Spuchnięte dłonie − jak je pielęgnować?

20. 2. 2020 · Aleksandra Anna Wolska · 4 minuty czytania
  • codzienna pielęgnacja
Spuchnięte dłonie − jak je pielęgnować?

Spuchnięte dłonie to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim sygnał, że coś dzieje się z Twoimi organizmem. Opuchnięte dłonie często zdarzają się kobietom w ciąży lub przy zatrzymaniu wody w organizmie. Może to być także oznaka choroby, którą warto skonsultować z lekarzem. Zobacz, jakie mogą być przyczyny opuchniętych dłoni w zimie i jak je pielęgnować.

Opuchnięte ręce − przyczyny

Opuchnięte ręce pojawiają się wtedy, kiedy w tkankach zaczyna gromadzić się nadmiar wody poza naczyniami krwionośnymi. Taki stan pojawia się, kiedy jesteś nadmiernie odwodniona, naczynia krwionośne rozszerzają się lub w Twoim ciele zatrzymuje się woda.

Opuchnięte dłonie, czy to zimą, czy latem mogą mieć przyczyny medyczne. Spuchnięte dłonie bardzo często mogą doskwierać Ci przy wysokich temperaturach. Kiedy jest gorąco dochodzi do poszerzenie żył, przez które krew wolniej płynie. Wtedy tworzą się zastoje, które powodują opuchliznę.

Kiedy w organizmie kobiety dochodzi do poważnych zmian hormonalnych, np. w okresie menstruacji, czy też w czasie ciąży, dłonie także mogą naturalnie puchnąć. Gospodarka hormonalna najczęściej odpowiada za spuchnięte dłonie. To podniesiony poziom progesteronu może wpływać na rozszerzenie żył i to, że w organizmie zatrzymuje się woda i sód. W ciąży natomiast opuchnięte dłonie i palce najczęściej zdarzają się w III trymestrze.

spuchnięte dłonie występujące u kobiety w ciąży

A czy wiesz, że kiedy jesteś odwodniona, to Twój organizm będzie dążył do zgromadzenia na zapas wody. Dlatego właśnie bardzo często rozwiązaniem problemu z opuchlizną dłoni czy nóg jest picie dużej ilości płynów.

Za opuchliznę występującą na dłoniach może też odpowiadać brak aktywności fizycznej. Kiedy ruszasz się za mało, dochodzi do zastojów limfy i krwi w naczyniach i tkankach. Dodatkowo, za opuchnięte dłonie może odpowiadać także dieta bogata w sód − to on m.in. zatrzymuje wodę w organizmie.

Weź też pod uwagę, że opuchnięte dłonie mogą być efektem stosowania niektórych leków, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych,  kortykosteroidów czy tabletki antykoncepcyjne. Opuchnięte dłonie mogą być też objawem choroby, np. niedoczynności tarczycy, problemów z nerkami czy wątrobą, niewydolności serca czy krążenia. Dlatego jeżeli przez dłuższy czas obserwujesz u siebie tego typu objaw, lepiej udać się z tym do lekarza pierwszego kontaktu, żeby przeprowadzić rutynowe badania i upewnić się, czy wszystko jest w porządku z Twoim zdrowiem. W szczególności jeżeli masz opuchnięte i zdrętwiałe dłonie.

spuchnięte dłonie

Spuchnięte dłonie − jak je pielęgnować?

Spuchnięte dłonie mogą bardzo dokuczać. Żeby zlikwidować problem, najważniejsze jest poznanie jego przyczyny. Jeżeli za spuchniętymi rękami stoi zatrzymanie wdowy organizmie, zacznij od dobrego nawodnienia się. Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie, a jeżeli spożywasz dużą ilość kawy w ciągu dnia − jeszcze więcej. Na każdą wypitą filiżankę kawy, warto wypić przynajmniej jedną szklankę wody. Kawa odwadnia organizm.

Kiedy masz problem z opuchniętymi dłońmi, zadbaj także o swoją dietę − unikaj restrykcyjnych diet odchudzających. Zamiast tego stosuj się lepiej do zasad zbilansowanej i pełnowartościowej diety, która będzie miała racjonalną kaloryczność. Przy opuchniętych dłoniach możesz także zacząć uważać na ilość soli w diecie.

Jeżeli odczuwasz, że Twoim głównym problemem jest napięta i sucha skóra przy spuchniętych dłoniach, nie zapominaj o pielęgnacji właściwym kremem. Na podrażnioną skórę dłoni pomoże Ci krem do rąk D-pantenolem, np. łagodzący krem do rąk Ziaja. Łagodzące na skórę działanie będzie miał także miód. Znajdziesz do w zestawie Nuxe Reve de Miel − krem do rąk i paznokci.

jak pielęgnować spuchnięte dłonie

Przy suchej i popękanej skórze na opuchniętych rękach zadbaj o stosowanie kosmetyków regeneracyjnych np. Emolium Skin Repair czy Iwostin Body Pro. W zimne dni, dbaj też o nałożenie kremów barierowych, np. Emolium.

Przy opuchniętych dłoniach egzamin zdadzą także zioła moczopędne, np. napar z pokrzywy. Zobacz, jakie inne działanie na Twój organizm ma pokrzywa: Pokrzywa − naturalny sposób na trądzik i wypadanie włosów! Pomóc może także stosowanie preparatów z rutyną, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Dzięki temu naczynia mniej przepuszczają wodę i nie jest ona w takich ilościach gromadzona w tkankach.

Jak widzisz problem opuchniętych dłoni może mieć wiele bardzo różnorodnych przyczyn. To nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim objaw tego, że gospodarka wodna Twojego organizmu może nie działać prawidłowo. Najczęściej do spuchnięcia dłoni dochodzi przez żeńskie hormony płciowe. Opuchnięte dłonie mogą też świadczyć o kłopotach z sercem lub nerkami, dlatego warto skonsultować ten symptom z lekarzem.

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Anna Wolska