Hemoroidy − czym są te bolesne guzki?

16. 8. 2018 · Edyta Jakubik · 5 minut czytania
  • dolegliwości po ciąży
Hemoroidy − czym są te bolesne guzki?

Czym są hemoroidy? To podśluzówkowe sploty naczyniowe przy odbycie, które posiada każdy człowiek. Choroba hemoroidalna natomiast to stan, w których dochodzi o przesunięcia guzków lub ich powiększenia. Niestety, mogą one bardzo boleć. Zobacz, skąd się biorą hemoroidy, czy właściwie skąd bierze się choroba hemoroidalna i jak można uśmierzyć związany z nią ból.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy, czyli inaczej guzki krwawnicze, to podśluzówkowe sploty naczyniowe, które tworzą poduszeczkowate uwypuklenia w kanale odbytu. Posiada je każdy człowiek od urodzenia! Wyróżniamy 2 rodzaje guzków: wewnętrzne i zewnętrzne.

Guzki wewnętrzne znajdują się nieco wyżej i są tworzone przez sploty tętniczo-żylne i to one najczęściej nam doskwierają. Natomiast poniżej znajdują się guzki zewnętrzne, które zawieraj sploty żylne. Hemoroidy odpowiadają za ok. 20% ciśnienia spoczynkowego odbytu. Ich zadaniem jest wspomaganie mechanizmu zamykania kanału odbytu i ochrona przed uszkodzeniem odbytu podczas wypróżniania się.

Sprawdź też leki na hemoroidy.

Czym innym jest natomiast choroba hemoroidalna, czy też choroba guzków krwawniczych. Mówimy o niej wtedy, kiedy dochodzi do powiększenia się i przesunięcia guzków.

Co to są hemoroidy

Bolesne hemoroidy − co to jest choroba hemoroidalna?

Większość patologii dotyczy guzków wewnętrznych. Poszerzenie splotu naczyniowego guzka powoduje jego obniżenie i rozciągnięcie się włókien mięśniowych. To prowadzi do wypadnięcia górnej części śluzówki odbytu. Pod wpływem urazu tkanki krwawią żywo czerwoną krwią. Jednocześnie wydziela się z nich śluz, który podrażnia miejscowo uszkodzony guzek. Stąd często duży ból.

Bolesne hemoroidy – przyczyny

Przyczyny powstawania choroby hemoroidalnej nie są do końca jasne. Bolesnym hemoroidom sprzyjają: dieta z niską zawartością błonnika, długotrwałe oddawanie stolca, przewlekłe zaparcia i biegunki, a także obciążenia genetyczne czy ciąża.

hemoroidy – przyczyny

Obecnie mówi się o 4 teoriach powstawania choroby hemoroidalnej.  

1. Teoria naczyniowa

Dotyczy niewydolności ścian naczyń krwionośnych i zaburzenia odpływu i napływu w obrębie splotu naczyniowego.

2. Upośledzenie struktury kolagenu i elastyny

Z wiekiem dochodzi to zanikania kolagenu i elastyny w Twoim organizmie. To prowadzi do zmniejszenia się elastyczności elementów mechanizmów zwieraczowych i powoduje zaleganie większej objętości krwi w guzkach krwawniczych.

3. Nadmierna aktywność zwieraczy odbytu

Wzmożone napięcie mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu utrudnia odpływ krwi z hemoroidów.

4. Czynniki mechaniczne

Do blokowania odpływu z żylnych naczyń hemoroidalnych bardzo często dochodzi podczas ciąży lub u chorych z guzami miednicy, w wyniku ucisku na naczynia biodrowe.

Choroba hemoroidalna częściej występuje u osób starszych. Szanse na wystąpienie choroby hemoroidalnej wzrastają z wiekiem. Problem ten dotyczy w takim samym stopniu mężczyzn, jak i kobiet. Szacuje się, że blisko połowa ludzi w ciągu całego swojego życia doświadczy chociaż jednorazowego epizodu choroby guzków krwawniczych. Najczęściej choroba pojawia się między 45. a 65. rokiem życia.

Sprawdź też, o czym świadczy niska hemoglobina.

Choroba hemoroidalna – objawy

Choroba guzków zewnętrznych przebiega najczęściej bezobjawowo, dopóki nie dojdzie do zakrzepicy − wtedy pojawia się silny ból. Zazwyczaj w okolicy odbytu są wyczuwalne jako bolesne guzki.

Natomiast w przypadku choroby hemoroidalnej guzków wewnętrznych, pierwszym objawem jest najczęściej krwawienie jasnoczerwoną krwią. Pacjenci zwykle zgłaszają obecność świeżej krwi na papierze toaletowym bezpośrednio po wypróżnieniu się. Wielokrotne, zwłaszcza obfite krwawienia, mogą doprowadzić do anemii, dlatego warto wcześniej zgłosić się do lekarza.

hemoroidy – objawy

Ponadto w przypadku znacznie powiększonych guzków krwawniczych (zwykle III i IV stopień w 4-stopniowej skali) może dochodzić do ich wypadania w czasie wypróżniania. Wydzielany przez tkankę odbytnicy śluz podrażnia guzki, powodując świąd i stan zapalny.

Jak leczymy chorobę hemoroidalną?

Hemoroidy najczęściej leczy się objawowo. Polega ono na zmiękczeniu stolca i unikaniu zaparć czy biegunek. Dlatego lekarz może zalecić Ci dietę bogatą w błonnik i picie co najmniej 2 litry płynów w ciągu doby. Dodatkowo można zastosować nasiadówki z preparatów ziołowych (np. z kory dębu), które działają przeciwzapalnie i ściągająco. Więcej o korze dębu możesz przeczytać w artykule: Kora dębu − właściwości kosmetyczne.

Stan zapalny może powodować ból i dyskomfort. Dlatego często stosuje się miejscowo kremy i czopki (dostępne bez recepty), które zawierają substancje znieczulające, przeciwzapalne i łagodzące dolegliwości. Pamiętaj jednak, że preparaty miejscowe mogą prowadzić do nadwrażliwości skóry odbytu, dlatego lepiej nie stosuj ich długotrwale.

hemoroidy – jak leczyć

W przypadku nawracającej choroby guzków krwawniczych warto skonsultować się z chirurgiem. Być może lekarz zaleci Ci operację. Najstarszą metodą leczenia jest skleroterapia, czyli miejscowe ostrzykiwanie guzków. Mimo, że zabieg trwa krótko, to trzeba go powtarzać, zwykle w kilku sesjach. Z tego względu najczęściej stosuje się zakładanie gumowych podwiązek. Taki zabieg polega na ciasnym zamykaniu naczyń hemoroidalnych, śluzówki i tkanki łącznej. Znaczną poprawę odczuwa ponad 80% pacjentów po zabiegu. Natomiast u 69% chorych nie dochodzi do nawrotu choroby w ciągu 5 lat od zabiegu.

Choroba hemoroidalna może wystąpić u każdego z nas. Żeby zmniejszyć swoje szanse na bolesne hemoroidy lub ich nawrót, dbaj o higienę odbytu. Przemyśl więc swoją dietę, wkomponuj w nią w razie potrzeby odpowiednią ilość błonnika i płynów i staraj się unikać zaparć i biegunek.

Więcej artykułów na ten temat