Prezent dla przyszłej mamy! 10 pomysłów

4. 11. 2020 · 8 minut czytania
Zastanawiasz się, co podarować na prezent przyszłej mamie? Sprawdź naszych TOP10 prezentowych propozycji na baby shower lub pierwsze odwiedziny po porodzie!
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Prezent dla przyszłej mamy! 10 pomysłów

Baby shower, pierwsze odwiedziny po porodzie − to tylko niektóre okazje, na które pasuje wziąć ze sobą prezent dla nowej mamy. Trudno jednak wybrać coś, z czego byłaby zadowolona i czego jeszcze nie miałaby w wyprawce. W artykule przedstawiam pomysły na prezent dla ciężarnej, jak i świeżo upieczonej mamy. Przydatne, niebanalne i przede wszystkim dedykowane jej potrzebom!

Prezent dla młodej mamy ­− pomysły

Baby shower jest coraz bardziej popularny w Polsce. Wszyscy wtedy kupują przedmioty z listy z wyprawką dla dziecka. Swoją drogą, warto sprawdzić, jak się przygotować na przyjście malucha i ułożyć taką listę zakupów. Sprawdź mój artykuł: Wyprawka dla noworodka i mamy. Te akcesoria naprawdę ułatwią Ci życie!. Wracając do prezentu dla mamy − ja proponuję, żeby kupić coś tylko dla niej! Oto pomysły na prezent dla ciężarnej.

Prezent dla przyszłej mamy

1. Voucher na sesję zdjęciową

Ciekawym pomysłem na prezent dla przyszłej mamy jest voucher na sesję zdjęciową.

Może to być np.:

  • sesja ciążowa,
  • sesja noworodkowa,
  • sesja rodzinna.

Rodzice sami zdecydują, kiedy będą mogli skorzystać z takiej fotosesji. Na pewno będzie to świetna pamiątka dla całej rodziny! Zwłaszcza że przyszli rodzice czasem nie mają albo czasu, albo chęci, żeby coś takiego zaplanować. Prezent ten zostanie też z nimi na zawsze, a nie tylko przez pierwsze miesiące życia ich dziecka.

Prezent dla przyszłej mamy - Sesja zdjęciowa

2. Voucher na masaż lub na wizytę w SPA

Bolące plecy to jedna z najdotkliwszych dolegliwości 2. połowy ciąży i początków macierzyństwa. Dlatego profesjonalny masaż to naprawdę świetny pomysł na prezent dla przyszłej mamy!

Możesz też kupić też voucher na wizytę w SPA. Jest wiele zabiegów, z których bez przeszkód może skorzystać przyszła mama. Pisałam o tym więcej w artykule: Jacuzzi w ciąży? Co wolno robić przyszłej mamie w SPA?.

Prezent dla przyszłej mamy - Masaż

3. Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Wiele osób nie ma nawet pojęcia, kim jest fizjoterapeuta uroginekologiczny. Na szczęście w ostatnich latach ich usługi są coraz bardziej popularne. I to bardzo dobrze! Uważam, że każda kobieta w ciąży i po porodzie powinna się udać do takiego specjalisty. Dlaczego?

  • Fizjoterapeuta przygotuje ciało przyszłej mamy do porodu, żeby był bardziej sprawny i mniej bolesny.
  • Dzięki profilaktycznym ćwiczeniom, można uniknąć rozejścia się mięśnia prostego brzucha, a nawet zmniejszyć prawdopodobieństwo nacięcia krocza.
  • Fizjoterapeuta zadba też o poprawną postawę ciała, a po porodzie pomoże powrócić bezpiecznie do „formy”.

Więcej na temat tego, dlaczego warto korzystać z usług takiego specjalisty, pisałam w artykule: Fizjoterapia uroginekologiczna – dlaczego warto z niej skorzystać w ciąży. Znajdź fizjoterapeutę uroginekologicznego, który przyjmuje w okolicach zamieszkania przyszłej mamy i zapytaj, w jaki sposób można zafundować jej taką wizytę. Jest to też dobry pomysł na prezent dla świeżo upieczonej mamy.

