Dieta przy Hashimoto – co jeść? Zalecenia dietetyczne i przykładowy jadłospis

24. 4. 2023 · 8 minut czytania

Cierpisz na Hashimoto i nie wiesz, jak ułożyć odpowiednio jadłospis? Zastanawiasz się, która dieta jest najlepsza? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co jeść przy Hashimoto!

 

Monika Kaczorek
Monika Kaczorek
Dieta przy Hashimoto – co jeść? Zalecenia dietetyczne i przykładowy jadłospis

Dieta przy Hashimoto, na które choruje coraz więcej Polek, jest szalenie ważna. Chcesz dowiedzieć się, co jeść, aby wspomóc leczenie Hashimoto? Zastanawiasz się jakie produkty są zakazane, a które będą Ci służyć? W artykule same konkrety! Oto mój przykładowy jadłospis na 3 dni.

Dlaczego dieta przy Hashimoto jest ważna?

W Polsce odnotowuje się wzrost zachorowań na chorobę Hashimoto, szczególnie wśród kobiet. To rodzaj schorzenia tarczycy, w wyniku którego dochodzi do niszczenia jej komórek. Bojowym zadaniem diety w chorobie Hashimoto jest wspomaganie farmakoterapii. Jak rozpoznać dobrze skomponowany jadłospis? Znajdą się w nim wszystkie niezbędne składniki odżywcze, wykorzystywane do syntezy hormonów tarczycy. Zabraknie z kolei takich, które tę syntezę zaburzają. Dieta chorego na Hashimoto powinna się więc opierać się na produktach jak najmniej przetworzonych, bogatych w składniki odżywcze. Lepiej szerokim łukiem omijać półki sklepowe z produktami pełnymi konserwantów, aromatów, czy barwników.

Sprawdź też, jakie są objawy niedoczynności tarczycy.

 

Hashimoto − co jeść? Jaka dieta będzie najlepsza?

Niedoczynność tarczycy powoduje spowolnienie metabolizmu. Oznacza to, że jeśli cierpisz na to schorzenie, masz prawdopodobnie problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Udowodniono jednak, że leczenie tarczycy może być skuteczniejsze, jeśli po ustabilizowania hormonów, popracujesz nad redukcją masy ciała. Staraj się jednak wystrzegać się zbyt restrykcyjnych diet, ponieważ mogą prowadzić do niedożywienia, a w konsekwencji do zaburzenia pracy tarczycy. Z daleka więc od głodówek i „diet-cudów" liczących po 1000 kcal na dzień. Zastanawiasz się co w takim razie jeść przy Hashimoto, aby schudnąć? Odpowiedź jest jedna – wszystkie dozwolone produkty, zgodnie z zaleceniami żywieniowymi. 

Ogólne założenia diety w chorobie Hashimoto obejmują kilka podstawowych kwestii. Oto najważniejsze z nich.

  • Zaleca się spożywać 4 − 5 regularnych posiłków w ciągu dnia. Pierwszy posiłek należy zjeść do 1 godziny po wstaniu z łóżka, a ostatni 2 − 3 godziny przed snem. 
  • W zbilansowanej diecie kluczowe jest utrzymanie prawidłowych proporcji pomiędzy makroskładnikami oraz pozyskiwanie ich z odpowiednich produktów. Białko jest szczególnie ważne w tej chorobie, ze względu na swoje właściwości podwyższające metabolizm. Co więcej, to właśnie białko jest niezbędne do powstawania hormonów − w tym również tarczycy. Dobrym źródłem tego składnika są: mięso, ryby, jaja.

Sprawdź, jaką rolę pełni białko w diecie.

Dieta w chorobie Hashimoto

 

  • Bardzo ważne również jest dostarczanie organizmowi tłuszczów, szczególnie nienasyconych. Mają one szereg prozdrowotnych właściwości. W schorzeniu tarczycy są szczególnie ważne ze względu na to, że uczestniczą w przemianach hormonów w organizmie.
    Produkty, które obfitują w „dobre" tłuszcze to:
    • oleje pochodzenia roślinnego (olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany),
    • pestki, nasiona i orzechy,
    • ryby morskie,
    • awokado
  • Źródłem węglowodanów w diecie osoby chorej na Hashimoto mogą być z kolei produkty pełnoziarniste o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego (kasze: gryczana, pęczak, bulgur, owsiana; pieczywo pełnoziarniste, makarony pełnoziarniste, wyroby z mąk pełnoziarnistych).
  • Co jeszcze można jeść przy Hashimoto? Mleko i produkty mleczne! Staraj się wybierać te z dobrych źródeł i zwracaj uwagę, by nie było w nich śladu dodatków chemicznych.
  • Jadłospis należy wzbogać w produkty zawierające jod, selen, żelazo, witaminę D, cynk, witaminę B12 oraz antyoksydanty. Dlaczego warto? Składniki te pełnią kluczowe funkcje, między innymi w prawidłowej syntezie hormonów tarczycy oraz ich metabolizmie. 
Węglowodany w diecie osoby chorej na Hashimoto

 

Sprawdź też suplementy z witaminą B.

