Sposoby na kaca - jak poczuć się lepiej po imprezie?

7. 12. 2020 · 9 minut czytania

Po wypiciu zbyt dużej dawki alkoholu często na drugi dzień towarzyszy nam kac. Czy można pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości? Tak. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z kacem.

Irmina Turek
Irmina Turek
Sposoby na kaca - jak poczuć się lepiej po imprezie?

Udana zakrapiana impreza, a następnego dnia złe samopoczucie i ból głowy? Kaca zna każdy, kto choć raz przesadził z alkoholem. Warto wiedzieć, co zrobić, żeby następnego dnia nie czuć suchości w gardle i ciężkości głowy. Oto skuteczne sposoby na kaca.

Czym jest kac?

Kac to nic innego jak zespół objawów, które pojawiają się wyniku zatrucia alkoholem. W związku z tym jego intensywność lub sam fakt, czy się pojawi, jest łatwy do przewidzenia. Decyduje o nim ilość wypitego alkoholu i to, jak czujesz się już w trakcie picia.

Alkohol jest metabolizowany w wątrobie, która przekształca go w aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy. Aldehyd octowy jest związkiem trującym i wykazuje działanie rakotwórcze. To właśnie przez jego obecność pojawia się suchość w ustach, problemy z pamięcią czy wyczerpanie. Innymi symptomami, które wynikają z niekorzystnego działania aldehydu octowego na mozg, są nudności i ból głowy.

Sprawdź też, jak alkohol wpływa na serce.

Ból głowy a kac

 

Kac pojawia się mniej więcej po 10 godzinach od zakończenia picia alkoholu i dotyczy najwcześniej sytuacji, w których w wyniku picia w organizmie zostało przekroczone 0,8 promila. W zależności od osoby może trwać od paru do ponad 24 godzin. Można powiedzieć, że kac jest bezpośrednio efektem wprowadzenia do ustroju etanolu, z którego powstają toksyczne metabolity, takie jak właśnie aldehyd octowy. Cała gama objawów, jaka towarzyszy dniu po zakrapianej imprezie wskazuje, że mechanizmów zatruwania organizmów może być wiele. W związku z tym nie ma też jednej idealnej metody na kaca.

Tak więc w mechanizm powstawania kaca bezpośrednio jest zaangażowany powstający w wątrobie aldehyd octowy. Przechodzi on przez barierę krew-mózg i oddziałuje na struktury układu nerowego. Poprzez wzrost stężenia adenozyny w mózgu dochodzi do obniżenia koordynacji psychoruchowej. Dodatkowo alkohol stymuluje układ cytokin, co może przekładać się na nudności, wahania nastroju i obniżenie sprawności intelektualnej.

Kac - co to jest?

 

Jak wyleczyć kaca? 

Stało się. Jesteś po imprezie i zaczynasz odczuwać męczącą suchość w ustach, ból głowy i problemy żołądkowe. Jak sobie pomóc i co na kaca sprawdzi się najlepiej? Czy tabletki na ból głowy pomogą?

Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak złagodzić objawy kaca lub go skrócić:

1. Pij dużo wody

Organizm po zatruciu alkoholowym jest odwodniony i wycieńczony. Żeby poczuć się lepiej, sięgnij po wysokozmineralizowane wody mineralne lub elektrolity. Te drugie, dostępne są w każdej aptece, zarówno w postaci proszku w saszetkach, jak i tabletek przeznaczonych do rozpuszczenia w wodzie.

Elektrolity na kaca

 

2. Odpoczywaj!

Kac to czas, kiedy osłabiony po zatruciu organizm dochodzi do siebie. Dlatego też im bardziej wypoczniesz, tym szybciej staniesz na nogi. Drzemka i spokój przyspieszą rekonwalescencję.

3. Imbir na nudności

Jeśli męczą Cię nudności, sięgnij po preparaty z imbirem. Z reguły można je przyjmować nawet wtedy, kiedy w krwiobiegu są jeszcze śladowe ilości alkoholu. Pomogą na wymioty i uspokoją żołądek. Pozwoli to na nawodnienie i przyjęcie posiłku, który postawi na nogi. Więcej na temat imbiru przeczytasz tu: Imbir na przeziębienie i nie tylko! Właściwości imbiru w diecie!. Sprawdź także sposoby na mdłości, które stosują ciężarne. Być może pomogą i Tobie! Znajdziesz je tu: Na mdłości w ciąży − imbir i cytryna!.

Co będzie dobre na kaca?

 

4. Treściwy posiłek

Mówiąc treściwy, nie mam na myśli dużej objętości jedzenia, bo niekoniecznie będziesz mieć siłę zjeść 2-daniowy obiad. Chodzi o składniki. Na kaca zwykle lepiej sięgnąć po nieobciążające żołądka i niewymagające dużego nakładu energii w trawieniu produkty. Na nogi postawi Cię śniadanie typu jajecznica, a jeśli ciężko przychodzi samo myślenie o jedzeniu, wpij schłodzoną herbatę z cukrem lub miodem lub sok z cytrusów. Dobrze sprawdzą się również rodzynki, które szybko podniosą poziom cukru w organizmie.

