Sposoby na zatkany nos: alergia to nie tylko wodnisty katar!

28. 5. 2021 · Edyta Jakubik · 6 minut czytania
  • leczenie
  • objawy

Zatkany nos przy alergii może być denerwujący − kapie Ci z nosa, masz zmieniony głos, kiedy mówisz i właśnie wtedy, gdy chcesz go oczyścić, aby w końcu znów oddychać, nic nie wychodzi. Z tego artykułu dowiesz się, jak sobie radzić z zatkanym nosem z powodu alergii.

Zatkany nos przez alergie − co go wywołuje?

Wiele osób uważa, że zapchany nos to skutek zbyt dużej ilości śluzu w przewodach nosowych. Jednak zatkany nos bez kataru jest w rzeczywistości spowodowany stanem zapalnym naczyń krwionośnych w zatokach. A podrażnienie naczyń jest najczęściej wywoływane przez infekcje lub alergię.

Zatkany nos a alergia

Jeśli masz alergię nosa, możesz przyzwyczaić się do kichania i przekrwienia, które trwają przez cały dzień, ale nie musisz tego po prostu znosić. Niezależnie od tego, czy jesteś uczulony na roztocza, pyłki drzew czy łupież zwierząt, możesz znaleźć ulgę przy tych dolegliwościach. Niektórzy ludzie cierpią na alergie sezonowe przez lata, zanim dowiedzą się, że istnieją skuteczne metody leczenia. Nie czekaj z wdrożeniem terapii, ponieważ jeśli objawy nie będą wcześnie leczone, z czasem mogą się pogorszyć.

Zatkany nos przy alergii to jeden z najczęstszych symptomów. Żeby mu zapobiec, zacznij od próby uniknięcia kontaktu z alergenami. Jeśli jeszcze nie wiesz, jakie są Twoje wyzwalacze alergii, alergolog może pomóc Ci je zidentyfikować. Chociaż całkowite uniknięcie niektórych alergenów może być trudne, to staraj się zmniejszyć na nie ekspozycję. Jeśli wyzwalaczem są np. pyłki roślin, pozostań w domu, gdy ich stężenie w powietrzu na zewnątrz jest wysokie. Gdy jesteś uczulony na sierść psów lub kotów, umyj ręce i zmień ubranie po zabawie z nimi.

zatkany nos alergia

Jak odetkać zatkany nos? Alergia może być pokonana!

Na szczęście istnieją łatwe sposoby na złagodzenie zatkanego nosa od alergii. Oto kilka skutecznych metod, aby lepiej się czuć i oddychać.

1. Użyj nawilżacza powietrza

Jeżeli cierpisz na zatkany nos od alergii, dobre nawilżenie powietrza pomoże Ci oddychać. Nawilżacz zapewnia szybki i łatwy sposób na zmniejszenie bólu zatok i złagodzenie zatkanego nosa. Urządzenie przekształca wodę w parę wodną, która powoli przenika do powietrza, zwiększając wilgotność w pomieszczeniu. Oddychanie wilgotnym powietrzem może łagodzić podrażnione tkanki i obrzęk naczyń krwionośnych w nosie i zatokach. Nawilżacze również rozrzedzają śluz w zatokach. Może to pomóc opróżnić płyny w nosie i przywrócić normalny oddech. Umieść nawilżacz w swoim pokoju, aby złagodzić stan zapalny powodujący zatory.

2. Weź prysznic

Czy kiedykolwiek miałeś zatkany nos i stwierdziłeś, że po gorącym prysznicu możesz oddychać o wiele lepiej? Jest ku temu dobry powód. Para z prysznica pomaga rozrzedzić śluz w nosie i zmniejszyć stan zapalny. Biorąc gorący prysznic, możesz przynajmniej na krótką chwilę przywrócić normalny oddech. Ten sam efekt uzyskasz, wdychając parę z gorącej wody w umywalce. Oto instrukcja: puść ciepłą wodę do umywalki, gdy temperatura będzie odpowiednia, nałóż ręcznik na głowę i nachyl głowę nad umywalką. Pozwól, aby para się zebrała i weź głęboki oddech. Uważaj, aby nie poparzyć twarzy gorącą wodą lub parą. To „łazienkowy” i szybki sposób na inhalację parą wodną.

zatkany nos bez kataru alergia

3. Odpowiednie nawadnianie

Doskwiera Ci zatkany nos przez alergię? Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Alergia, która objawia się zapchanym nosem, powoduje, że w przewodach nosowych zbiera się gęsta wydzielina. Woda, napoje izotoniczne czy nawet soki pomogą Ci rozrzedzić ten śluz, wypychając płyny z nosa i zmniejszając ciśnienie w zatokach. To zmninimalizuje stan zapalny i podrażnienia.

