Podrażnienie po retinolu - co zrobić, gdy pojawią się zaczerwienienia lub inne objawy skórne?
Na początku stosowania retinolu mogą pojawić się podrażnienia, jak zaczerwienienie, uporczywy świąd czy pieczenie skóry. Sprawdź, jak można sobie z nimi poradzić?
Spis treści
Podrażnienia po retinolu zdarzają się bardzo często, w szczególności na początku stosowania. Zazwyczaj pojawia się zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie skóry, które z czasem mija. Zastosowanie odpowiednich kosmetyków może zminimalizować skutki wprowadzenia retinolu do pielęgnacji. Co warto aplikować, by zminimalizować zmiany? Koniecznie sprawdź w naszym artykule.
Jak długo regeneruje się skóra po retinolu?
Retinol to składnik, który może zdziałać cuda na skórze, o ile jest prawidłowo stosowany. Dużą uwagę warto poświęcić procesowi retynizacji, czyli budowania tolerancji na ten składnik. Właściwie przeprowadzony proces wprowadzania retinolu do rutyny pielęgnacyjnej pozwala zminimalizować ryzyko powstania podrażnień skóry. Niekiedy jednak, zwłaszcza na początku stosowania lub gdy Twoja bariera hydrolipidowa została naruszona, mogą pojawić się nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak:
- Zaczerwienienie,
- Pieczenie,
- Swędzenie,
- Podrażnienie,
- Nadwrażliwość na światło,
- Suchość skóry,
- Łuszczenie się naskórka.
Można sobie z nimi poradzić, stosując się do kilku zasad. Przede wszystkim nie wprowadzaj retinolu, kiedy Twoja skóra jest przesuszona i podrażniona. Pogorszy on jej stan i może nasilić dolegliwości. Pamiętaj, że proces odnowy naskórka trwa ok. 28 dni, podczas których uszkodzone komórki zostają „wypchane” na zewnątrz, a w ich miejsce powstają nowe. Jeśli chcesz wprowadzić retinol do pielęgnacji, zaopiekuj się swoją skórą przez ten czas i wtedy sięgnij po niego ponownie. Kiedy skóra przyzwyczai się do nowego składnika, wszelkie podrażnienia i zaczerwienienia nie będą już tak uporczywe.
Czas potrzebny na regenerację skóry po retinolu jest kwestią indywidualną. W dużej mierze zależy od rodzaju skóry, jej kondycji, zastosowanego stężenia i sposobu aplikacji kosmetyku. Zazwyczaj proces trwa od kilku dni nawet do kilku tygodni. Jeśli przed wprowadzeniem składnika Twoja skóra była w dobrej kondycji, nie zniechęcaj się i nie rezygnuj z kuracji. Pamiętaj, że na początku podrażnienia po retinolu są częste, ale możesz im zaradzić.
Sprawdź popularne kategorie
Jak złagodzić podrażnienia po retinolu?
Podrażnienie po retinolu można złagodzić na kilka sposobów, stosując odpowiednie preparaty na problemy skórne, jak i wprowadzając zmiany w swojej pielęgnacji. W pierwszej kolejności sprawdź jednak, czy stosowany przez Ciebie kosmetyk nie ma zbyt wysokiego stężenia. Początkowo warto sięgnąć po produkty, które zawierają od 0,1% retinolu. Są one łagodniejsze dla skóry, a efekty ich stosowania pojawiają się stopniowo. Wprowadzaj je powoli do swojej pielęgnacji, rozpoczynając od stosowania co 4-5 dni, a gdy Twoja skóra będzie dobrze reagować, zwiększ częstotliwość do 2-3 razy w tygodniu. Mając pełną tolerancję na ten składnik, możesz go aplikować nawet codziennie na noc.
Pamiętaj, aby kosmetyk nakładać na oczyszczoną i dokładnie osuszoną skórę. To bardzo ważne, ponieważ aplikowanie składnika na mokrą twarz może powodować oparzenia po retinolu. Ponadto skóra może być mocno zaczerwieniona i nadwrażliwa, a Ty będziesz odczuwać nieprzyjemne ściągnięcie.
Niekiedy na skórze pojawiają się czerwone plamy po retinolu. Mogą one wynikać z braku ochrony przeciwsłonecznej, która jest obowiązkowa podczas aplikowania tak silnych składników aktywnych. Stosując retinoidy, musisz pamiętać, że uwrażliwiają one skórę na działanie słońca. Skutkuje to nie tylko większym ryzykiem podrażnień, ale również prowadzi do pojawienia się przebarwień. Pomimo że kosmetyki z retinolem powinno stosować się tylko na noc, musisz pamiętać o aplikacji kremów z SPF. Nie wystarczy nakładać je tylko rano. Należy również reaplikować je w ciągu dnia. Zapewni to wysoką ochronę przed negatywnymi skutkami działania promieni słonecznych, które w połączeniu z kuracją retinolem prowadzą do poparzeń skóry.