Prezent dla mamy - Fizjoterapia

4. Warsztaty chustonoszenia

O tym, jak zbawienne jest noszenie dziecka w chuście, przekonałam się kilka tygodni po urodzeniu pierwszego dziecka. Wszystkie moje wyobrażenia, że dzieci szybciutko usypiają na rękach, a potem można odłożyć do łóżeczka, gdzie sobie grzecznie śpią, runęły jak domek z kart. Wybawieniem okazała się chusta! Zarówno moja córka, jak i syn uspokajali się w niej, jak ręką odjął, a w kilka minut usypiali. Dzięki chuście miałam uwolnione ręce.

    Żałowałam jedynie, że wcześniej żaden profesjonalista nie pokazał mi, jak motać chustę. Samodzielna nauka jest możliwa, ale zdecydowanie lepiej, jeżeli to doradca chrustowy pokaże, jak prawidłowo wiązać chustę, a także doradzi, jaką chustę wybrać. A to też wcale nie takie proste! Więcej o chustonoszeniu pisałam w artykule: Jak nosić noworodka w chuście? Nauka chustonoszenia dla rodziców. Jakby ktoś w ciąży zafundował mi takie konsultacje z doradcą chustowym, byłabym zachwycona!

    Co dać ciężarnej na prezent?

    5. Książki o rodzicielstwie

    Oto kilka tytułów, które mogę polecić z czystym sumieniem:

    • Alfie Kohn: „Wychowanie bez kar i nagród”,
    • Alvaro Bilbao: „Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców”,
    • Joanna Faber, Julie King: „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla dzieci w wieku lat 2 – 7”,
    • Agnieszka Stein: „Dziecko z bliska”,
    • Maria Natalia Tymańska: „Mama. Nieperfekcyjny poradnik”.

    Wiem, że niektóre z tych książek mogą się przydać dopiero w późniejszych etapach macierzyństwa. Jednak warto już od samego początku określić, jak ma wyglądać rodzicielstwo. Ponadto, gdy pojawią się pierwsze trudności wychowawcze, warto już mieć na półce taki poradnik:  „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla dzieci w wieku lat 2 – 7”, niż szukać na ślepo w Internecie rad, jak sobie dać radę ze zbuntowanym dwulatkiem.

    Prezent dla mamy - książka

    6. Olejki do aromaterapii

    Aromaterapia jest to jeden ze sposobów niefarmakologicznego leczenia bólu. Biorąc pod uwagę, że większość leków w ciąży jest niedozwolona, aromaterapia może pomóc w tym zakresie. Położne ze szkoły rodzenia, na którą chodziłam, zachęcały też do jej stosowania w czasie porodu. Wdychanie przyjemnych zapachów stanowi bardzo dobry sposób na odprężenie i relaks.

    Jakie produkty będą odpowiednie do ciężarnej?

    • Olejek lawendowy − redukuje stres, pomaga zasnąć, a także łagodzi bóle pleców (np. naturalny olejek lawendowy Etja),
    • Olej z drzewa herbacianego − ma właściwości antybakteryjne, można go stosować do masażu krocza w ostatnich tygodniach ciąży. Łagodzi też stres i napięcie w ciele (np. Olejek drzewa herbacianego Pharmatech).

    Możesz kupić też gotowe kompozyty zapachowe, np. w postaci mgiełki do ciała Nuxe Body, czy też aromatycznego olejku do ciała, np. Veoli Botanica Enjoy The Calmness, relaksujący olejek do ciała z płatkami róż.

    Olejki eteryczne jako prezent dla mamy

     

    Pomysły na prezent dla świeżo upieczonej mamy

    Osobnym tematem jest to, co kupić na prezent świeżo upieczonej mamie. Na pierwsze wizyty po urodzinach dziecka przeważnie bierzemy ze sobą prezent dla niego. Całkowicie jednak zapominamy o mamie. Najwyższy czas to zmienić! Oto kilka gotowych pomysłów na prezent dla świeżo upieczonej mamy.

