Jak zatamować krwotok z nosa – pierwsza pomoc!

12. 11. 2018 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
 • leczenie
Jak zatamować krwotok z nosa – pierwsza pomoc!

Każdy przynajmniej raz w życiu miał do czynienia z krwotokiem z nosa u siebie lub był jego świadkiem. Jama nosowa jest bardzo dobrze unaczyniona, co powoduje, że o krwotok z nosa nie trudno. Jak zatamować krwotok z nosa i jak prawidłowo zareagować w takiej sytuacji? Oto parę wskazówek, jak zatamować krwawienie z nosa.

Krwotok z nosa − skąd się bierze?

Dlaczego krwotoki z nosa występują tak często? Odpowiedź jest prosta: wynika to przede wszystkim z niezmiernie bogatego ukrwienia jamy nosowej. Szeroka sieć naczyń w nosie wynika z funkcji, jakie pełni jama nosowa w Twoim organizmie. Powierzchnia jamy odpowiada zarówno za oczyszczanie, ogrzewanie, jak i nawilżanie wdychanego powietrza. Żeby dobrze wypełniać swoje zadanie, nos musi być dobrze unaczyniony. Z kolei mocne ukrwienie powoduje, że jest to okolica, z której bardzo często dochodzi do krwawień, zarówno w wyniku urazów, jak i w konsekwencji różnych chorób.

zakrwawiona chusteczka do nosa

Sieć naczyń występująca w jamie nosowej tworzy 2 sploty naczyniowe. Jeden ulokowany jest w przedniej części nosa, a drugi w tylnej. Krwawienia z nosa dotyczą w zdecydowanej większości przedniego splotu naczyń. Przednia część jamy nosowej jest bowiem dużo bardziej narażona na wysychanie i rożnego rodzaju urazy.

Krwotok z nosa może wynikać z przyczyn miejscowych lub ogólnoustrojowych. Miejscowe przyczyny to np. drobne urazy, stany zapalne zatok przynosowych, nadmierne przesuszenie błony śluzowej czy problemy z przegrodą. Jeśli chodzi o przyczyny ogólne to do krwotoku może prowadzić m. in. nadciśnienie tętnicze czy choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi (jeśli chory cierpi na zaburzenia krzepnięcia, krwawienie może być dużo trudniejsze do zatamowania).

Jak zatamować krwotok z nosa? Pierwsza pomoc

Jak widzisz, bardzo łatwo o krwotok z nosa. Co robić kiedy przydarzy się on Tobie lub osobie w Twoim otoczeniu?

Przede wszystkim, jeśli pojawi się krwotok, warto w pierwszej kolejności uspokoić chorego. Dodatkowy stres i wzrost ciśnienia krwi mogą wzmocnić krwawienie z nosa. Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa, jak i przy jakimkolwiek innym kontakcie z krwią, zawsze powinna być udzielana w rękawiczkach jednorazowych, żeby zminimalizować szanse bezpośredniego kontaktu z krwią.

Osobę z krwotokiem z nosa najlepiej poprosić, żeby usiadła. Poproś ją też, żeby lekko pochyliła się do przodu. Ułożenie to nazywa się pozycją wąchania. Ustawienie w ten sposób głowy spowoduje mniejszy napływ krwi do nosa i powinno pomóc w zatamowaniu krwawienia. Żeby całkiem zatamować krwotok, zaleć uciskanie skrzydełek nosa przez kilka, a nawet kilkanaście minut.

chłopiec z krwotokiem z nosa

Dodatkowo, dobrze jest położyć zimny okład na karku i grzbiecie nosa chorego. Jeśli poszkodowany czuje krew, która spływa po tylnej ścianie gardła, lepiej ją w miarę możliwości wypluć niż połykać.

Jak zatamować krew z nosa, która nie chce przestać płynąć?

Jeśli krwawienie się trwa długo i nie możesz zatamować jej przez więcej niż 20 minut, konieczna jest interwencja lekarza. Ten, po zbadaniu pacjenta i obejrzeniu miejsca krwotoku, podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

tamowanie krwi z nosa chusteczką

Krwawiące naczynie można zamknąć zarówno w sposób nieinwazyjny, jak i inwazyjny. Wszystko zależy od stanu pacjenta, umiejscowienie i rodzaj krwotoku. Z lekarzem lepiej skonsultować tak jednorazowy epizod krwawienia z nosa, który nie przechodzi samoistnie, jak i krwawienia, które wprawdzie udaje się zatamować, ale zdarzają się często. Mogą one wprawdzie wynikać jedynie z osłabienia naczyń krwionośnych w jamie nosowej czy jej przesuszenia przez zbyt suche powietrze lub nadużywanie kropli na katar. Jednak pamiętaj, że krwawienia takie mogą  świadczyć również o występowaniu chorób ogólnoustrojowych. Zobacz, co mogą oznaczać częste krwotoki z nosa: Czy częste krwawienie z nosa może oznaczać ciężką chorobę?

Jak zadbać o śluzówkę nosa po krwotoku z nosa?

Kiedy krwotok ustanie, warto przez jakiś czas stosować preparaty nawilżające błonę śluzową nosa. Pomoże to na przyszłość zapobiec kolejnym krwawieniom. Możesz do tego użyć zwykłej soli fizjologicznej, jak i aerozoli z dodatkiem składników typowo nawilżających (takich jak np. sole kwasu hialuronowego). Odpowiednio nawilżona błona śluzowa nosa zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych krwawień.

użycie sprayu nawilżającego błonę śluzową nosa

Więcej artykułów na ten temat

 • Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie

  Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie

  · 8 minut czytania
  • leczenie
  • choroby

  Łojotokowe zapalenie skóry to dość uporczywa i wstydliwa dolegliwość. Dowiedz się, jak powinno wyglądać leczenie!

 • Ile trwa przeziębienie?

  Ile trwa przeziębienie?

  · 8 minut czytania
  • leczenie

  Przeziębienie to najpowszechniejsza choroba związana z obniżeniem odporności. Kiedy powinny ustąpić objawy osłabienia? Opowiadamy, ile może trwać przeziębienie.

 • Nadciśnienie płucne − jak wygląda leczenie?

  Nadciśnienie płucne − jak wygląda leczenie?

  · 3 minuty czytania
  • leczenie

  Nadciśnienie płucne to groźne schorzenie objawiające się dusznościami oraz zmęczeniem. Jak je diagnozować i leczyć? Jakie są rokowania? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!