Jakie zioła na odchudzanie i zmniejszenie apetytu pomogą w diecie?

24. 2. 2019 · 3 minuty czytania

Choć podstawą redukcji ciała jest zdrowe odżywianie i ruch, coraz więcej osób wspomaga się ziołami hamującymi apetyt. Czy to dobre rozwiązanie? Dowiedz się więcej!

Izabela Daniel
Izabela Daniel
Jakie zioła na odchudzanie i zmniejszenie apetytu pomogą w diecie?

Zdrowe jedzenie, ujemny bilans kaloryczny i regularne ćwiczenia – to recepta na sukces w odchudzaniu. Na rynku pełno jest jednak suplementów diety, w tym ziół, które mają przyspieszyć redukcję. Popularnością cieszą się też zioła na zmniejszenie apetytu. Siemię lniane, babka płesznik, bratek czy morszczyn pęcherzykowaty to najbardziej popularne zioła na odchudzanie. Czy one naprawdę działają?

Czy zioła na odchudzanie działają?

Zawsze powtarzam, że w diecie najważniejsze jest zmienienie nawyków żywieniowych na stałe. Dieta odchudzająca nie powinna być też związana z ogromnymi wyrzeczeniami i zakazami. Najważniejsze jest, żeby zacząć jeść zdrowiej i dbać o odpowiednią dawkę ruchu. Dzięki temu waga sama zacznie spada i po prostu poczujesz się zdrowiej.

Nie każdy jednak chce zmienić swoje nawyki na dobre. Dla niektórych ważne jest tylko zrzucenie zbędnych kilogramów. W takich przypadkach często szuka się magicznych mikstur odchudzających. I tu pojawiają się zioła na zmniejszenie apetytu czy na odchudzanie.

 

Jak działają zioła na odchudzanie?

Do ziół na odchudzanie zazwyczaj zaliczane są rośliny, które są dobrym źródłem błonnika. Po ich czujesz sytość i to przez dłuższy czas. Wtedy nie sięgasz po „zakazane” słodycze, ani nie podjadasz zdrowych przekąsek − łatwiej Ci utrzymać odpowiednie spożycie kalorii i wytrwanie w postanowionych sobie celach.

zioła na odchudzanie

Co na zmniejszenie apetytu? Czyli jakie zioła na odchudzanie?

W grupie suplementów na odchudzanie możesz znaleźć siemię lniane, nasiona babki płesznik, a także bratka, korę kruszyny czy morszczyn pęcherzykowaty.

    Siemię lniane jest bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego, witamin z grupy B, witaminy E czy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Siemię lniane możesz spożywać w różnych postaciach: niemielone i mielone, jako dodatek do sałatek i koktajli lub jako domowy kisiel. Dla osób odchudzających się najlepszym rozwiązaniem będzie jedzenie zmielonego siemienia lnianego w postaci domowego kisielu. Wystarczy 1 lub 2 łyżki zmielonego siemienia zalać niecałą szklanką wrzątku i zostawić na kilka minut pod przykryciem. W tym czasie mielone nasiona spęcznieją i taki napar-kisiel możesz wypić przed posiłkiem. Dzięki takiemu zjesz mniej. Nie będziesz też sięgać po dodatkowe smakołyki i pozytywnie wpłynie to na perystaltykę jelit.

    Sprawdź też tabletki i preparaty z kwasami Omega.

    jakie zioła na odchudzanie

     

    Podobne działanie dadzą nasiona babki płesznik, które bardzo często są łączone z babką jajowatą. Sposób ich przygotowania będzie zależny od tego, co napisze producent na opakowaniu i najlepiej się tego trzymaj.

    babka płesznik na odchudzanie

     

    Bratek wpływa na odchudzanie, bo zwiększa uczucie sytości. Możesz dostać go w postaci ekstraktu lub w składzie preparatów na odchudzanie. Poza sytość tym wzmacnia naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi.

    bratek właściwości zdrowotne

     

    Kora kruszyny w swoim składzie ma związki, które przyśpieszają perystaltykę jelit (działa łagodnie przeczyszczająco). Znajdziesz ją w niktórych preparatach na odchudzanie i na problemy z wypróżnianiem.

    Morszczyn pęcherzykowaty jest glonem, który wpływa na regulację rytmu wypróżnień, przyśpiesza przemianę materii. Po spożyciu, pęcznieje w żołądku i wpływa na zwiększone uczucie sytości. Nie czujesz po nim głodu i nie masz zachcianek.

    Sprawdź też preparaty wspierające oczyszczanie organizmu.

    To tylko część z produktów, które zaliczane są do grona „ziół na odchudzanie”. Te są one najbardziej popularne. Jeżeli miałabym polecić któryś z nich, to zdecydowanie wskazałabym na siemię lniane, ewentualnie babkę płesznik. Warto dodać, że te produkty nie są niezbędne przy odchudzaniu. Mogą być wsparciem dla osób, które mają problem z zachciankami lub czują wieczny głód będąc na diecie. Najważniejsze jest, żeby skupić się na zdrowym odżywianiu i odpowiedniej dawce ruchu, a wszelkie dodatki w postaci takich preparatów najlepiej uzgodnij z lekarzem lub dietetykiem.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Izabela Daniel
      Izabela Daniel
      Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki wielu chorób. Wierzę, że wprowadzając proste zmiany w codzienności, każdy z nas może zapobiec wielu schorzeniom, dlatego moją misją jest pomoc innym w osiągnięciu tego celu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Izabela Daniel
      Izabela Daniel
      Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki...
      Przeczytaj więcej od tego autora