Ciąża bliźniacza. Czym różni się od pojedynczej?
Dla niektórych rodziców bliźniaki są spełnieniem marzeń. Za jednym zamachem można urodzić i wychować dwójkę dzieci. U innych, nowina o ciąży bliźniaczej budzi przerażenie i obawę, czy podołają takiemu „podwójnemu szczęściu”. Zobacz, jak przebiega ciąża bliźniacza i czym różni się od pojedynczej.
Spis treści:
Co sprzyja ciąży bliźniaczej?
W ostatnich latach możemy zaobserwować wzrost wskaźnika występowania ciąż bliźniaczych. Wynika to głownie z stosowania wspomaganych form zapłodnienia, np. terapii hormonalnej czy zapłodnienia pozaustrojowego. Co więcej, ciąży bliźniaczej sprzyjają też takie czynniki jak: genetyka, starszy wiek matki i jej nadwaga lub otyłość.
Bliźniaki jednojajowe a dwujajowe − czym to się różni?
Bliźnięta dwujajowe, jak sama nazwa wskazuje, powstają z dwóch zapłodnionych jajeczek. Bliźnięta dwujajowe wcale nie muszą być do siebie podobne. Mogą być również (choć nie muszą) różnej płci.
Mało tego! Możliwe jest, żeby bliźnięta dwujajowe miały różnych ojców! Każde z bliźniąt żyje sobie w osobnym worku owodniowym i ma swój własny dostęp do jedzenia (poprzez swoją prywatną kosmówkę, która później zamienia się w łożysko).
Powstanie bliźniąt jednojajowych to bardziej skomplikowana sytuacja. Powstają one poprzez podzielenie się jednego zapłodnionego jajeczka. Dzieje się to w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Jeżeli stanie się do między 1. a 3. dniem życia, wtedy te bliźnięta, podobnie jak dwujajowe, będą miały osobne mieszkanko i dostęp do jedzenia. Jeżeli nastąpi to później, wtedy powstają tzw. bliźnięta jednojajowe-jednokosmówkowe. Oznacza to, że będą musiały się zmieścić w jednym worku owodniowym i dzielić się ze sobą jedzeniem.
Sprawdź też leki, witaminy i suplementy dla dzieci.
Niestety, ciąże jednokosmówkowe związane są z większym ryzykiem powikłań. Takie ciężarne powinny przez całą ciążę znajdować się pod profesjonalną opieką lekarską. Najlepiej zgłosić się wtedy do specjalistycznej przychodni, która zajmuje się ciążami mnogimi.
Bliźnięta jednojajowe są jednej płci i są do siebie bardzo podobne. Wynika to z tego, że mają one identyczny materiał genetyczny.
„Ciąża mnoga to większy wysiłek, zarówno dla rozwijających się w macicy dzieci, jak i dla przyszłej mamy. Kobieta w ciąży mnogiej narażona jest na większe dolegliwości w trakcie ciąży, stan ten związany jest też z większym ryzykiem ewentualnych powikłań. Specjalista ginekolog prowadzący ciążę mnogą informuje swoje pacjentki, czego mogą się spodziewać w ciąży bliźniaczej, co może je niepokoić i z czym powinny zwrócić się do lekarza”
− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.
Ciąża bliźniacza a pojedyncza
Niestety, ciąża bliźniacza wiąże się w większym ryzykiem powikłań u płodów i matki niż ciąża pojedyncza. Oczywiście najbardziej niebezpieczna jest ciążą jednokosmówkowa, o czym pisałam wcześniej.
Czym różni się ciąża bliźniacza od pojedynczej?
- W ciąży bliźniaczej częściej występuje u matki nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa, cholestaza, niedokrwistość i zakażania układu moczowego.
- W ciąży bliźniaczej jest większe prawdopodobieństwo wielowodzia.
- Ciąże bliźniacze częściej kończą się przedwczesnym porodem.
- Ciąże bliźniacze w zdecydowanej większości kończą się cesarskim cięciem.
