Zatrucie alkoholowe to nie to samo co kac! Sprawdź, jak je rozpoznać

17. 7. 2019 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • nałogi fizyczne

Zatrucie alkoholowe często może być mylone z kacem czy nietrzeźwością. Objawy zatrucia alkoholem to często wymioty, nudności, zaburzenia świadomości czy przyspieszone bicie serca. Sprawdź, jak odróżnić zatrucie alkoholem od zwykłego kaca. Pamiętaj, żeby zawsze pić z rozsądkiem, bo alkohol to trucizna dla Twojego organizmu!

Zatrucie alkoholowe – co to jest?

Zatrucie alkoholowe pojawia się wtedy, kiedy spożyjesz zbyt dużą ilość alkoholu. Ilość, z której przetworzeniem nie jest sobie wstanie poradzić Twój organizm.

zatrucie alkoholowe

Alkohol etylowy, czyli główny składnik napojów alkoholowych, jest częstym powodem złego samopoczucia i problemów ze zdrowiem. Składnik ten szybko wchłania się z układu pokarmowego do krwi i daje szereg objawów, o różnej intensywności. Zatrucia alkoholowe to najczęściej występujący rodzaj zatruć. Niestety w skrajnych przypadkach mogą skończyć się śmiercią.

Sprawdź też, jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu.

zatrucie alkoholowe u mężczyzn

Za oczyszczanie organizmu i przemiany metaboliczne, które pomagają usunąć etanol z organizmu, odpowiada m.in. wątroba. Zawarte w niej enzymy pomagają w metabolizowaniu alkoholu. W wątrobie, jako produkty uboczne metabolizmu, powstają również związki, które powodują tak zwanego kaca.

Zatrucie alkoholowe − objawy

Nietrzeźwość po alkoholu wiąże się z zaburzeniami świadomości. Natomiast kac to zespół objawów, które pojawiają się zazwyczaj kolejnego dnia po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. Z kolei zatrucie alkoholowe to stan zatrucia organizmu nadmiarem przyjętego alkoholu.

Objawy zatrucia alkoholem mogą być różne i mieć rożny stopień nasilenia. Zależeć będą między innymi od rodzaju spożytego trunku, ilości jedzenia, które zjadło się do alkoholu lub przed jego picie i jego rodzaju, jak i tempa spożywania alkoholu.

Sprawdź też, jak alkohol wpływa na serce.

zatrucie alkoholowe objawy

Nie bez znaczenia są również wiek, płeć i masa ciała. Wszystkie te czynniki wpływają na tempo metabolizowania alkoholu i przekładają się na intensywność występujących objawów. Tolerancja na alkohol może również zmieniać się przy występowaniu niektórych chorób.

W zależności od konkretnego przypadku objawy mogą się różnić. Zmieniają się one też w czasie − mogą słabnąć albo przechodzić w kolejne fazy w zależności od tego, czy kontynuowane jest spożywanie alkoholu.

Najczęściej występującymi objawami zatrucia alkoholowego są:

  • problemy z mówieniem (bełkotanie)
  • zaburzenia równowagi
  • zmiany zachowania
  • osłabienie lub nadpobudliwość ruchowa
  • zaburzenia świadomości (możliwa jest całkowita utrata świadomości)
  • zmniejszona kontrola własnego zachowania
  • nudności i wymioty
  • dreszcze
  • przyspieszone bicie serca

W mocnych zatruciach alkoholem może dochodzić również to utraty kontroli nad własną fizjologią, wychłodzenia, problemów z oddychaniem i układem krwionośnym czy pojawieniem się śpiączki. W przypadku dużego zatrucia alkoholem osłabiona może być też wrażliwość na ból, co w połączeniu z zaburzeniami świadomości może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. W skrajnych przypadkach zatrucie alkoholem może prowadzić do śmierci.

Sprawdź też, jakie interakcje zachodzą w połączeniu alkoholu z lekami.

spożywanie alkoholu w grupie

Zatrucie alkoholem − leczenie

W zależności od Twojego przypadku i tego, jakie masz objawy, postępowanie przy zatruciu alkoholowym może być różne.

Przy mocnym zatruciu alkoholem, dobrze jest ułożyć zatrutego w pozycji bocznej ustalonej i wezwać pogotowie. Odpowiednie ułożenie zapobiegnie zachłystnięciu i problemom z oddychaniem, jeśli pojawią się wymioty. Do oceny stopnia zatrucia, często oznacza się stężenie alkoholu we krwi osoby pod wpływem. Dobrze jest również wykluczyć rożnego rodzaju wstrząsy i urazy głowy, które często mogą dawać zbliżone objawy do tych, które daje zatrucie alkoholem (wymiotowanie, nudności czy zawroty głowy mogą pojawić się też przy wstrząśnieniu mózgu).

W lżejszych przypadkach zatrucia alkoholem, jeśli mamy do czynienia z osobą przytomną, dobrze jest podać elektrolity i glukozę i dbać o odpowiednie nawodnienie i obserwować nietrzeźwego.

 

Warto pamiętać…

Wypicie 300 ml alkoholu etylowego w ciągu godziny (co odpowiada 0,7 l wódki) to śmiertelna dawka etanolu. Picie alkoholu (nawet małych ilości) przez kobiety w ciąży jest bezwzględnie przeciwwskazane, bo nawet jego niewielka ilość może powodować FAS − alkoholowy zespół płodowy.

 

Tabletki musujące do sporządzania roztworu nawadniającego organizm.
Tabletki wspomagające procesy fizjologiczne po przyjęciu alkoholu.
Wyrób medyczny – zawiesina doustna, leczy ostrą i chroniczną biegunkę.

Więcej artykułów na ten temat

  • Alkoholizm pod krawatem. Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?

    Alkoholizm pod krawatem. Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?

    · 5 minut czytania
    • nałogi fizyczne
    Martwisz się, że Twój bliski ma problem z alkoholem? Dowiedz się, jak możesz mu pomóc. Sprawdź, po czym poznać, że ktoś jest uzależniony. Dowiedz się więcej!
  • Zabierz matce papierosa! Palenie a karmienie piersią

    Zabierz matce papierosa! Palenie a karmienie piersią

    · 5 minut czytania
    • nałogi fizyczne
    Czy wiesz, że w mleku kobiety znajduje się trzy razy więcej nikotyny niż w osoczu jej krwi? Co zrobić, by nie narażać maleństwa? Poznaj sposoby na rzucenie szkodliwego nałogu!
  • Alkohol a serce – wrogowie czy przyjaciele?

    Alkohol a serce – wrogowie czy przyjaciele?

    · 6 minut czytania
    • nałogi fizyczne
    • zdrowe serce
    Czy lampka wina zaszkodzi osobom chorym na serce? Czy piwo podnosi ciśnienie? Czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu dla kobiet i mężczyzn? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!