Suchy nos – co może oznaczać ten objaw?

14. 1. 2019 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • katar
  • zatoki

Pracujesz w klimatyzowanym biurze i często doskwiera Ci wysuszona śluzówka nosa i oczu? Wysuszenie błony śluzowej nosa to częsty objaw którem łatwo zaradzić i nie powinien budzić większego niepokoju. Są jednak sytuacje, gdy suchy nos może sygnalizować cięższe przypadłości. Zobacz, co może oznaczać sucha śluzówka nosa.

Wysuszona śluzówka nosa – przyczyny

Wysychanie błony śluzowej nosa jest przeważnie następstwem dłuższego przebywania w pomieszczeniach ogrzewanych lub klimatyzowanych i narażenia na suche powietrze. Może też wynikać ze szkodliwych warunków środowiska pracy, bądź nadużywaniakropli do nosa.

Suche powietrze

Częste przebywanie w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności powoduje wysychanie błon śluzowych. W takich przypadkach narażony na wysychanie jest zarówno nos, jak i gardło czy oczy. Stosowanie w domach i biurach klimatyzacji czy ogrzewania często powoduje, że powietrze ma małą wilgotność − poniżej zalecanych norm. W takich przypadkach warto zastanowić się nad kupnem nawilżacza powietrza, który pomoże złagodzić objawy i poprawić kondycje błon śluzowych górnych dróg oddechowych i oczu. Jeśli zakup takiego sprzętu nie jest możliwy zawsze warto pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń, żeby zwiększyć wilgotność wewnątrz. Zobacz, jak nawilżyć powietrze w domu: Jak nawilżyć powietrze w domu?

Wystawianie błony śluzowej na wysokie temperatury lub duże mrozy może również skutkować jej nadmiernym wysychaniem.

suchość w nosie od klimatyzacji

Zanieczyszczone powietrze

Na przesuszenie nosa wpływać może również ekspozycja na zanieczyszczenia. Zarówno kurz, smog, jak i dym papierosowy mogą upośledzać pracę całego aparatu rzęskowego, który pomaga w oczyszczaniu nosa. Może to prowadzić do problemów z błona śluzowa. W takich sytuacjach dobrze unikać kontaktu, na ile to możliwe, z zanieczyszczeniami lub zastanowić się nad zakupem oczyszczaczy powietrza.

Polekowy nieżyt nosa – krople do nosa

Suchy nos może być również skutkiem polekowego nieżytu nosa. Choroba ta polega na powstaniu zmian przerostowych w obrębie tkanek małżowin nosowych, które odpowiadają za nawilżenie, nagrzanie i oczyszczenie przepływającego przez nos powietrza. Schorzenie to wynika przeważnie z częstego nadużywania kropli o działaniu obkurczającym na naczynia błony śluzowej. Warto więc pamiętać, że tradycyjne krople i aerozole na katar, tak często stosowane w sezonie przeziębień tydzień lepiej stosować nie dłużej niż 7 dni (niektóre źródła dłuższy zalecają nawet stosowanie nie dłużej niż 5 dni). W niektórych przypadkach polekowy nieżyt nosa może być również efektem stosowania niektórych leków o działaniu ogólnym, związanych z nadciśnieniem, depresją czy preparatów antykoncepcyjnych.

krople do nosa na suchy nos

Choroby ogólne

Istnieje też szereg chorób przewlekłych, których objawem może być suchy nos. Są nimi np. rożnego rodzaju zaburzenia hormonalne, alergie czy toczące się infekcje górnych dróg oddechowych. Warto wspomnieć również o chorobie zwanej zespołem Sjögrena. To przewlekła choroba związana z występowaniem stanów zapalnych w gruczołach wydzielania zewnętrznego (głównie łzowych i ślinowych). Objawia się głównie suchością oczu i jamy ustnej i zaburzeniami smaku, często też trudnościami w żuciu i połykaniu. Łączy się również z objawami ogólnymi takimi jak gorączka, zmęczenie oraz suchość i swędzenie skory.

Suchy nosa − objawy towarzyszące

Objaw ten często występuje łącznie ze swędzeniem i drapaniem w nosie. Towarzyszyć mu może również kichanie i ogólny obrzęk błony śluzowej w jamie nosowej. Weź też pod uwagę, że jeśli suchość nosa utrzymuje się dłużej mogą pojawić się krwawienia z nosa. Jeśli jesteś osobą, u której często dochodzi do krwawień z nosa pamiętaj, żeby dbać o nawilżenie błony śluzowej. Zmniejszy to częstość występowania tego typu zdarzeń.

Innym skutkiem długotrwałego przesuszenia jest mniejsza odporność na infekcje. Wysuszona błona śluzowa nie jest wystarczającą barierą przed wirusami i bakteriami. Nadmierna suchość powoduje upośledzenie prawidłowego oczyszczania wdychanego powietrza i funkcji obronnych przed drobnoustrojami.

Sprawdź też, jak leczyć katar zatokowy.

objawy przy suchym nosie

Co na suchy nos?

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów w postaci żeli lub aerozoli, które mają za zadanie nawilżać nos i przynosić ulgę przy przesuszonej błonie śluzowej. Preparaty te zwykle bazują na kwasie hialuronowym i wodzie morskiej. Ich zadaniem jest zarówno przywrócenie odpowiedniego poziomu nawilżenia błony, jak i łagodzenie i regeneracja. Są to produkty nadające się do codziennego stosowania nawet przez dłuższy okres czasu. Dodatkowo mogą one zawierać również inne składniki o działaniu gojąco-regenerującym. W aptece znajdziesz też preparaty na bazie olejów (np. sezamowego), jak i maści gojące przeznaczone specjalnie do stosowania do nosa.

Więcej artykułów na ten temat