Popularnym sposobem na łagodzenie podrażnień po retinolu jest nakładanie go metodą kanapkową. Sprawdza się ona u osób z wrażliwą skórą lub kiedy wprowadzasz wyższe stężenia.
- Pielęgnację rozpoczynasz od zastosowania produktu natłuszczającego, który zabezpieczy skórę przed podrażnieniami.
- Następnie po 5-15 minutach należy rozprowadzić na twarzy niewielką ilość retinolu. Wielkość ziarna grochu pozwoli Ci pokryć całą twarz.
- Ostatnim etapem jest nałożenie produktu nawilżającego, który jest domknięciem pielęgnacji. Krem należy zaaplikować po upływie kolejnych 30-40 minut. Skrócenie tego czasu może obniżyć skuteczność retinolu.
Stosując retinol na trądzik, nie zapominaj o tym etapie. Nawilżona skóra stanowi doskonałą ochronę przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Wiedząc, jak złagodzić podrażnienia po retinolu, będzie Ci łatwiej zaplanować całą pielęgnację i dobrać odpowiednie kosmetyki.
Co stosować na podrażnienie po retinolu?
Podrażnienia po retinolu nie są przyjemne, ale się zdarzają. Warto wiedzieć, co można zastosować, aby nie tylko poprawić wygląd, ale również zmniejszyć skutki uboczne. W codziennej pielęgnacji skóry bardzo często pojawia się pieczenie twarzy po retinolu. Staje się ona zaczerwieniona, ciepła w dotyku i ściągnięta. Warto postawić wtedy na kosmetyki o właściwościach kojących. Pomagają złagodzić podrażnienia i zregenerować skórę. Można je nakładać podczas wieczornej pielęgnacji przynajmniej 30 minut od nałożenia retinolu.
Jeśli stosujesz zbyt wysokie stężenia kosmetyków bez wcześniejszego przyzwyczajenia skóry do nowej substancji, możesz narazić się na oparzenia po retinolu obejmujące całą twarz, jak i również występujące miejscowo. Skóra staje się mocno zaogniona, pojawia się uczucie pieczenia, a z czasem dochodzi nadmierne łuszczenie się. Pamiętaj, aby mocno skupić się na odbudowie bariery hydrolipidowej i jeszcze raz przeprowadzić proces retynizacji, tym razem zaczynając od produktów o niższym stężeniu. Jeśli na skórze pojawiły się czerwone plamy po retinolu, należy sięgnąć po kremy przyspieszające regenerację.
Stosowanie kosmetyków pozwala złagodzić podrażnienia i zapewnia skórze regenerację. To, co nakładasz na podrażnienie po retinolu ma ogromne znaczenie. Włącz do swojej pielęgnacji kremy odżywcze do twarzy a także kosmetyki nawilżające i regenerujące. W swoim składzie zawierają:
- Kwas hialuronowy,
- Ceramidy,
- Peptydy,
- Glicerynę,
- Panthenol,
- Alantoinę,
- Prebiotyki.
Warto je stosować przez cały okres stosowania retinolu, a także po zakończeniu kuracji. Są one idealne dla osób w każdym wieku, o różnych rodzajach skóry i borykających się z wieloma problemami. Dzięki nim nie tylko złagodzisz podrażnienia po retinolu, ale również zadbasz o nawilżenie skóry i ochronisz ją przed utratą wody, a także sprawisz, że będzie miękka w dotyku.
Podsumowanie
Retinol pomimo swojej wysokiej skuteczności, może powodować podrażnienia skóry. Istnieją sposoby, aby je zminimalizować. Podczas kuracji pamiętaj o zadbaniu o barierę hydrolipidową. Sprawdzą się kremy nawilżające, odżywcze i regenerujące, które zredukują negatywne skutki działania retinolu i poprawią kondycję skóry.
Źródła:
- H. Bojarowicz, A. Płowiec, Wpływ witaminy A na kondycję skóry, http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-3-352.pdf [dostęp 07.11.2024 r.]
- M. Matysek-Nawrocka, M. Bernat, Retinoidy – właściwości i zastosowanie we współczesnej medycynie oraz kosmetologii, https://wsns.lublin.pl/images/publikacje/zeszyty/ZN_WSNS_2017.pdf#page=150 [dostęp 07.11.2024 r.]
- A.Czarnota, Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii,
https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.4-1.pdf [dostęp 08.11.2024 r.]