5. Domowe sposoby na kaca, czyli kiszonki!

Na kaca pomogą także wszelkie domowe kiszonki. Wypicie wody z kiszonych ogórków lub zjedzenie paru, pomoże uzupełnić mikroelementy. Podobne efekty osiągniesz, pijąc sok z kiszonej kapusty. Można go kupić w sklepach.

Sprawdź też, czym różni się zatrucie alkoholowe od kaca.

Kiszonki na kaca

Co na kaca pomoże? Zanim zaczniesz imprezę…

Jakie zatem metody na kaca pomogą przeżyć kolejny dzień, jeśli już wiesz, że będziesz pił alkohol? Na pewno picie na pełny żołądek pozwoli na ograniczenie podrażnienia błony śluzowej. Pomoże to w szczególności tym, którzy na kacu odczuwają zgagę i mają delikatny żołądek.

Żeby złagodzić objawy kaca, dobrze jest pamiętać o nawodnieniu organizmu w trakcie picia. Między drinkami pamiętaj, żeby sięgać po szklankę wody. Dobrym zwyczajem jest również tuż po imprezie picie elektrolitów. Te pomogą nawodnić organizm i uzupełnić utracone mikroelementy, ale nie tylko. Żeby sprawnie usuwać alkohol z organizmu, nerki potrzebują dużej ilości wody. Dlatego też po wypiciu większej ilości alkoholu organizm tak łatwo i szybko wytraca wodę. Wiele osób ma nawyk sięgania po niezdrowe, słone przekąski i mniej pije. Niektóre badania wskazują, że może mieć to związek z wpływem etanolu na wahania stężenia glukozy. Niestety, sprzyja to odwodnieniu organizmu.

Sprawdź też, po czym poznać uzależnienie od alkoholu.

Co pomoże na kaca

 

Z przeprowadzonych badań wynika, że samopoczucie przy zatruciu alkoholowym może być gorsze, jeżeli do alkoholu pali się papierosy. Statystycznie osoby, które pijąc alkohol, raczyły się papierosami, odczuwają kaca silniej, niż osoby niepalące przy piciu. Nie istnieje jeden idealny sposób na kaca, ale pamiętaj, że zrezygnowanie z paru papierosów do towarzystwa, może poprawić Twój stan nazajutrz.

Jak właściwie alkohol wpływa na organizm?

Alkohol jest substancją psychoaktywna, czyli taka, która wpływa na procesy myślenia i zachowanie. To, jak procenty zmieniają Twoje zachowanie i samopoczucie, zależy od wypitej dawki. Zwykle na początku, kiedy wypijesz stosunkowo niedużo, możesz mieć wrażenie, że się ożywiasz. Wynika to nie tyle bezpośrednio z pobudzającego działania samego alkoholu, co z tego, że osoba pod wpływem, zwykle ma mniej zahamowań. Pijany ma często problemy z samokontrolą, a także szybko i drastycznie zmienia mu się nastrój − niekoniecznie adekwatnie do sytuacji. Przy większej ilości alkoholu widać dokładnie jego główne działanie, czyli sedację (usypianie). Kiedy wypijesz za dużo, możesz odczuwać spowolnienie, senność i zmęczenie.

Ale tak naprawdę, nie chodzi o samą ilość, a o stężenie alkoholu we krwi. Kiedy jest ono stosunkowo niskie możesz poczuć rozluźnienie, ale wraz z jego wzrostem pojawiają się najczęściej zaburzenia widzenia, równowagi i koordynacji ruchowej, osłabia się Twój refleks, zdolność zapamiętywania i uczenia się, a do tego zaczynasz błędnie oceniać własne możliwości. Dowiedz się więcej, o tym, jak alkohol wpływa na organizm: Co się dzieje z żołądkiem podczas picia? Ból brzucha po alkoholu to nic dziwnego.

Picie alkoholu jako sposób na kaca

 

Powyżej 2 promili alkoholu we krwi Twój czas reakcji wydłuża się, wzrasta ciśnienie krwi i akcja serca przyspiesza. Mogą pojawić się również zachowania agresywne czy pobudzenie seksualne. Często również pojawiają się nudności i wymioty. W ten sposób organizm broni się przed zatruciem toksyczną substancją. Jeśli stężenie alkoholu we krwi przekracza 3 promile, dochodzi do spadku ciśnienia i osłabieniu odruchów fizjologicznych. Ostatecznie zaburzenia świadomości przy tak dużej dawce alkoholu mogą skończyć się śpiączką.