Sprawdź też, czy w ciąży można pić miętę.
Ciąża bliźniacza − przebieg
Prawidłowa ciąża bliźniacza nie różni się zbytnio przebiegiem od ciąży pojedynczej. Jeśli jesteś w zdrowej, niejednokosmówkowej ciąży bliźniaczej, wystarczy standardowa liczba wizyt i badań − tak jak w ciąży pojedynczej. Oczywiście to, czy ciąża przebiega prawidłowo, zawsze stwierdza lekarz prowadzący ciążę. Niestety, jak już zostało to omówione wcześniej, w każdej ciąży bliźniaczej istnieje większe ryzyko powikłań.
W pierwszych tygodniach ciąży, możesz odczuwać silniejsze mdłości. Natomiast wraz z rozwojem ciąży, problemem może być bardzo duży i ciężki brzuch. W ciąży bliźniaczej, możesz przybrać również więcej na wadze niż w ciąży pojedynczej. Jednak nie powinno być więcej niż 20 kg. Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest zwiększone o jakieś 500 kcal.
W ciąży bliźniaczej bardzo ważna jest również odpowiednia suplementacja. O tym jak powinna wyglądać suplementacja w ciąży, pisałam w artykule: „Witaminy dla kobiet w ciąży. Jak i kiedy suplementować dietę?”.
Suplementy przeznaczone dla kobiet w ciąży to m. in.:
- PrenaFolin II + DHA Dr.Max, suplement diety
- Pregna 250 DHA, suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią stymulujący rozwój mózgu dziecka
- LadeeVit Optima. suplement diety
Pamiętaj, że to jak ma wyglądać suplementacja, powinnaś zawsze wcześniej skonsultować z lekarzem.
Ze względu na większą wagę i ogromny brzuch, pod koniec ciąży, możesz mieć problemy z poruszaniem się i bóle kręgosłupa czy nóg. Wiąże się to z uczuciem większego zmęczenia i trudnościami z zasypianiem (ciężej znaleźć wygodną pozycję do snu, a większa macica naciska na różne narządy wewnętrzne, przez co możesz mieć zgagę czy problemy z oddychaniem).
Większy brzuch wiąże się również z większym prawdopodobieństwem wystąpienia rozstępów – w trakcie i po ciąży.
Dlatego, już od pierwszych tygodni ciąży, codziennie nawilżaj okolice narażone na rozstępy, kosmetykami przeznaczonymi dla kobiet w ciąży, np. Mustela Maternite, krem przeciw rozstępom.
Każda ciąża to czas niezwykle trudny dla przyszłej mamy. Ciąża bliźniacza w szczególności. Dlatego tak ważne jest, żebyś pamiętała o sobie! Zdrowo się odżywiaj, dużo odpoczywaj i regularnie odwiedzaj lekarza. Jeżeli nie czujesz się na siłach, idź na zwolnienie lekarskie. Teraz najważniejsze jest zdrowie Twoje i Twoich maluchów!
Więcej artykułów na ten temat
Zapalenie pęcherza w ciąży – jak mu zapobiec i jak sobie z nim radzić?
· 6 minut czytaniaCzy wiesz, że zapalenie pęcherza w ciąży dotyka około 16% kobiet? Jak sobie z nim radzić? Kiedy udać się do ginekologa? Poznaj domowe sposoby leczenia!Cukrzyca ciążowa – czym jest i jak wpływa na dziecko?
· 8 minut czytaniaCukrzyca ciążowa to zaburzenie coraz częściej wikłające ciąże, związane z zaburzonym wydzielaniem i działaniem insuliny. Dowiedz się, jakie zagrożenia za sobą niesie!Latanie samolotem w ciąży − bezpieczne czy niewskazane?
· 5 minut czytaniaCiąża to wprawdzie nie choroba, jednak wiąże się z licznymi obostrzeniami. Czy, oczekując na dziecko, można swobodnie latać samolotem? O czym trzeba pamiętać? Dowiedz się więcej!