Jacuzzi w ciąży? Czyli co wolno robić przyszłej mamie w SPA

20. 12. 2019 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
  • aktywność w ciąży

Jacuzzi w ciąży dla wielu przyszłych mam może wydawać się miłym sposobem na relaks. Jak wiadomo, odpoczynek i odprężenie w tym czasie są bardzo wskazane. Jednak pojawiają się wątpliwości co do tego, co w ciąży jest dozwolone. Sprawdź, czy w ciąży można korzystać z jacuzzi i innych zabiegów spa?

Jacuzzi a ciąża − wszystko, co musisz wiedzieć

W ciąży nie powinno korzystać się z jacuzzi. Dlaczego? Chodzi o to, że przegrzanie organizmu może być niebezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. To właśnie wysoka temperatura jest przeciwwskazaniem do korzystania z jacuzzi w tym stanie. Co w takim razie z gorącymi kąpielami? One również nie są zalecane kobietom w ciąży. Jednak, wtedy jest niższe ryzyko przegrzania się, bo woda w wannie szybko traci temperaturę (w przeciwieństwie do jacuzzi).

Warto jeszcze dodać, że ogólnodostępne jacuzzi (np. w basenach publicznych czy spa) mogą być siedliskiem bakterii i grzybów. Nigdy nie wiesz, kto przed Tobą korzystał z wanny z hydromasażem.

Jacuzzi a ciąża

Jeżeli jednak jesteś w stanie ustawić temperaturę wody w jacuzzi na maksymalnie 37 stopni Ce, wtedy możesz spokojnie brać długie i odprężające kąpiele w jacuzzi. Takie domowe „spa” ma jeszcze tę zaletę, że łatwiej zadbać o jego odpowiednie czyszczenie. Masz też kontrolę nad tym, kto z tego urządzenia korzystał przed Tobą. Zmniejsza się przez to ryzyko „złapania” infekcji intymnej, która w ciąży może być szczególnie groźna. W domowym jacuzzi możesz również samodzielne ustawić siłę hydromasażu. W ciąży bezpieczniej jest korzystać z delikatnego masażu.

„Korzystanie z jacuzzi przez kobiety ciężarne nie jest wskazane, przede wszystkim z uwagi na większe ryzyko rozwoju różnego rodzaju infekcji intymnych. Okolice narządów płciowych u kobiety ciężarnej są dużo bardziej narażone na takie infekcje niż przed ciążą. Dlatego warto w tym czasie zrezygnować z korzystania z jacuzzi”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

Spa w ciąży − jakie zabiegi może wybrać przyszła mama?

Tak jak już pisałam, relaks w ciąży jest jak najbardziej wskazany. A gdzie kobieta może lepiej się zrelaksować niż w SPA? Jednak wiele mam obawia się korzystania z zabiegów spa w obawie o bezpieczeństwo płodu. Poniżej pokrótce opisuję, jakie zabiegi SPA w ciąży są dozwolone, a których lepiej unikać.

 

Masaże

Co do zasady, masaże w ciąży nie są zabronione. Niemniej jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, nie powinno się masować brzucha ani punktów, które mogą wzmagać skurcze miednicy i brzucha. Podczas masażu, nie powinnaś leżeć na brzuchu.  Dobrym pomysłem będzie delikatny masaż stóp i łydek. Zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży, puchnące nogi mogą naprawdę dać się we znaki.

spa w ciąży

Basen

Pływanie jest nie tylko dozwolone, ale również wskazane dla kobiet w ciąży. O tym, w jaki sposób najlepiej korzystać z basenu w czasie ciąży, pisałam w artykule: „Basen w ciąży – kojąca aktywność dla przyszłej mamy”

basen w ciąży - czy wolno?

Sauna

W ciąży nie można korzystać z sauny. Przyczyny są takie same, jak w przypadku jacuzzi: ryzyko przegrzania organizmu i możliwość „złapania” jakieś infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Pamiętaj, że w czasie karmienia nie ma już żadnych przeciwwskazań do korzystania z jacuzzi czy sauny. W ciąży nie wolno również korzystać łaźni parowej ani z solarium.

Peelingi

W ciąży można jak najbardziej używać peelingów. Warto jednak zwrócić uwagę na ich skład. Najlepiej korzystać z kosmetyków naturalnych (np. peelingów z cukru, soli czy kawy). Unikaj peelingów chemicznych. Regularny peeling całego ciała z pewnością pomoże Ci w przeciwdziałaniu rozstępom.

Peelingi w ciąży

Depilacja

W ciąży możesz się depilować zarówno woskiem, jak i pastą cukrową. Lepiej unikaj jednak depilacji laserem. Pamiętaj też o tym, że w tym czasie, Twoja skora jest zdecydowani bardziej wrażliwa i takie zabiegi mogą okazać się bardzo bolesne. Dużo łatwiej również o zaczerwienienie i podrażnienie skóry.

Depilacja w ciąży

Zabiegi upiększające

W ciąży lepiej unikać wszelkich zabiegów upiększanych, które polegają na wstrzykiwaniu jakichkolwiek substancji pod skórę (np. botoksu czy różnego rodzaju kwasów). Nie powinno się wtedy również robić makijażu permanentnego. W czasie ciąży lepiej również odstawić wszelkie kosmetyki z zawartością retinolu, bo może on powodować wady wrodzone u dzieci. W ogóle, w ciąży warto szczególną uwagę zwrócić na skład kosmetyków, których używasz. Lepiej w tym czasie postawić na kosmetyki przeznaczone dla przyszłych mam.

Zabiegi upiększające w ciąży

Zabiegi nawilżające i uelastyczniające skórę

W ciąży możesz korzystać z delikatnych z masaży z wykorzystaniem naturalnych olejków, które mają za zadanie uelastycznienie i nawilżenie skóry. Warto jednak przed zabiegiem sprawdzić, czy kosmetyk, które ma być stosowany, nie podrażni Twojej skóry.

Zabiegi nawilżające i uelastyczniające skórę w ciąży

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy dany zabieg kosmetyczny jest dozwolony, najlepiej zapytać wcześniej swojego ginekologa. Jeżeli nie masz takiej możliwości, zawsze kieruj się zasadą: jeżeli nie masz pewności, że dany zabieg jest dozwolony w ciąży, lepiej z niego zrezygnować.

Więcej artykułów na ten temat