Pieczenie w żołądku – jakie są przyczyny i jak leczyć palenie w żołądku?

29. 6. 2023 · 7 minut czytania

Jeśli mierzysz się z pieczeniem żołądka, w pierwszej kolejności przyjrzyj się codziennej diecie. Zmiana nawyków żywieniowych może przynieść pozytywne efekty i pomoże uporać się z przykrymi objawami.

Ewelina Zygmunt
Ewelina Zygmunt
Pieczenie w żołądku – jakie są przyczyny i jak leczyć palenie w żołądku?

Prawidłowa praca żołądka warunkuje właściwe działanie układu pokarmowego. Pieczenie narządu może świadczyć o różnych schorzeniach, takich jak choroba wrzodowa, zatrucie czy refluks. Dolegliwościom często towarzyszy ból w nadbrzuszu i klatce piersiowej, gorzki posmak w ustach i nudności. W diagnostyce ważną rolę odgrywają badania obrazowe. Jak leczyć palenie w żołądku? Wyjaśniamy!

Pieczenie żołądka przyczyny

Żołądek to kluczowy narząd przewodu pokarmowego łączący przełyk z dwunastnicą i uczestniczący w procesach trawienia. Zlokalizowany jest w lewej górnej części jamy brzusznej pod przeponą. Skąd się bierze pieczenie w żołądku?

Pieczenie w żołądku przyczyny
 • Pieczenie żołądka to uczucie palącego bólu w okolicach nadbrzusza. Objaw zwykle pochodzi z przewodu pokarmowego, jednak może mieć charakter promieniujący i dotyczyć niezwiązanych z nim narządów,
 • Symptomy są chwilowe lub utrzymują się przez dłuższy czas, przechodząc w stan przewlekły,
 • Uczucie palenia i pieczenia w przełyku może wskazywać na refluks żołądkowo-przełykowy(GERD),
 • Schorzenie polega na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku na skutek nieprawidłowej pracy dolnego zwieracza przełyku. W efekcie dochodzi do podrażnienia błony śluzowej i rozwoju stanu zapalnego,
 • Pacjenci skarżą się na zgagę – uczucie palenia i pieczenia promieniującego aż do gardła, kwaśny posmak w ustach, chrypkę oraz odbijanie,
 • Dolegliwości nasilają się szczególnie w pozycji leżącej i tuż po jedzeniu,
 • Refluksowi sprzyjają również: palenie papierosów, otyłość, brak aktywności fizycznej, jedzenie ostrych potraw, picie napojów kofeinowych oraz alkoholu. 
 • Pieczenie w przełyku to również jeden z głównych objawów choroby wrzodowej żołądka. Wrzody to głębokie ubytki błony śluzowej żołądka, które mogą pojawić się na skutek działania wielu czynników m.in.: przewlekłego stanu zapalnego, długotrwałego przyjmowania leków – szczególnie z grupy NLPZ, palenia papierosów czy silnego stresu,
 • Do innych przyczyn pieczenia żołądka należą:
 • Uczucie palenia za mostkiem może mieć także przyczyny kardiologiczne. U niektórych osób nagły ból i pieczenie w nadbrzuszu są objawami zawału mięśnia sercowego. Mówimy wówczas o tzw. brzusznej masce zawału.

Pieczenie w żołądku – leczenie

W przypadku stałego utrzymywania się objawów pieczenia w żołądku niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Specjalista przeprowadzi wywiad lekarski, a następnie na podstawie uzyskanych informacji zleci wykonanie badań, które pozwolą wskazać przyczynę dolegliwości żołądkowych i ukierunkować dalsze leczenie. Należą do nich:

 • Diagnostyka laboratoryjna: badania krwi, badanie na krew utajoną, badanie moczu i kału,
 • Diagnostyka obrazowa: RTG żołądka, badanie USG brzucha, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny,
 • Badania endoskopowe: gastroskopia (badanie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy) kolonoskopia (badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego). Badania endoskopowe pozwalają na dokładne obejrzenie układu pokarmowego, pobranie wycinków do badania histopatologicznego, a także na zabiegi lecznicze (usuwanie polipów czy nieprawidłowych tkanek).
Pieczenie w żołądku leczenie

Niezwłocznej konsultacji lekarskiej wymagają sytuację, gdy pieczeniu w żołądku towarzyszą:

 • Powtarzające się wymioty wyglądem przypominające kawowe fusy – może to świadczyć o krwawieniu,
 • Problemy z przełykaniem,
 • Nadmierna utrata masy ciała,
 • Biegunki, skurcze i zaparcia,
 • Dotkliwy ból żołądka pojawiający się w nocy,
 • Niestrawność,
 • Krew w stolcu.