    Prezent dla mamy nowonarodzonego dziecka

    1. Zestaw kosmetyków dla mamy

    Tak. Dobrze widzisz: dla mamy, nie dla dziecka. Uwierz mi, wszyscy odwiedzający świeżo upieczonych rodziców, przynoszą prezenty dla dziecka: ciuszki, zabawki i inne dziecinne gadżety. A czy ktoś pamięta o mamie, której właśnie życie przewróciło się do góry nogami? Która poświęca każdą swoją chwilę dla rodziny? Która przez 9 miesięcy nosiła dziecko, doświadczając przy tym przeróżnych dolegliwości? Która przeżyła poród i połóg? Właśnie… W momencie, kiedy pojawia się dziecko, młoda mama gdzieś znika z pola widzenia, bo na pierwszym planie pojawia się niemowlę. Jednak to właśnie wtedy mama potrzebuje nie tylko wsparcia, ale tego, żeby ktoś zauważył ją i jej potrzeby. Dlatego bardzo dobrym pomysłem wydaje się podarowanie świeżo upieczonej mamie kosmetyków tylko dla niej!

    Oto kilka podpowiedzi, na to, co kupić młodej mamie:

    Prezent

    2. Obiad dla rodziny

    Pierwsze tygodnie z dzieckiem w domu to nie jest lekki czas. Niewyspanie i karmienie, które trwa godzinami – wszystko to jest naprawdę wyczerpujące. Dlatego ciepły obiad będzie naprawdę genialnym pomysłem na to, żeby odciążyć rodziców i zdjąć im chociażby ten jeden obowiązek z głowy. Uważam, że jedzenie to jeden z najlepszych pomysłów na prezent dla młodych rodziców. Serio! Zapytajcie ich sami!

    Prezent dla mamy - obiad

    3. Spędzenie czasu z dzieckiem

    Wiem, że opieka nad noworodkiem czy niemowlakiem wydaje się dla osób, które nie mają dzieci  czarną magią. Ja, zanim zostałam mamą, bałam się wziąć tak malutkie dziecko na ręce. Czasem jednak nie chodzi o to, żeby zabawiać niemowlaka, ale po prostu popilnować go jak śpi, tak żeby mama mogła wziąć prysznic. Gdy rodzi się 2. dziecko, wtedy najlepszym prezentem jest oferta zaopiekowania się tym starszym!

    Prezent dla mamy - pilnowanie dziecka

    4. Pomoc i wsparcie

    Posprzątanie mieszkania, zrobienie prania – pamiętam do tej pory jak moja mama po urodzinach moich dzieci ogarniała za nas dom – poskładanie pranie, opróżniona zmywarka czy świeża pościel – to były prezenty, których wtedy naprawdę najbardziej potrzebowaliśmy.

    Wiem, że sprzątanie czyjegoś mieszkania może być dziwne, ale naprawdę warto zaproponować chociażby pomoc w tak prostych rzeczach, jak opróżnienie zmywarki. Szczerze mówiąc, lepiej nie pytaj, w czym pomóc, bo wtedy każdy Ci odpowie, że nie trzeba itd. Po prostu weź się do roboty! Możesz też zaoferować pomoc w innych sprawach: czy to zrobieniu zakupów, czy innego rodzaju codziennych sprawunkach.

    Prezent dla mamy - sprzątanie

     

    Czym jest jeszcze wsparcie dla mamy:

    • Odpuszczenie sobie pouczeń, „cennych rad” czy komentarzy w stylu: „Jak długo on na Tobie tak wisi?”. Zamiast pytać o samopoczucie dziecka, zapytaj o to, jak się czuje mama.
    • Pogadaj z mamą na „niedzieciowe” tematy. Młoda mama to wciąż kobieta, która ma swoje zainteresowania, hobby. Ja, spotykając się z „dorosłymi” ludźmi, wolę, choć na chwilę odpocząć od bolączek macierzyństwa.

    Prezenty dla młodej mamy − cenniejsze niż myślisz!

    Gdy kobieta jest w ciąży, wszyscy chodzą wokół na paluszkach: chuchają, dmuchają. Będąc w ciąży, cały czas słyszysz: „Odpocznij sobie!”, „Nie przemęczaj się!”. Gdy kobieta urodzi dziecko, staje się niewidzialna. Na pierwszy plan wychodzi nowo narodzona istota. To dla dziecka są wszystkie prezenty. Mama gdzieś odchodzi w zapomnienie. Idąc w odwiedziny do świeżo upieczonej mamy, pamiętaj o tym, że wciąż jest kobietą, a nie tylko mamą!

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora