Co zrobić, gdy lekarz zdiagnozował brak mazi stawowej? Problemy z chrząstką stawową

17. 1. 2018 · Klaudia Dopytalska · 4 minuty czytania

Po co Ci w kolanie maź stawowa? Niedobór tej substancji może powodować silne objawy bólowe,  nawet problemy z poruszaniem kolanem. Stale rośnie liczba osób, które mają problem z chrząstką stawową w kolanie. Związane jest to często z otyłością, starzeniem się czy ze sportami obciążającymi stawy. Co zatem można zrobić jeśli dokuczają nam bóle stawów, a lekarz zdiagnozował uszkodzenie chrząstki stawowej lub niewystarczającą ilość mazi stawowej?

Maź stawowa − co to jest?

Maź stawowa, czyli tzw. płyn stawowy, jest to substancja, która wypełnia wolne przestrzenie jamy stawowej. Wytwarza ją błona maziowa. Maź stawowa, oprócz funkcji ochronnej, zapobiega tarciu struktur położonych w stawie. Dodatkowo, pełni też właściwości odżywcze.

Do chrząstki stawowej nie docierają naczynia krwionośne, ani limfatyczne, które w innych tkankach odpowiadają za dostarczanie substancji odżywczych. Dzięki procesowi dyfuzji, substancje odżywcze zawarte w płynie stawowym dostają się do chrząstki stawowej. Dlatego maź stawowa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej i stawu.

Sprawdź też leki na odbudowę chrząstki stawowej.

mężczyzna trzyma się za kolano

Problemy z chrząstką stawową i brak mazi stawowej w kolanie − przyczyny

Chrząstka stawowa zbudowana jest z tkanki łącznej. W jej skład wchodzą chondorcyty i substancja międzykomórkowa, która jest złożona z wody, proteoglikanów, kwasu hialuronowego, kolagenu i włókien elastycznych. Pokrywa ona powierzchnie kości i zapobiega ich ścieraniu, tarciu, ułatwia poślizg i ruchy w stawie. Jest niezbędnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu stawów.

Zmniejszona ilość mazi stawowej, może wpłynąć na odżywienie tkanki chrzęstnej i zaburzyć jej prawidłowe działanie.

Co najczęściej stoi za uszkodzeniem chrząstki stawowej? Zbyt intensywne uprawianie obciążającego stawy sportu, niedostosowanie treningów do możliwości czy wieku i zbyt długie, zbyt częste treningi. Nie bez znaczenia pozostaje także masa ciała. Otyłość i nadmierne kilogramy prowadzą do codziennego przeciążania stawów, co także może powodować zmiany w chrząstce stawowej. Również postawa i budowa ciała, nieprawidłowo leczone kontuzje stawów, choroby więzadeł i ścięgien mogą wpływać na funkcjonowanie stawu. Czasem uszkodzenie chrząstki jest związane z chorobą, np. chorobą zwyrodnieniową stawów, przewlekłym zapaleniem, akromegalią czy neuropatią. Uszkodzenia mogą być  też jatrogenne, np. podczas zabiegu artroskopii. 

Sprawdź też preparaty wspomagające układ mięśniowo-szkieletowy.

kontuzja stawu - kobieta z problemem chrząstki stawowej

Brak mazi stawowej − leczenie

Uszkodzenia chrząstki stawowej, oprócz problemów z funkcjonowaniem stawów, mogą także powodować dolegliwości bólowe i utrudniać Ci ruch w stawach. Z tym problemem najlepiej udaj się do ortopedy. Określi on dokładną przyczynę problemów z chrząstką stawową i odpowiednio dobierze leczenie. 

Zazwyczaj, jeśli dojdzie do znacznych uszkodzeń chrząstki stawowej, leczenie przyczynowe jest bardzo trudne. Najczęściej stosuje się leczenie objawowe − zwalczanie bólu i procesu zapalnego poprzez stosowanie np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych i zastrzyki dostawowe preparatami glikokortykosteroidów czy kwasu hialuronowego. W niektórych, bardziej zaawansowanych przypadkach, może być konieczna interwencja chirurgiczna, która polega na plastyce chrząstki stawowej lub całego stawu.

Sprawdź też maści i żele na kontuzje oraz urazy.

brak mazi stawowej - zastrzyk

A czy dzięki temu będzie produkowana maź stawowa? Regeneracja chrząstki stawowej to proces długotrwały. Pomocne w funkcjonowaniu i odbudowie chrząstki stawowej mogą okazać się także preparaty zawierające glukoazminę, siarczan chondroityny czy kwas hialuronowy. Leczenie możesz też wspomagać biorąc preparaty z wyciągiem z chrząstki rekina, amid kwasu nikotynowego − witamina B3, wyciągiem z imbiru. Na chrząstkę dobry wpływ mają też przeciwutlenicze np. witaminy C czy betakarotenu. Więcej o antyoksydantach przeczytasz w artykule: Antyoksydanty: ochrona skóry mieszczucha!

Maź stawowa − regeneracja glukozaminą

Glukozamina jest podstawowym składnikiem budulcowym chrząstki stawowej, a jej suplementacja może wspomóc regeneracje chrząstki, hamować procesy zapalne i dalsze uszkodzenia tkanki chrzęstnej. Najczęściej stosuje się chlorowodorek lub siarczan glukozaminy. Pomocna może być także N-acetyloglukozamina, która indukuje syntezę kwasu hialuronowego i ułatwia odżywienie tkanki chrzęstnej. Siarczan chondroityny natomiast, zwiększa lepkość mazi stawowej i spowolnia jej niszczenie. 

Bardzo ważne jest kompleksowe podejście do leczenia chorób związanych z uszkodzeniem chrząstki stawowej. Zawsze ważna jest wizyta u ortopedy, który wskaże Ci właściwą drogę leczenia. 

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Klaudia Dopytalska
  Klaudia Dopytalska
  Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Klaudia Dopytalska
  Klaudia Dopytalska
  Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
  Przeczytaj więcej od tego autora