Płukanie żołądka − kiedy się je wykonuje?

17. 6. 2020 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • leczenie

Płukanie żołądka to zabieg, który wykonywany jest od dziesiątków lat. Dzięki niemu wiele osób uniknęło śmierci w wyniku zatruć. Jednak nie zawsze zabieg ten ma sens i daje pożądane efekty. Jak wygląda procedura płukania żołądka i kiedy lekarz decyduje się na jej zastosowanie? Sprawdź!

Płukanie żołądka − kiedy warto je wykonać?

Płukanie żołądka jest zabiegiem przeprowadzanym często (niemalże rutynowo) w przypadku zatrucia drogą pokarmową. Przeprowadza się je po to, żeby usunąć toksynę z żołądka, zanim przedostanie się ona do jelita cienkiego.

Płukanie żołądka ma największą skuteczność, jeżeli od połknięcia szkodliwej substancji nie minęła jeszcze godzina. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy połknięte zostały leki o przedłużonym uwalnianiu. Preparaty te można usunąć z żołądka czasem nawet do 4 godzin po spożyciu.

leki o przedłużonym uwalnianiu

Przed wykonaniem tego typu zabiegu lekarz ocenia również ryzyko i korzyści przeprowadzenia całej procedury. Jakie zagrożenie stwarza toksyna, która znalazła się w organizmie i czy przeprowadzenie samego płukania żołądka może istotnie złagodzić przebieg zatrucia. Najczęściej płukanie żołądka wykonuje się, kiedy jest bezpośrednio zagrożone życie pacjenta.

Płukanie żołądka − na czym polega?

Zabieg ten polega na tym, że do żołądka wprowadza się etapami odpowiednie roztwory i odbiera się taką samą objętość treści pokarmowej. Do żołądka wpuszcza się specjalną sondę,  przez którą podaje się duże ilości odpowiednich roztworów. Wraz z płynem, z żołądka usuwana jest spożyta toksyna.

Czynnikiem, który ma największy wpływ na to, w jakim stopniu płukanie żołądka jest skuteczne w walce z zatruciem, jest czas, jaki minął od przyjęcia toksyny.

Czy płukanie żołądka boli?

Często u pacjentów pojawiają się obawy o to, że procedura ta jest nie komfortowa. Pada także pytanie, czy płukanie żołądka boli. Przy wprowadzaniu sondy używa się zwykle żeli znieczulających. Sam zabieg na pewno nie należy do przyjemnych. Weź jednak pod uwagę, że wykonuje się go, kiedy jest to absolutnie niezbędne.  Podczas zabiegu nieprzyjemne są także wymioty.

płukanie żołądka

Jak wygląda płukanie żołądka?

Płukanie żołądka przeprowadza się w szpitalach. Do zabiegu stosuje się odpowiednie sondy żołądkowe i sprzęty ssące, które odbierają treść z żołądka i roztwory wody i soli fizjologicznej (najczęściej NaCl o stężeniu 0,45%). Roztwory do płukania żołądka podawane są w temperaturze jak najbardziej zbliżonej do temperatury ciała, żeby zapobiegać wychładzaniu organizmu. Wprowadza się je do sondy za pomocą dużej strzykawki lub lejka. W trakcie podawania kolejnych porcji płynu do żołądka, mogą występować wymioty. Dlatego też osoba poddawana zabiegowi ma pod ręką odpowiednie naczynia do użycia w razie potrzeby.

płukanie żołądka w szpitalu

W ostatnich porcjach podawanych płynów często rozrabia się i dodaje węgiel aktywowany (żeby zaabsorbować pozostałości substancji toksycznej w żołądku i jelitach) i środek przeczyszczający (żeby złagodzić zaparcia, jakie mogą powstać w efekcie podania węgla). Preparaty te pozostają już w żołądku i nie są wypłukiwane. Często też treść, jaka zostanie usunięta z żołądka jest przekazywana do badań toksykologicznych. Szczególnie w przypadkach zatruć o nieznanym podłożu.

Płukanie żołądka − przeciwwskazania

Płukanie żołądka jest przeciwwskazane w przypadkach zatrucia substancjami żrącymi (zarówno o pH kwasowym, jak i zasadowym) i u pacjentów chorujących na skazę krwotoczną i choroby przełyku i żołądka, takie jak np. żylaki czy owrzodzenia.

Płukanie żołądka jest również niewskazane w przypadku osób nieprzytomnych i u osób, które na skutek zażycia szkodliwych substancji są, nadmiernie pobudzone.

Każdorazowo dany przypadek jest oceniany przez lekarza, który decyduje o zasadności płukania żołądka i kiedy korzyści z tego zabiegu są większe od ponoszonego ryzyka. Właśnie ze względu na potencjalne ryzyko zachłyśnięć, uszkodzeń przewodu pokarmowego, czy przedostania się treści żołądkowej do układu oddechowego zabieg ten musi być wykonywany w szpitalach.

Więcej artykułów na ten temat