Nieżyt nosa. Leczenie domowymi sposobami może być skuteczne!

11. 9. 2018 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • katar

Nieżyt nosa, który popularnie nazywa się katarem, możesz złagodzić także domowymi sposobami. To, w jaki sposób leczyć nieżyt nosa zależy od przyczyny choroby. Zobacz, co wziąć przy nieżycie nosa i alergicznym nieżycie nosa. Jakie domowe sposoby pomogą Ci w walce z podrażnioną śluzówką nosa?

Czym jest nieżyt nosa?

Nieżyt nosa to mówiąc inaczej stan zapalny w jamie nosowej i zatokach przynosowych. Może on występować w postaci ostrej lub przewlekłej i może wiązać się z występowaniem infekcji wirusowej, czy też polipów nosa. Nieżyt w praktyce kojarzony jest z katarem o różnym stopniu nasilenia.

Kiedy nieżyt nosa ma podłoże alergiczne, mamy do czynienia z alergicznym nieżytem nosa. Alergen, który dostaje się do organizmu drogą wziewną, wywołuje podrażnienie i objawy kataru. W zależności od tego, na jaki czynnik jesteś uczulony, objawy mogą nasilać się sezonowo. W przypadku alergii na pyłki roślin – w okresach ich pylenia, w przypadku alergii na roztocze kurzu domowego – w sezonie grzewczym.

Sprawdź też preparaty na katar sienny.

czym jest nieżyt nosa

Nieżyt nosa − objawy

Nieżyt nosa wiąże się nie tylko z zatkaniem nosa lub wodnistym katarem, ale też bólem głowy, czy też uczuciem rozpierania w okolicy zatok. Objawom może towarzyszyć również kaszel, jako efekt drażnienia gardła przez spływającą po jego tylnej ścianie wydzielinę.

Przy nieżycie nosa możesz czuć się ogólnie osłabiony i mieć nawet stan podgorączkowy. Dzieje się tak w przypadkach, kiedy łączy się on z infekcją wirusową lub bakteryjną. Nieżyt nosa o podłożu alergicznym będzie objawiał się również kichaniem, łzawieniem i swędzeniem nosa czy podniebienia.

Sprawdź też preparaty wspomagające leczenie zatok.

Nieżyt nosa − objawy

Nieżyt nosa − leczenie

W zależności od przyczyny i przebiegu choroby zalecane mogą być rożnego rodzaju preparaty lecznicze, dostępne zarówno z przepisu lekarza, jak i bez recepty. Stosowane mogą być leki przeciwalergiczne, sterydowe czy obkurczające naczynia w nosie i hamujące produkcję wydzieliny. A aptece znajdziesz preparaty zarówno o działaniu ogólnym, jak i takie przeznaczone do stosowania miejscowego.

Nieżyt nosa − leczenie

Nieżyt nosa − leczenie domowe

Jak jeszcze leczyć nieżyt nosa? Domowe sposoby też się tu sprawdzą! Jednym z nich będzie płukanie jamy nosowej roztworami soli NaCl. W aptekach dostępne są zarówno produkty w postaci sprayów do nosa zawierające roztwory o stężeniu izotonicznym i hipertonicznym, jak i saszetki z proszkiem do sporządzenia roztworów NaCl o odpowiednim stężeniu i płukania zatok. Zabieg ten pomaga złagodzić objawy, jest tani i pomocny w każdego rodzaju nieżycie nosa, niezależnie od jego przyczyny.

Inhalacje parą wodną nie mają udowodnionej skuteczności w poprawianiu stanu chorego. Natomiast, jeśli nie masz uczuleń na olejki eteryczne, pomocne może również okazać się zastosowanie ich w walce z katarem. Olejki możesz dodawać do kąpieli, kropić na poduszkę czy stosować chusteczki higieniczne z ich dodatkiem. Ułatwią oddychanie i odetkają zatkany nos. W aptece dostępnych jest również wiele preparatów z odpowiednio dobranymi olejkami eterycznymi w dobranych stężeniach do stosowania u dzieci. Do wyboru są preparaty w formie plastrów do naklejania na ubranie dziecka, żeli czy sztyftów do nosa. Składniki czynne roślinnych olejków eterycznych upłynnią wydzielinę i zredukują obrzęk błony śluzowej nosa. Związki zawarte w olejkach wykazują również działanie przeciwbakteryjne.

Sprawdź też tabletki, krople, spraye na katar.

Nieżyt nosa − leczenie domowe

Alergiczny nieżyt nosa − domowe sposoby

W przypadku stwierdzonej alergii i typowo alergicznego nieżytu nosa, pomocne będzie maksymalne unikanie kontaktu z alergenem i płukanie nosa i oczu roztworami soli NaCl. Do oczu stosuj tylko płyn o fizjologicznym stężeniu, bo wyższe stężenia miałyby już działanie drażniące i nie są przeznaczone do oczu. Ampułki z fizjologicznym stężeniem NaCl można bez problemów dostać w każdej aptece. Są wygodne do stosowania i, co najważniejsze, są to roztwory jałowe, które mogą być aplikowane do oczu.

Warto pamiętać jednak, że ampułki te nie są konserwowane i najlepiej zużywać je naraz. Samo przepłukanie powoduje rozpuszczenie i wypłukanie alergenów zebranych na błonach śluzowych i tym samym ograniczenie ich działania drażniącego i alergizującego, a co za tym idzie, zmniejszenie objawów. Jak jeszcze leczyć alergiczny nieżyt nosa? Leczenie lepiej zawsze skonsultuj z lekarzem.

Więcej artykułów na ten temat