Pozycje porodowe − lekcja ze szkoły rodzenia!

10. 6. 2020 · Agnieszka Kawa · 6 minut czytania

Nie ma jednej, uniwersalnej dla każdej kobiety pozycji porodowej. To, jaka będzie dla Ciebie najlepsza pozycja do porodu będzie zależeć od kilku czynników: ułożenia płodu, Twoich predyspozycji fizycznych czy też własnych preferencji. Zobacz, jak mogą wyglądać pozycje porodowe.

Pozycja wertykalna do porodu − dlaczego jest tak korzystna?

Przez wiele lat, pozycją w jakiej najczęściej rodziły kobiety, była pozycja horyzontalna, czyli leżenie na łóżku porodowym. Była ona praktykowana dlatego, że personel medyczny może wtedy w łatwy sposób kontrolować przebieg porodu. Nie jest jednak ona ani intuicyjna, ani wygodna dla kobiety rodzącej. W tej pozycji, kanał rodny skierowany jest delikatnie do góry, przez co utrudnia wychodzenie dziecka na świat.

Sprawdź też, jak przygotować się do porodu.

Pozycja wertykalna do porodu

Pozycja wertykalna niesie za sobą wiele korzyści, w tym przede wszystkim:

 • Naciskająca na szyjkę magicy główka dziecka pomaga w szybszym jej rozwieraniu się
 • Pozycje wertykalne ułatwiają poprawny, głęboki oddech, przez co dziecko jest lepiej dotlenione
 • Ruch w pierwszej fazie porodu pomaga w łagodzeniu bólu
 • Istnieje mniejsze jest ryzyko nacięcia krocza
 • Na „wychodzące” z kanału rodnego dziecko działa siłą grawitacji, przez co skurcze parte są bardziej „efektywne”
 • Podczas porodu w pozycji wertykalnej możesz łatwiej skorzystać z takich metod uśmierzania bólu jak kąpiel w wodzie, prysznic czy masaż
pozycje porodowe

„Na kilka tygodni przed porodem porozmawiaj ze swoim ginekologiem i położną o tym, jak wyobrażasz sobie swój poród. Choć z oczywistych względów nie można dokładnie zaplanować tego wydarzenia, warto byś wcześniej porozmawiała o głównych jego punktach. Pamiętaj, że warto wcześniej omówić z lekarzem i położną wszystkie swoje wątpliwości, dzięki czemu sam porób nie będzie dla Ciebie tak stresujący”

− radzi lek. med. Aleksandra Malewska.

  Pozycje do rodzenia w pierwszej fazie porodu

  Poród dzieli się na 3 fazy więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Przebieg porodu naturalnego z punktu widzenia mamy. W 1. fazie (tej najboleśniejszej), szyjka macicy rozwiera się na tyle, żeby dziecko mogło wyjść na świat. W tej fazie porodu warto postawić na pozycje relaksacyjne.

  W czasie 1. fazy porodu możesz przyjąć pozycje, które wymagają ruchu, takie jak:

  1. Kręcenie biodrami na piłce – siedzisz w szerokim rozkroku na piłce do ćwiczeń lub worku sako, delikatnie kołysząc biodrami. Taka pozycja jest dobra na odciążenie kręgosłupa i otwarcie miednicy.

  2. Wspieranie się na drabinkach lub na parterze – lekko pochylona, rękami opierasz się o drabinki lub o barki lub kark partnera. Taka pozycja pomaga to w odciążeniu odcinka krzyżowego kręgosłupa.

  3. Klęczenie na łóżku porodowym lub na podłodze − możesz w tej pozycji opierać się np. na łóżku, piłce czy partnerze.

  Pamiętaj, że jeżeli poczujesz duże zmęczenie podczas tej fazy porodu, możesz przez jakiś czas ułożyć się w dogodnej dla Ciebie pozycji leżącej. Możesz np. położyć się na boku, między nogi włożyć poduszkę i w tej sposób odpoczywać między skurczami.

  W tej fazie porodu bardzo ważne jest żebyś słuchała własnego ciała. Ono podpowie Ci, co najbardziej pomoże w uśmierzeniu bólu. Nie mniej ważne jest dbanie o prawidłowy, głęboki oddech − zwłaszcza podczas skurczy. Techniki oddechu podczas porodu przedstawiane są na szkołach rodzenia. Dlatego, bardzo zachęcam Cię do tego, żebyście razem z parterem wybrali się na takie zajęcia. Więcej o korzyściach z tego płynących, możesz przeczytać w artykule: Szkoła rodzenia. Czy warto na nią chodzić i czego się tam nauczysz.

  pozycje do rodzenia

  Pozycje porodowe 2. i 3. fazy porodu naturalnego

  2. faza porodu (tzw. poród właściwy), w którym Twoje dziecko przychodzi na świat polega przede wszystkim na skurczach partych. W 3. części porodu rodzisz łożysko.

  W tych fazach możesz wybrać takie pozycje jak:

  1. Parcie w kucki – kucasz na podłodze, szeroko rozstawiając nogi i trzymając się drabinek, worka lub partnera. Ta pozycja rozluźnia mięsnie krocza i przyspiesza poród. Istnieje tutaj również mniejsze ryzyko niedotleniania dziecka. Po każdym skurczu powinnaś wstać, żeby rozprostować nogi.

  2. Parcie w klęku – klęczysz na szeroko rozstawionych nogach, wypinając pośladki. Możesz podtrzymywać się drabinek lub partnera. Ta tzw. pozycja kolankowo-łokciowa do porodu pomaga w zapobieganiu pęknięciu krocza, gdyż powoduje mniejszy nacisk główki dziecka na krocze.

  3. Parcie na łóżku porodowym w pozycji siedzącej – w tej pozycji siedzisz jak najwygodniej na łóżku porodowym. Ważne aby plecy były podparte w pozycji pionowej, a stopy były poniżej kolan, żeby kanał rodny kierował się zgodnie z siłami grawitacji – ku dołowi.

  Obecnie, coraz bardziej popularny jest poród w wodzie. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Poród w wodzie. Na czym to polega?

  najlepsza pozycja do porodu

  Pozycja do porodu − masz prawo wyboru!

  Warto wiedzieć, że zgodnie z obecnie obowiązującymi „standardami opieki okołoporodowej”, masz prawo do wybrania takiej pozycji porodowej, jaka jest dla Ciebie najwygodniejsza − we wszystkich fazach porodu. Masz prawo do korzystania z aktywnych metod uśmierzania bólu. Podczas porodu nie musisz być cały czas na łóżku porodowym (o ile nie jest konieczne wykonanie różnych procedur medycznych, np. badania KTG). Wcześniej możesz w planie porodu zawrzeć, w jakiej pozycji chciałabyś rodzić.

   O autorze
   Agnieszka Kawa
   Agnieszka Kawa
   Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Agnieszka Kawa
   Agnieszka Kawa
   Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
   Przeczytaj więcej od tego autora