Skąd się bierze pieczenie w żołądku w nocy?

24. 11. 2017 · Agnieszka Raczkowska · 4 minuty czytania
 • wzdęcia i niestrawność

Znasz ten stan, kiedy zamiast pierwszych promieni słońca, budzi Cię pieczenie w żołądku? Skąd się bierze ta charakterystyczna zgada w nocy? Być może śpisz w niewłaściwej pozycji lub po prostu jesz o niewłaściwej porze. Zobacz, jak uniknąć pieczenia w żołądku i wreszcie porządnie się wyspać.

Co oznacza pieczenie żołądka w nocy?

Najbardziej oczywistą przyczyną jest zgaga. Jest ona powoduje ją osłabienie działania dolnego zwieracza przełyku, który jest mięśniem-zastawką pomiędzy przełykiem a wejściem do żołądka. Kiedy dolny zwieracz przełyku jest osłabiony i nie potrafi zatrzymać treści pokarmowej w żołądku, kwaśne soki przesuwają się do przełyku i dają uczucie pieczenia za mostkiem i bolesne gardło.

Sprawdź też, z czego wynika i jak się leczy zgagę.

Pieczenie żołądka w nocy

Skąd bierze się uczucie pieczenia w żołądku?

1. Śpisz „na płasko”

Niestety, leżenie sprzyja przelewaniu się soków trawiennych pomiędzy żołądkiem i przełykiem. Dobrym rozwiązaniem będzie u Ciebie podłożenie pod głowę dużej poduszki i spanie w pozycji pół-siedzącej. Podnieś wezgłowie łóżka o 10 − 15 centymetrów, a uchronisz się przed zarzucaniem soków żołądkowych do przełyku i nagłym budzeniem się z nieprzyjemną zgagą. W nocy śpij na lewym boku, bo w tej pozycji przełyk znajduje się powyżej poziomu kwasu żołądkowego.

Sprawdź też krople i tabletki na bezsenność.

2. Przejadasz się na noc

Nocna zgaga może dopaść Cię po obfitej kolacji. Przysłowie prawdę Ci powie: „śniadanie zjedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak”. Zamiast wypełniać żołądek po brzegi, przed snem zjedz niewielki posiłek i to najpóźniej 2 godziny przed położeniem się do łóżka. Żołądek musi mieć czas, żeby przetrawić posiłek.

Skąd bierze się uczucie pieczenia w żołądku

Wieczorem staraj się nie pić  gazowanych napojów, które wypychają trawione jedzenie do przełyku. Pieczenie żołądka będą też powodować owoce cytrusowe czy surowa cebula, czosnek, rzodkiewki i pomidory. Unikaj tłustych potraw i czekolady, bo nasilają one kwasowość żołądka. Pułapką żywieniową jest picie przed snem kakao! Chociaż jest to przyjemny sposób na relaks i miłe wspomnienie z dzieciństwa, to uleganie tej pokusie możesz przypłacić zgagą w nocy.

3. Przed snem fundujesz sobie papierosa lub lampkę wina

Sposobem na zmniejszenie uczucia pieczenia w żołądku, jest także zrezygnowanie z palenia papierosów. Nikotyna nasila wydzielanie kwasu żołądkowego, który jest sprawcą Twoich nocnych pobudek. Najlepszym wyjściem będzie całkowite rzucenie palenia i rezygnacja z alkoholu przed snem. Alkohol stymuluje wydzielanie kwasu solnego w żołądku i rozluźnia mięśnie zwieracza przełyku! Zgaga jest widoczna szczególnie po winie lub piwie, które pijesz na pusty żołądek.

Wino może powodować pieczenie żołądka w przełyku

4. Intensywnie, wieczorne ćwiczenia

Mówi się, że sport to zdrowie. Ale forsowne ćwiczenia nie są wskazane dla żołądka. Niektóre dyscypliny sportowe, jak dźwiganie ciężarów, intensywne skłony lub brzuszki zwiększają ciśnienie w obrębie jamy brzusznej. Skutek? Zarzucanie soku żołądkowego do przełyku i uczucie zgagi. Zrezygnuj z wykonywania ćwiczeń po kolacji i przenieś swoje sportowe plany na poranek. Po kolacji postaraj się nie pochylać przez kilka godzin, a najlepiej wyrób w sobie nawyk kucania zamiast pochylania się.

Sprawdź też, jaka pora jest najlepsza na ćwiczenia.

Wieczorne ćwiczenia mogą powodować pieczenie żołądka

5. Nosisz obcisłą piżamę

Obcisłe ubrania uciskają brzuch! Jeśli odczuwasz w nocy pieczenie w żołądku, to sprawdź, czy przypadkiem Twoje spodnie nie są zbyt przylegające w pasie. Panie mogą zdecydować się na luźne koszule nocne.

Co zrobić, gdy dopadnie Cię pieczenie żołądka w nocy?

Jeżeli wyeliminujesz ze swojej rutyny wyżej wymienione przyczyny pieczenia w żołądku, zdecydowanie zmniejszysz swoje szanse na na zgagę w nocy. Jeśli mimo wszystko Twój żołądek płata Ci figle i nie daje spać, to dolegliwości możesz załagodzić domowymi lub aptecznymi sposobami. Możesz spróbować naparu z lipy i rumianku. Mogą być one stosowane również u kobiet w ciąży, bo uznaje się je za bezpieczne dla dziecka. Idealnie sprawdzą się też migdały, roztwór sody oczyszczonej i kleik z siemienia lnianego. Wśród aptecznych preparatów znajdziesz tabletki lub mleczka z węglanem wapnia, węglanem magnezu lub węglanem glinu.

Domowe sposoby na pieczenie żołądka w nocy

Więcej artykułów na ten temat

 • Co to jest celiakia? Poznaj chorobę 1% populacji!

  Co to jest celiakia? Poznaj chorobę 1% populacji!

  · 4 minuty czytania
  • wzdęcia i niestrawność
  • problemy układu pokarmowego
  Celiakia to jedna z chorób układu pokarmowego. Cierpi na nią ok. 1% całej populacji. Do  charakterystycznych objawów zaliczają się wzdęcia oraz bóle brzucha i biegunki. Dowiedz się więcej!
 • Co to jest refluks żołądka? Przyczyny i objawy refluksu żołądka

  Co to jest refluks żołądka? Przyczyny i objawy refluksu żołądka

  · 5 minut czytania
  • zdrowe jelita
  • wzdęcia i niestrawność
  Choroba refluksowa przełyku to patologiczna postać refluksu żołądkowo-przełykowego. Dotknięci nią pacjenci skarżą się na nawracające objawy związane drażniącym działaniem kwasu żołądkowego na przełyk.
 • Bulgotanie w brzuchu – co może oznaczać?

  Bulgotanie w brzuchu – co może oznaczać?

  · 6 minut czytania
  • zdrowe jelita
  • wzdęcia i niestrawność
  Przyczyną bulgotania w brzuchu często jest głód lub procesy trawienne zachodzące w układzie pokarmowym. Jednak źródłem problemów mogą być również poważne schorzenia, których nie wolno bagatelizować.