Przeważnie zakłada się, że stężenie alkoholu we krwi, które nie przekracza 0,5 promila, jest bezpieczne dla zdrowia. Oczywiście informacja ta tyczy się osób zdrowych, niemających przeciwwskazań do spożywania wyrobów alkoholowych. 

Sprawdź też, w jakie interakcje wchodzą leki i alkohol.

Kto szybciej się upija?

To, czy i jak szybko się „upijesz”, zależy nie tylko od tego, w jakich ilościach i jak mocny alkohol pijesz. Ważnym czynnikiem jest również Twoja masa ciała. U osób lżejszych stężenie alkoholu we krwi rośnie szybciej, niż u osób masywniejszych. Oznacza to, że kiedy Ty i Twój o 20 kg cięższy od Ciebie przyjaciel wypijecie tyle samo alkoholu, takiego samego rodzaju, Ty prawdopodobnie będziesz miał więcej promili we krwi.

Co ciekawe, według danych statystycznych, stężenie alkoholu rośnie szybciej u kobiet niż u mężczyzn. I wcale nie wynika to tylko z gabarytów pań i panów, a z różnicy zawartości wody w organizmie kobiet i mężczyzn oraz z różnic w aktywności enzymów metabolizujących alkohol. Dodatkowo w organizmie kobiet jest zdecydowanie więcej hormonów estrogenowych, które mogą podnosić wchłanianie przyjmowanego alkoholu.

Sprawdź też, czym jest współuzależnienie od alkoholu.

Kto się szybciej upija? CO na kaca?

 

Zanim wsiądziesz za kółko po zakrapianej imprezie, pamiętaj jedno: tempa rozkładania alkoholu w organizmie nie da się przyspieszyć. Jest ono indywidualne dla każdego człowieka i żadne magiczne napoje, potrawy czy wysiłek fizyczny nie przyspieszą pracy enzymów, które rozkładają alkohol.

To, na co masz wpływ, to rozsądne spożywanie alkoholu w czasie imprezy tak, aby dobrze się bawić i nie skończyć jej przedwcześnie. Nie pij więc za szybko, aby stężenie we krwi nie podskoczyło gwałtownie. Zamiast tego zachowuj umiar, a wtedy liczba promili we krwi będzie utrzymywała się na stałym poziomie. Unikaj też picia na pusty żołądek − to także przyspiesza wprowadzenie się w stan upojenia. Dobrze jest raczyć się przekąskami w trakcie picia. Co ciekawe, wchłanianie alkoholu następuje szybciej, kiedy spożywasz napoje gazowane z alkoholem, takie jak szampan czy wina musujące.

Bąbelki powodują kaca

 

Średnie tempo metabolizmu alkoholu to 0,15 promila na godzinę. Jest to wartość przeciętna i dla każdego może być nieco inna. Pewnie masz wśród znajomych osoby o tzw. słabej lub mocnej głowie. Zależy ona właśnie od wspomnianego tempa metabolizmu (a więc trawienia) alkoholu. Im szybciej jest metabolizowany, tym trudniej pijacemu osiągnąć wysokie stężenie we krwi. Dlatego najlepiej dopasować ilość i tempo spożywanych trunków do własnych sił i możliwości.

Dokładne poziom alkoholu we krwi można określić alkomatem, który bada stężenie w wydychanym powietrzu i odpowiednio je przelicza. Obecnie dostępne są zarówno wielorazowe alkomaty, jak i jednorazowe, które pokazują, czy można już prowadzić. Jeśli nie masz do nich dostępu, istnieją również kalkulatory internetowe, które po wpisaniu wagi i płci oraz ilości wypitego alkoholu są w stanie przeliczyć, po jakim czasie, jakiego dokładnie stężenia alkoholu we krwi można oczekiwać.

Sprawdź też, co to jest zespół abstynencyjny.

Co jest dobre na kaca? Zapamiętaj!

Najlepszy na kaca jest… umiar w piciu alkoholu! Pamiętaj, żeby zawsze dostosować ilość spożywanych trunków do swoich możliwości. Nie ma się co czarować: alkohol to trucizna dla Twojego organizmu, dlatego cierpienie następnego dnia jest tak dotkliwe. Kiedy już go doświadczasz, staraj się pić dużo wody, przyjmij elektrolity i zjedz porządny, zdrowy posiłek. Poczuć możesz się też lepiej po ogórkach kiszonych czy nawet wodzie spod kiszonej kapusty. Na nudności pomoże Ci imbir.

 

Źródła:

  1. Klimkiewicz A.: O co warto zapytać lekarza. Podstawy wiedzy o alkoholu. Wydawnictwo Parpamedia, Warszawa 2009
  2. Van Schronjenstein Lantman M.: van den Loo A.J. i wsp. Development of a Definition for the Alcohol Hangover, 2019.
  3. Pittler M.H.; Verster J.C.: Ernst E. Interventions for preventing or treating alcohol hangover: systematic review of randomised controlled trials. BMJ. 2005.
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora