Co to jest refluks żołądka? Przyczyny i objawy refluksu żołądka

12. 11. 2017 · Agnieszka Raczkowska · 4 minuty czytania
  • choroby
Co to jest refluks żołądka? Przyczyny i objawy refluksu żołądka

Co to jest refluks żołądka? Choroba ta jest dosyć powszechna i często prowadzi do pogorszenia komfortu życia. Wraz z zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku wywołuje bolesne pieczenie gardła i nieprzyjemny zapach z ust. Przyczyn refluksu może być wiele, tak samo jak jego objawów. Nietypowe symptomy refluksu mogą powodować trudności w diagnostyce. Wierz mi, ta choroba może dotyczyć również Ciebie.

Co to jest refluks żołądka? Skąd bierze się ta choroba?

Refluks to choroba związana z patologicznym zarzucaniem kwaśnej treści pokarmowej do przełyku. Refluks żołądka jest obecnie jednym z najczęściej spotykanych schorzeń w gastroenterologii i dotyczy głównie dorosłych w krajach wysoko rozwiniętych. Badania pokazują, że jest on dużym obciążeniem zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym dla cierpiących na niego pacjentów.

Pomiędzy przełykiem a wejściem do żołądka znajduje się mięsień nazywany dolnym zwieraczem przełyku. Jest on zastawką, która otwiera się przy połykaniu pokarmu i szczelnie zamyka, gdy Ci się odbije. Refluks występuje wtedy, gdy dolny zwieracz przełyku nie zamyka się całkowicie lub otwiera zbyt często, a wadliwy lub osłabiony mięsień pozwala sokom trawiennym i zawartości żołądka przenieść się z powrotem do przełyku.

Przyczyny refluksu żołądka:

  • nadmierne rozciąganie ścian żołądka podczas spożywania dużych posiłków
  • niektóre leki na nadciśnienie, choroby serca i płuc, doustne środki antykoncepcyjne
  • choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, zaburzenia hormonalne czy choroby tkanki łącznej
  • czynniki, które powodują rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku, np. tłuste i smażone posiłki, nadmierne picie kawy, palenie papierosów oraz alkohol

Jak objawia się refluks żołądka?

Wielu chorych odczuwa objawy codziennie, a 24% boryka się z objawami przynajmniej dwa razy w tygodniu. W badaniach wykazano, że aż 44% badanych osób cierpiało na refluks żołądka, przy czym u większości z nich choroba ta przebiegała bezobjawowo!

Nieleczony refluks może doprowadzić do:

  • nadżerek
  • krwawień
  • wystąpienia przełyku Barretta
  • raka przełyku

Ze względu na różnorodność objawów refluksu żołądka, a także stopień ich nasilenia, precyzyjna diagnoza bywa niezwykle trudna. Kiedy ktoś ma odpowiedzieć na pytanie „co to jest refluks”, zazwyczaj wskazuje typowe objawy, takie jak pieczenie za mostkiem i kwaśne odbijanie.

Nietypowe objawy refluksu żołądka

Oprócz typowych objawów refluksu żołądka, możesz zetknąć się z objawami nietypowymi (pozaprzełykowymi), takimi jak:

1.Zespół kaszlu refluksowego – zarzucana do przełyku treść żołądkowa dostaje się do krtani i oskrzeli, czego następstwem  może być kaszel po jedzeniu oraz nawracające zapalenia oskrzeli i płuc

2. Refluksowy zespół astmatyczny – wciąż jest przedmiotem ciągłych badań, które wykazały istotny związek pomiędzy refluksem a pojawieniem się, zaostrzeniem i nocnymi napadami astmy

3.Zespół refluksowego zapalenia krtani i gardła – uczucie ściśniętego gardła, kaszel i częste chrząkanie

4. Zespół nadżerek szkliwa zębów i stanów zapalnych dziąseł

Jak zdiagnozować refluks żołądka?

Jak widzisz, rozpoznanie choroby refluksowej może nastręczać spore trudności. Podczas badań u 33% osób z zapaleniem przełyku choroba ta przebiegała bezobjawowo. Co więcej, tylko 5 – 10% chorych na refluks żołądka cierpi na zgagę!

Od lekarza wymaga się dużej czujności w czasie diagnozowania pacjenta, gdyż te same objawy mogą występować w chorobach: alergicznych, infekcyjnych i nowotworowych układu oddechowego i przewodu pokarmowego. Ze względu na różnorodność objawów lekarze coraz bardziej interesują się rozpoznaniem choroby refluksowej, jak i nowymi formami terapii.

refluks żołądka

Refluks żołądka – na co masz wpływ?

Zastanów się, czy przyczyna Twojego refluksu nie leży w błędach dietetycznych.

Czy wiesz, że...

Odpowiednie zmiany w jadłospisie mogą nawet przyczynić się do ustąpienia choroby, jeśli jej przyczyną są nieodpowiednie pokarmy.

Znaczącą poprawę możesz osiągnąć dzięki ograniczeniu tłustych, smażonych potraw, kofeiny i alkoholu, a w przypadku nocnego refluksu – unikania zbyt późnego spożywania posiłków. Jeśli zauważysz, że refluks żołądka pojawia się u Ciebie tylko w przypadku niektórych pokarmów, to spróbuj wyeliminować je z diety. Niektórzy pacjenci stwierdzają, że siedzenie prosto podczas i po jedzeniu zmniejsza uczucie zgagi.

Więcej artykułów na ten temat

Agnieszka Raczkowska