy, żeby się nie „rozjechać’, a dogrywać,
 • pielęgnować wzajemne uczucie podziwu i sympatii,
 • pozostawać w stałym kontakcie (dużo rozmawiać),
 • ustępować sobie nawzajem,
 • odpuszczać sprawy, na które nie mają wpływu,
 • rozwiązywać problemy, które stale powracają
 • budować poczucie wspólnoty (hobby, rytuały, nowe wyzwania, czas tylko dla siebie)

Zgodnie z badaniami A. Arona, najbardziej zakochane osoby czują do siebie silny pociąg i lubią wspólnie podejmować nowe wyzwania. Można wypróbować metodę odwróconej kolejności, żeby uzyskać stan umysłu z okresu pierwszych uniesień. Nowe wyzwania wniosą ożywienie, stan ekscytacji do związku i emocje, które towarzyszą zakochanym na początku znajomości.

Kiedy namiętność w związku wygasa - w łóżku

Jak przywrócić namiętność w związku?

Teorii miłości w psychologii jest wiele, nie brakuje też wskazówek, jak przywrócić namiętność w związku. Autorka bloga i licznych książek z dziedziny psychologii, profesor S. Krauss Whitbourne podaje serię wytycznych, które mogą decydować o powodzeniu i trwałości związku.

W ocaleniu namiętności najbardziej przydatne są:

 • drobne przejawy uczucia pobudzające Partnera (dotyk, muśnięcie, bliskość fizyczna),
 • aktywność seksualna,
 • silna pasja życia
 • wkładanie wysiłku oraz emocjonalnej energii w codzienne aktywności (co często przenosi się na związek)

Jak widzisz, namiętność w związku to tylko jeden z komponentów pełnego i szczęśliwego związku. Miłość to coś znacznie więcej niż pasja i seks. Miłość to intymność i zaangażowanie, które partnerzy budują między sobą. 

Więcej artykułów na ten temat