Podstawą farmakologicznej terapii problemów żołądkowych są leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Są to leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP). Środki te są stosowane raz na dobę, przynajmniej pół godziny przed posiłkiem. Efekty działania leków powinny być zauważalne po 2-4 tygodniach. Jeśli po tym czasie objawy się nie zmniejszą, lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki.

Jeżeli pieczenie w żołądku występuje sporadycznie, specjalista może przepisać leki na zgagę i refluks oraz leki na wzdęcia, które hamują wydzielanie kwasu solnego przez komórki żołądka (tzw. antagoniści receptorów histaminowych H2). Dostępne są one w formie pastylek, a także saszetek z zawiesiną. Dużą zaletą tych środków jest szybkość działania – efekt pojawia się już kilka chwil po ich zażyciu.

Pieczenie w żołądku domowe sposoby

Pieczenie w żołądku można leczyć też za pomocą domowych sposobów. Dzięki wdrożeniu kilku zasad profilaktyki można skutecznie kontrolować objawy żołądkowe o lekkim przebiegu.

 • Jednym z nich są ziołowe napary z mięty lub rumianku,
 • Nieprzyjemne dolegliwości złagodzisz, dodając do potraw odpowiednie przyprawy: majeranek, kolendrę lub kminek,
 • Jeszcze do niedawna przy epizodzie refluksu zalecano wypicie szklanki mleka, kefiru lub maślanki. Jednak w ostatnich latach wykazano, że praktyka ta odnosi odwrotny skutek do zamierzonego. W dłuższej perspektywie mleko zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego, co przyczynia się do nasilonego ataku. Znacznie skuteczną alternatywą jest picie niegazowanej wody mineralnej, która oczyszcza przełyk i nie wywołuje zwiększonej aktywności żołądka,
 • Ważnym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnego palenia za mostkiem jest modyfikacja stylu życia,
 • Przede wszystkim dotyczy to ograniczenia lub rezygnacji z tłustych, wysoko przetworzonych produktów, pikantnych potraw, kawy, mocnej herbaty i słodyczy,
 • W refluksie żołądka niewskazane jest również picie alkoholu oraz palenie papierosów,
 • Na wczesnym etapie, przy zmianie nawyków żywieniowych może okazać się, że leki na refluks nie będą potrzebna.
 • Jeśli zmagasz się z nadwagą lub otyłością, powinieneś dążyć do redukcji wagi ciała,
 • Do codziennej rutyny wdróż regularną aktywność fizyczną, pamiętając, aby unikać ćwiczeń tuż przed snem,
 • Pomóc mogą również pozycje ułożeniowe podczas snu – najlepiej spać z lekko uniesioną głową na lewym boku. W takim ułożeniu żołądek znajduje się niżej niż przełyk, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zgagi.

Na rynku istnieje wiele produktów, które w szybki sposób pomagają uporać się z przykrymi dolegliwościami żołądkowymi. To przede wszystkim preparaty wspomagające układ pokarmowy oraz leki na niestrawność. Środki przynoszą szybką ulgę. Działają objawowo – zapobiegają zgadze, wzdęciom oraz chronią przed zbieraniem się tłuszczu i wydzielaniem zbyt dużej ilości soków żołądkowych.

Pieczenie w żołądku domowe sposoby

Podsumowanie

Dolegliwości występujące po stronie układu pokarmowego, w tym ból żołądka, mogą mieć rozmaite przyczyny. Niekiedy są to jednostki chorobowe nakładające się na siebie, a także niespecyficzne objawy, których podłożem są schorzenia lokalizowane w innych układach i narządach. Konieczna jest zatem konsultacja lekarska, tym bardziej gdy dolegliwości występują przewlekle i nasilają się. Objawy kojarzone ze stresem lub niewłaściwą dietą mogą być łagodzone poprzez naukę niwelowania napięcia, jak i zmianę stylu życia.

Źródła:

 1. Skrzydło-Radomańska, Diagnostyka choroby refluksowej przełyku, Borgis, Medycyna Rodzinna 1/2004
 2. Małecka-Panas, M. Wiercińska, Choroba refluksowa przełyku, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks, [dostęp 14.06.2023 r.]
 3. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna 2015.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Ewelina Zygmunt
  Ewelina Zygmunt
  Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije w stronę ginekologii i położnictwa, a także endokrynologii. W szczególności interesuje mnie wpływ zdrowej diety na gospodarkę hormonalną człowieka. W wolnych chwilach lubię gotować i testować nowości kosmetyczne. Uwielbiam podróże, dobre jedzonko oraz jogę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Ewelina Zygmunt
  Ewelina Zygmunt
  Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije...
  Przeczytaj więcej od tego autora