Płukanie ucha: w domu czy u laryngologa? [opinia lekarza]

18. 4. 2018 · Klaudia Dopytalska · 4 minuty czytania
  • profilaktyka
Płukanie ucha: w domu czy u laryngologa? [opinia lekarza]

Kiedy Twoje ucho zatka się woskowiną możesz odczuwać: pogorszenie się słuchu, uczucie zatkani, czy szum uszny. Problem, chociaż wydaje się być pozornie banalny, pewnie znacznie utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie. Żeby usunąć czop woskowiny możesz wykonać mechaniczne płukanie ucha. Pytanie tylko: czy zrobić to w domu czy u laryngologa?

Płukanie ucha − co to jest?

To skuteczna i prosta procedura, dzięki której możesz pozbyć się blokującej go masy z zewnętrznego przewodu słuchowego.

Skąd wynika tak duży odsetek zatkanych uszu? Zdrowe ucho oczyszcza się samo i nie ma potrzeby ingerowania w ten proces. Wydzielina z ucha jest potrzebna organizmowi, bo chroni ucho. Dlatego też, jej nadmierne usuwanie może prowadzić do nadprodukcji.

Czym jest płukanie ucha

Wielu pacjentów próbuje usunąć woskowinę za pomocą patyczków kosmetycznych. Niestety, kiedy używasz pałeczki, możesz tylko wepchnąć woszczynę głębiej w kanał słuchowy i ubić ją tak, że samoistne oczyszczenie nie będzie możliwe. Wtedy pozostaje Ci czyszczenie ucha u laryngologa.

Patyczkiem łatwo możesz też uszkodzić błonę bębenkową, co prowadzi do poważnych zaburzeń słuchu i wymaga natychmiastowego zaopatrzenia w gabinecie lekarskim.

Płukanie ucha w domu

Jak samemu wykonać płukanie ucha? Domowe sposoby na płukanie ucha wymagają cierpliwości i dokładności. Jeśli woszczyna nie jest mocno zablokowana w przewodzie słuchowym, możliwe jest jej rozpuszczenie. W warunkach domowych możesz posłużyć się parafiną lub dostępnym w aptece preparatem zawierającym mieszkankę substancji oleistych. Te substancje, dzięki budowie chemicznej zbliżonej do woskowiny, umożliwiają zmiękczenie czopu, przez co łatwiej go usunąć.Jak przepłukać ucho? Przed zaaplikowaniem preparatu do ucha, ogrzej go do temperatury ciała − możesz to zrobić chociażby przez pocieranie buteleczki w dłoniach. Tak przygotowany płyn, zakrop do przewodu słuchowego i odczekaj nawet kilkadziesiąt minut. Najlepiej zrób to leżąc na przeciwległym boku, żeby preparat mógł przeniknąć dostatecznie głęboko.

Płukanie ucha w domowych warunkach

Po kilku dniach regularnego stosowania, woskowina powinna usunąć się sama. Możesz też próbować ją usunąć, wprowadzając wodę do przewodu za pomocą dołączonej do zestawu gruszki lub strzykawki. W ten sposób łatwo jednak wygenerować zbyt duże ciśnienie i strumieniem wody naruszyć błonę bębenkową. A to może doprowadzić do większej utraty słuchu.

Czyszczenie uszu u laryngologa

Pacjenci często zastanawiają się, czy płukanie ucha wykonać w domu, czy u laryngologa. W warunkach domowych płukanie może być skuteczne, jednak jeżeli chcesz mieć pewność, że czyszczenie przebiegnie bezpiecznie, warto wybrać się do laryngologa.

Czyszczenie uszu u laryngologa

Na wizytę do lekarza zgłoś, jeśli domowe sposoby na płukanie ucha zawiodą lub jeżeli po samodzielnym płukaniu ucha Twoja małżowina zaczerwieni się, dostaniesz gorączki lub wystąpią u Ciebie inne objawy choroby ogólnoustrojowej.

Zabieg płukania uszu wykonywany w gabinecie laryngologa, nie tylko jest bezpieczny, ale także bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. Lekarz dodatkowo bada ucho i ocenia, czy nie ma przerwania błony bębenkowej i innych widocznych nieprawidłowości.

Kiedy odciąga małżowinę ucha, prostuje kanał, a tym samym uwidacznia całą zewnętrzną część ucha. Następnie wprowadza, za pomocą specjalnego urządzenia, strumień ciepłej wody pod odpowiednim ciśnieniem tak, żeby rozbić zalegającą woskowinę. Przy całym zabiegu możesz poczuć najwyżej łaskotanie. Ważne jest to, że laryngolog, który ma cały czas ucho pod kontrolą wzroku, może precyzyjnie usunąć czop.

Lekarz jest w stanie ocenić, czy w narządzie nie toczy się stan zapalny. Jeśli tak jest, może posłużyć się innymi metodami czyszczenia przewodu słuchowego, na przykład haczykami.

Jako lekarz zachęcam, żeby nie zwlekać zbyt długo z wizytą u laryngologa w przypadku podejrzenia zaczopowania woskowiną. Domowe sposoby na płukanie ucha nie zawsze są skuteczne, a mogą spowodować poważne uszkodzenia, a nawet utratę słuchu. Warto jednak stosować preparaty do oczyszczania przewodu słuchowego, zarówno do codziennej higieny, jak i przed płukaniem ucha u laryngologa. Dzięki nim woskowina zmięknie i będzie łatwiejsza do usunięcia. A to skróci czas trwania zabiegu! Nie stosuj też patyczków do czyszczenia kanału słuchowego − pamiętaj, że nadają się one tylko do użycia na zewnętrznych częściach ucha.

Patyczki do czyszczenia uszu

Zobacz też, co zrobić, żeby ucho się nie zatykało w artykule: Masz co chwilę zatkane ucho? Co robić, żeby ucho się nie zatykało?

Więcej artykułów na ten temat

Klaudia Dopytalska