Synefryna na odchudzanie – uważaj na jej skutki uboczne!

1. 7. 2020 · Izabela Daniel · 4 minuty czytania
 • redukcja wagi
 • substancje naturalne i syntetyczne

Synefryna to substancja, którą pozyskuje się z owoców gorzkiej pomarańczy. Należy do grupy termogeników – substancji przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej. Właściwości synefryny są zbliżone do efedryny i amfetaminy dlatego może ona stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Synefryna − co to jest?

Synefryna to substancja, która należy do grupy stymulantów i stosowana jest jako lek
w leczeniu otyłości
. Otrzymuje się ją z gorzkiej (inna nazwa: kwaśnej) pomarańczy – znanej również z wyrobu likieru Curacao.

Synefryna − w jakich produktach się znajduje?

Ze względu na swoje właściwości synefryna należy do grupy termogeników – produktów przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej, które można kupić w formie suplementów dla sportowców czy środków odchudzających.

Synefryna w tabletkach

Synefryna − działanie

Synefryna jest termogenikiem, więc nasila termogenezę – powoduje przyśpieszenie spalania tkanki tłuszczowej, a także nasilac lipolizę (lipoliza to, mówiąc prościej, rozpad tłuszczów). Synefryna poza działaniem na tkankę tłuszczową wpływa również na poprawę wydolności organizmu przez wpływ na krążenie krwi, ciśnienie i rozszerzenie oskrzeli.

Ciekawostką jest to, że synefryna może powstrzymywać ataki astmy, dzięki obkurczeniu śluzówki. Działanie synefryny może wydawać się nawet interesujące, ale trzeba mieć na uwadze jej skutki uboczne!

synefryna

Synefryna − skutki uboczne

Skutki uboczne mogą wystąpić po długotrwałym stosowaniu środka i przez przekroczenie zalecanej dawki stosowania suplementów z synefryną. Synefryna znajduje się w produktach spożywczych i suplementach, a jej dzienna, zalecana dawka nie powinna przekraczać 27 − 30 mg. Po przekroczeniu tej dawki mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak: intensywny wzrost ciśnienia krwi, przyśpieszona akcja serca, czego skutkiem może być arytmia lub zawał serca! Ze względu na wpływ na układ krążenia może dojść nawet do udaru mózgu. Innymi niepożądanymi reakcjami organizmu są również: uzależnienie, bóle głowy i wahania nastroju.

Synefryna swoim działaniem wygryzła stosowaną wcześniej efedrynę, która obecnie jest uznawana jako środek dopingujący. Efedryna może nawet wywołać uzależnienie i wiele skutków ubocznych, np. nieprawidłowości w układzie sercowo-naczyniowym, zmiany dermatologiczne, problemy żołądkowo-jelitowe i wiele, wiele innych.

Synefryna ze względu na swoje podobieństwo do efedryny również może wywołać szereg skutków niepożądanych, o których więcej poniżej. Poza bezpośrednim działaniem na tkankę tłuszczową synefryna może pobudzać układ nerwowy, a także hamować apetyt.

Suplement diety wpływający na pracę układu krążenia i kondycję skóry.
Suplement diety z chitosanem oraz chromem wspomagający odchudzanie.

 

Synefryna − przeciwwskazania

Ze względu na tak szerokie możliwości wystąpienia skutków ubocznych, synefryna ma szereg przeciwwskazań. Synefryny nie powinno się suplementować w przypadku jakichkolwiek problemów, dolegliwości i chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym, np. z nadciśnieniem, arytmią, zwiększonym ryzykiem wystąpienia zawału lub udaru mózgu. Nie powinny stosować jej osoby w podeszłym wieku, ani dzieci czy młodzież. Absolutnym przeciwwskazaniem w stosowaniu synefryny są różne leki, np. z popularna tyroksyna – lek stosowany w chorobach tarczycy, a także leki na choroby układu krążenia, układ nerwowy i leki na depresję czy leki uspokajające.

Warto tutaj również wspomnieć o jednoczesnym stosowaniu synefryny z kofeina − jest to absolutnie  niewskazane! Kofeina w połączeniu z synefryną może bardzo silnie zwiększać wydolność organizmu, co jest szczególnie niebezpieczne dla sportowców, bo może wywołać zawał serca podczas treningu. Przewlekłe stosowanie synefryny może również na stałe uszkodzić układ krążenia.

Synefryna w suplementach diety

W jakich produktach występuje synefryna? Oczywiście najlepszym sposobem, żeby ją dostać jest zakup suplementów diety. Synefrynę można dostać w postaci kapsułek lub mieszanek z innymi substancjami termogenicznymi. Synefryna występuje również naturalnie, szczególnie w cytrusach i to nie tylko w gorzkiej pomarańczy.

Synefryna w suplementach diety

Synefryna − czy warto?

Wszystkie opisane wyżej przeciwwskazania, skutki uboczne i ogólnie działanie synefryny powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem. Synefryna wciąż jest w sferze badań i nie zachęcam do stosowania jej z jakiegokolwiek powodu. Jeżeli zależy Ci na redukcji masy ciała, szczególnie w krótkim czasie, to skutki przyniesie tylko trwała i skuteczna redukcja masy ciała. Powinna być ona stopniowa i nie może obciążać organizmu. Stosowanie tak silnych suplementów diety jak synefryna może wiązać się z zbyt dużym skutkami ubocznymi względem oczekiwanych efektów.

Suplement diety z zieloną kawą, uzupełnioną o chrom, dodający energii.
Suplement diety z L-karnityną, który wspiera procesy odchudzające.
Suplement diety z młodym jęczmieniem wspierający kontrolę masy ciała.
Suplement diety z wysokoskoncentrowanym ekstraktem z zielonej herbaty.

Więcej artykułów na ten temat

 • 4 skuteczne ćwiczenia na boczki

  4 skuteczne ćwiczenia na boczki

  · 4 minuty czytania
  • redukcja wagi
  Tłuszcz często odkłada się na „boczkach”. Na szczęście można temu zapobiec. Poznaj skuteczne ćwiczenie kształtujące sylwetkę. Dowiedz się, o czym pamiętać podczas codziennych treningów!
 • Bulletproof coffee − komu przyda się kawa z masłem?

  Bulletproof coffee − komu przyda się kawa z masłem?

  · 5 minut czytania
  • redukcja wagi
  Bulletproof coffee to espresso z dodatkiem masła lub tłuszczu kokosowego. Uważa się, że napój pomaga w odchudzania i zapewnia uczucie sytości na długi czas. Czy to prawda? Sprawdź!
 • Choć orzechy wyróżniają się wysoką kalorycznością, stanowią źródło cennych składników odżywczych. Nie powinno więc ich zabraknąć w diecie redukcyjnej. Dowiedz się więcej!