4. Stosuj aerozole do nosa

Spray do nosa zawierający roztwór słonej wody zwiększy wilgotność nozdrzy, ponieważ pomoże rozrzedzić śluz w przewodach nosowych. Zmniejsza to stan zapalny naczyń krwionośnych i pomaga opróżniać płyny z nosa. Zaletą preparatów z soli morskiej jest ich bezpieczeństwo przy dłuższym stosowaniu oraz dostępność bez recepty. Sprawdź też artykuł: Woda morska do nosa - na co pomaga?.

5. Użyj ciepłego kompresu

Ciepły kompres może pomóc udrożnić zatkany nos, otwierając kanały nosowe od zewnątrz. Aby zrobić taki okład, najpierw namocz ręcznik w ciepłej wodzie. Wyciśnij nadmiar płynu z ręcznika, a następnie złóż go i umieść na nosie i czole. Ciepło może zapewnić ukojenie przy każdym bólu i pomóc złagodzić stan zapalny w nozdrzach. Powtarzaj to tak często, jak to konieczne.

zatkany nos przy alergii

6. Leki zmniejszające przekrwienie

Substancje zmniejszające przekrwienie śluzówki mogą pomóc zminimalizować obrzęk i złagodzić ból związany z podrażnieniem przewodów nosowych. Dzięki obkurczaniu naczyń włośniczkowych dochodzi do szybkiego odetkania nosa. Wiele środków zmniejszających przekrwienie jest dostępnych bez recepty. Występują w 2 postaciach: sprayu do nosa i pigułki. Najczęściej spraye do nosa zmniejszające przekrwienie zawierają oksymetazolinę i ksylometazolinę. Typowe tabletki zmniejszające przekrwienie zawierają pseudoefedrynę (preparaty z efedryną są dostępne tylko na receptę).

Wszystkie środki zmniejszające przekrwienie używaj zawsze prawidłowo i bezpiecznie zgodnie z zaleceniami na ulotce lub według wskazania lekarza. Leki zmniejszające przekrwienie powinno odstawić się po 3 dniach stosowania bez nadzoru lekarza. Po tym czasie farmaceutyk zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa może faktycznie nasilić obrzęk śluzówki. Natomiast w przypadku długotrwałego stosowania rośnie ryzyko uzależnienia i uszkodzenia śluzówki. Sprawdź tekst: Uzależnienie od kropli do nosa może być niebezpieczne!.

jak odetkać nos alergia

7. Weź leki przeciwhistaminowe lub leki przeciwalergiczne

Leki antyhistaminowe i przeciwalergiczne pomagają zmniejszyć objawy reakcji alergicznej, w tym również uczucie zatkanego nosa. Oba rodzaje leków mogą zmniejszyć obrzęk przewodów nosowych, pomagając udrożnić zatkany nos. Należy również zauważyć, że leki przeciwhistaminowe mogą powodować senność, dlatego jeśli nie jesteś pewien, jak lek przeciwhistaminowy wpłynie na Ciebie, nie przyjmuj go, gdy musisz być aktywny lub prowadzić pojazd mechaniczny. Preparaty antyhistaminowe lepiej stosować wieczorem.

Podsumowując: skąd bierze się zatkany nos? Alergia to jedna z możliwych przyczyn!

Jeżeli męczy Cię zatkany nos bez kataru, alergia powinna znaleźć się na Twojej liście możliwych przyczyn. Kiedy za objawy odpowiedzialne są alergeny, najważniejsza jest ich eliminacja oraz właściwie dobrane leczenie. Oprócz tego istnieje szereg domowych i aptecznych sposobów na zapchany nos. Alergia już Cię nie pokona!

Źródła:

  1. Greenlaw E.: 5 Nasal Allergy Symptoms You Shouldn’t Ignore, 2011
  2. Holland K.: How to Clear a Stuffy Nose
  3. Moore K.: Allergic Rhinitis, 2019
  4. Obtułowicz K.: Alergologia ogólna, 2017 

Więcej artykułów na ten temat