Dieta przeciwzapalna w Hashimoto

Dieta w chorobie Hashimoto powinna wyciszać stan zapalny toczący się w organizmie. W Twoich daniach powinny znaleźć się odpowiednie ilości antyoksydantów, które działają przeciwzapalnie (mowa tu na przykład o cynku, witaminie A, E i C). W jadłospisie warto uwzględnić też zielone, czerwone i pomarańczowe warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, otręby i soczewicę.

Dieta przy Hashimoto i cukrzycy

"Często Hashimoto współwystępuje z cukrzycą i trzeba to uwzględnić, komponując menu. Pamiętaj, że każdy organizm reaguje inaczej, dlatego dietę zawsze ustala się indywidualnie. W codziennym jadłospisie powinny pojawiać się przede wszystkim potrawy cechujące się niskim indeksem glikemicznym. Wyrównanie poziomu cukru przynosi wymierne korzyści i wpływa na stan zdrowia w przypadku obu chorób. Zadbaj też, by posiłki były niskowęglowodanowe. Do dobrze tolerowanych produktów zaliczają się m.in. chude mięso, ryby, większość warzyw, a także zdrowe oleje i kasze."

- dodaje Magdalena Ślaska

Warzywa dla osób chorych na Hashimoto

A czego nie jeść przy Hashimoto? Czy dieta bezglutenowa jest konieczna?

To często zadawane pytanie: czy przy Hashimoto trzeba zrezygnować z glutenu? Obecnie nie zaleca się z góry eliminacji glutenu dla każdej osoby chorej na Hashimoto. Wybieraj produkty bezglutenowe, jeśli odczuwasz dyskomfort po zjedzeniu glutenu, chorujesz na celiakię lub masz alergię na pszenicę.

Zobacz, kiedy warto stosować dietę bezglutenową!

A co wykluczyć z diety przy Hashimoto? Produkty zakazane to przede wszystkim żywność wysokoprzetworzone i nie ma wyjątków od tej reguły. Na liście, którą przeczytasz za chwilę, znajdują się same pyszności, ale nie zniechęcaj się! Chętnie udowodnię Ci, że przy Hashimoto można jeść naprawdę pyszne rzeczy. Jeśli szukasz zdrowych przepisów na słodycze i przekąski, to koniecznie sprawdź przepisy na naszym blogu!

Unikaj produktów, takich jak:

  • pieczywo cukiernicze, ciasta, torty, słodycze i lody,
  • słone przekąski,
  • produkty typu fast food i szybkie dania z proszku,
  • przetworzone produkty mięsne (parówki, konserwy mięsne, wędliny z duża ilością wypełniaczy i substancji konserwujących),
  • musli i płatki śniadaniowe z dodatkiem cukrów,
  • słodkie napoje gazowane, niegazowane i energetyzujące.
Produkty zakazane w Hashimoto

 

W diecie przy Hashimoto warto ograniczyć produkty goitrogenne, czyli takie, które zaburzają leczenie oraz syntezę hormonów tarczycy w organizmie. Najsilniej w ten sposób działa soja, dlatego nie zaleca się spożywania ziaren soji, mleka sojowego, jogurtów sojowych, tofu.

Jest też kilka produktów, na które możesz się czasami skusić. Zaburzają co prawda metabolizm hormonów, ale w mniejszym stopniu niż chociażby wspomniana soja. Mowa tu o takich produktach, jak: brukselka, kalafior, kapusta, rzepa, proso (kasza jaglana), szpinak, truskawki, gruszka. Jeśli poddasz je obróbce technologicznej (czyli mówiąc prościej, na przykład ugotujesz lub upieczesz), ograniczysz ich szkodliwe działanie. Możesz sobie  wtedy na nie od czasu do czasu pozwolić, ale nadal w umiarkowanych ilościach.

Dieta Hashimoto – przykładowy jadłospis na 3 dni

Oto przykładowy jadłospis przy Hashimoto, który zawiera propozycje posiłków na każdy dzień. Nie zapomnij także o odpowiednim nawodnieniu i by dostarczać organizmowi przynajmniej 1,5 l płynów dziennie. Pamiętaj, że dietę należy dostosować indywidualnie, biorąc pod uwagę, że choroba Hashimoto często współwystępuje z innymi schorzeniami, takimi jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia gospodarki lipidowej.

