Wpływ słuchawek na słuch. Zobacz, dlaczego głuchniemy szybciej!

13. 8. 2019 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • profilaktyka słuchu

Wpływ słuchawek na słuch jest niebagatelny. Współcześnie przytępienie słuchu występuję dużo częściej i u dużo młodszych osób niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Przyczyny upatruje się właśnie w powszechnym słuchaniu muzyki na przenośnych odtwarzaczach. Duża ilość decybeli i słuchawki znajdujące się wewnątrz ucha to zmora dla Twojego słuchu.

Słuchawki − czy są zdrowe?

Najczęściej używanym typem słuchawek są słuchawki dokanałowe, które umieszcza się wewnątrz ucha. Niestety, to właśnie one najbardziej zagrażają Twojemu słuchowi. Ten typ słuchawek naraża ucho na bezpośredni kontakt z falą dźwiękową i przy słuchaniu głośnej muzyki, na uszkodzenia słuchu.

wpływ słuchawek na słuch

W słuchawkach nakładanych na ucho od zewnątrz fala dźwiękowa jest nieco amortyzowana przez warstwę powietrza, która znajduje się miedzy słuchawką a błona bębenkowa. Dlatego najlepszym wyborem są tak zwane słuchawki zewnątrz uszne. W prawdzie ich nauszniki posiadają dookoła słuchawki warstwę, która ma uszczelnić przepływ dźwięku do ucha i wygłuszyć dźwięki z zewnątrz, ale nie są one idealnie przylegające i nie zakrywają całej małżowiny. W efekcie, czego fala amortyzowana jest przez znajdującą się miedzy słuchawką a uchem wewnętrznym warstwę powietrza, a dodatkowo masz dobrą wentylację uszu.

Sprawdź też, jak dbać o słuch.

wpływ słuchawek na słuch u młodzieży

Wpływ słuchawek na słuch − jak działa ucho?

Żeby lepiej zrozumieć różnicę warto zastanowić się nad tym, jak dokładnie działa zmysł słuchu. Organizm nastawiony na to, że ma wyłapywać dźwięki z otoczenia. To robi ucho z zewnętrzna małżowiną. Czy wiesz dlaczego Twoja małżowina jest taka pofalowana? Jej dziwny kształt ma za zadanie zbierać fale dźwiękowe i wprowadzać do kanału słuchowego.

Dalej dzięki wprawieniu w drganie błony bębenkowej dźwięki, przetłumaczone na drgania, są przenoszone do części ucha zwanej ślimakiem i tam powodują odpowiedni ucisk płynu na komórki, które drganie przekształcają dalej na odpowiedni sygnał i przekazują do mózgu. Jakość słuchu zależy oczywiście od wielu czynników, ale nie da się ukryć ze bardzo istotnym jest ilość komórek słuchowych.

głośne słuchanie muzyki w słuchawkach

W tym miejscu warto wspomnieć, że komórki te nie mają zdolności do regeneracji. Ich ilość może się zmniejszać w naturalnym tempie wraz z wiekiem lub też być niszczona przez choroby i uszkodzenia powodowane nadmiernym hałasem. Zwykle ubytki słuchu na początku będą objawiać się problemami z usłyszeniem, co ktoś do Ciebie mówi, jeśli rozmowa toczy się w hałaśliwym otoczeniu czy ogólnie gorszym odbiorem dźwięków wysokich.

Sprawdź też wskazania do płukania uszu.

Wpływ słuchawek na słuch − czy od słuchania muzyki na słuchawkach można ogłuchnąć?

Oczywiście odpowiedni dobór słuchawek będzie miał bezpośredni wpływ na kondycje Twojego słuchu. Jednak tak samo ważne jest to, jak głośno lubisz słuchać muzyki.

Jeśli masz w zwyczaju wyciskać ze swojego sprzętu 100% mocy, to działasz na swój słuch tak, jak działa na niego dźwięk startującego samolotu. Czyli bardzo źle. Takie dawki decybeli, szczególnie przez dłuższy czas to dla uszu zdecydowanie za dużo. Częsta ekspozycja na bardzo głośna muzykę może doprowadzić do bezpowrotnych uszkodzeń słuchu.

słuchanie muzyki przez słuchawki douszne

Warto pamiętać również, że słuchawki dokanałowe mogą podrażniać czy nawet delikatnie uszkodzić skórę w kanale słuchowym. Tak samo, jak przy drobnych urazach skóry w jakimkolwiek innym obszarze ciała, może to prowadzić do nadążenia bakteriami i infekcji.

Przy urazie w kanale słuchowym nie trudno o nadkażenie, wprawdzie jest to miejsce stosunkowo odizolowane, ale zastanów się ile drobnoustrojów może znajdować się na słuchawkach dokanałowych? Stany zapalne i infekcje w uchu to zwykle bardzo bolesne doświadczenie. Rozpoczynają się zazwyczaj od zaburzeń słuchu lub po prostu ostrego bólu, często trudnego do zniesienia. Wymagają kuracji antybiotykowej i mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń.

Sprawdź też, jak rozpoznać zapalenie ucha u dorosłych.

słuchanie muzyki przez słuchawki przez dziewczynę

Jeśli jesteś fanem słuchania muzyki z użyciem słuchawek w pracy, w drodze do pracy, na siłowni i na spacerze z psem, zwróć uwagę na to, jak to robisz. Staraj się nie przekraczać limitów głośności, o których często informują sprzęty używane do odtwarzania muzyki. Zadbaj o odpowiednie słuchawki, bo często lepiej wyciszone słuchawki zewnętrzne sprawią, że będziesz cieszyć się dobra, jakością muzyki nawet o parę tonów ciszej niż uprzednio na gorszym sprzęcie. Przy dobrym wyciszeniu nie tylko poprawi się, jakość odbioru, ale i nie będzie konieczne tak głośne słuchanie muzyki w słuchawkach.

Więcej artykułów na ten temat

  • Zatkane ucho – jak je odetkać?

    Zatkane ucho – jak je odetkać?

    · 6 minut czytania
    • profilaktyka słuchu
    Zatkane ucho to częsty problem w praktyce otolaryngologicznej. Towarzyszące temu nieprzyjemne uczucie sprawia, że pacjenci szybko szukają pomocy u lekarza. Poznaj sposoby na odetkanie ucha.
  • Jak dbać o słuch? Po pierwsze: ścisz tę muzykę!

    Jak dbać o słuch? Po pierwsze: ścisz tę muzykę!

    · 4 minuty czytania
    • profilaktyka słuchu
    Wraz z wiekiem zmienia się jakość słyszenia. Co zrobić, by cieszyć się dobrym słuchem? O czym pamiętać? Czym grozi długotrwała ekspozycja na dźwięki powyżej 75 db? Sprawdź!