 
 DZIEŃ 1DZIEŃ 2DZIEŃ 3
I śniadanieowsianka na mleku 2% z dodatkiem musu z jabłka, cynamonu i orzechów włoskichgrzanki z pastą z zielonego groszku i wędlinąomlet z mieszanką warzyw na patelni
II śniadaniesałatka:  rukola, burak, ser mozzarella, makaron pełnoziarnisty, pomidorki cherry, oliwa z oliwekkoktajl malinowo-bananowy z nasionami lnusałatka: mango, kurczak, papryka zielona, roszponka, pomidor, oliwa z oliwek
Obiadryba łosoś pieczona w folii z sosem bazyliowym z jogurtu naturalnego, ziemniaki gotowane, surówka z marchewki i rzodkwi białejkasza pęczak z zielonymi warzywami i indykiem currymakaron pełnoziarnisty spaghetti z awokado i kurczakiem
Podwieczorekzielone smoothie: szpinak, seler naciowy, gruszkajogurt naturalny z dodatkiem otrąb pszennych i orzechów brazylijskich
orzechy nerkowca, kakaowy budyń z komosy ryżowej
Kolacjakanapki z jajkiem gotowanym na twardo, ogórkiem kiszonym z pełnoziarnistym pieczywemzupa krem z brokułów z dodatkiem jogurtu greckiego i pestek słonecznikakanapki z pełnoziarnistym pieczywem z twarożkiem przygotowanym na słono z dodatkiem rzodkiewki, szczypiorku

 

Sałatka dla osób z Hashimoto − przepis

Izabela Daniel dodaje:

„W przepisie przygotowanym przeze mnie nie bez powodu znajduje się tuńczyk. Dostarcza on niezbędnego do prawidłowej tarczycy jodu i pełnowartościowego białka. Oliwa to zdrowy tłuszcz, a jajka dostarczają białka, witamin i składników mineralnych. Jeżeli chodzi o warzywa to możesz dodać jakie tylko chceszDbaj o wybór zdrowych składników i nie traktuj jedzenia jak wroga.

Składniki na 2 porcje:

  • 2 jaja
  • 1 puszka tuńczyka w sosie własnym
  • garść oliwek
  • kilka pomidorków cherry (4− 6 sztuk)
  • 1/2 główki sałaty rzymskiej

Sos:

  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka musztardy Dijon
  • sól, pieprz
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Przygotowanie:

  1. Do rondelka wlej wodę i zagotuj. Gdy woda zacznie się gotować wsadź delikatnie jajka do niej i gotuj przez 8 minut.
  2. W międzyczasie umyj i pokrój wszystkie warzywa.
  3. W kubeczku wymieszaj wszystkie składniki sosu, czosnek rozgnieć na prasce
  4. Na talerzu lub w misce ułóż porwane liście sałaty rzymskiej, odsączone z sosu kawałki tuńczyka, pokrojone pomidorki i oliwki.
  5. Gdy jajka się ugotują ostudź je i pokrój na ćwiartki, ułóż na sałatce.
  6. Polej całość przygotowanym sosem."

Wartość odżywcza

SkładnikMiary domoweGramatura [g]Energia [kcal]Białko [g]Tłuszcze [g]Węglowodany [g]WW 
Sałatka z tuńczykiem i jajkiem1 porcja 28825,517,86,20,6
Tuńczyk w sosie własnym 80 7716,81  
Jaja1 szt.567875,40,3 
Sałata1/4 szt.100171,20,33,30,3
Pomidorki3 szt.6011  2,30,3
Oliwa z oliwek1 łyżka1090 10  
Musztarda Dijon1 łyżeczka10150,51,10,2 

Podsumowanie

"Hashimoto dotyka coraz więcej osób. Choroba powoduje szereg objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie, jak np. ciągłe zmęczenie, szybki przyrost masy ciała, bóle brzucha, zaparcie, suchość skóry. Żeby zmniejszyć uciążliwe dolegliwości, nie wystarczy jedynie leczenie farmakologiczne. Niezbędna jest także właściwa dieta bazująca na nieprzetworzonej żywności. W codziennym menu powinno znaleźć się białko, zdrowe tłuszcze, warzywa, węglowodany o wysokiej zawartości błonnika. Pamiętaj, że jadłospis układa się indywidualnie, uwzględniając współistniejące schorzenia."

- dodaje Magdalena Ślaska

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Monika Kaczorek
    Monika Kaczorek
    Od zawsze wierzyłam w to, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie w naszym życiu, dlatego też postanowiłam studiować dietetykę, gdzie pogłębiam wiedzę na ten temat. Szczególnie interesuję się dietetyką kliniczną, związaną z żywieniem osób chorych. Moją pasją jest również fotografia oraz grafika komputerowa. Udało mi się połączyć zainteresowania poprzez prowadzenie „Easy with food” – bloga o zdrowym odżywianiu.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Monika Kaczorek
    Monika Kaczorek
    Od zawsze wierzyłam w to, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie w naszym życiu, dlatego też postanowiłam studiować dietetykę, gdzie pogłębiam wiedzę na ten temat. Szczególnie interesuję się dietetyką kliniczną,...
    Przeczytaj więcej od tego autora