Higiena intymna po stosunku. Zobacz, o czym warto pamiętać zaraz po!

31. 8. 2019 · Redakcja Dr. Max · 7 minut czytania

Higiena intymna po stosunku może uchronić Cię przed różnego rodzaju podrażnieniami i infekcjami intymnymi. Na infekcje narażeni są zarówno panowie, jak i panie, choć ze względu na budowę anatomiczną to głównie kobiety mogą paść ich ofiarą. Czy po seksie faktycznie czym prędzej trzeba biec pod prysznic, czy dozwolona jest ta mityczna, intymna chwila na przytulenie tuż po. Już wyjaśniam.

Higiena intymna po stosunku – dlaczego jest ważna?

Jak wiele tematów związanych z seksem, higiena intymna po stosunku jest tematem tabu. A jest to niezwykle ważna sprawa, która może pomóc Ci uniknąć infekcji intymnych. Na zakażenia układu płciowo-moczowego narażone są zwłaszcza kobiety. Wszystko przez budowę cewki moczowej, która jest znacznie krótsza niż u mężczyzn. Podczas stosunku, partner może przenosić bakterie z okolic odbytu, a także ze swojego i Twojego ciała na cewkę moczową i narządy płciowe. Zwłaszcza bakterie E.coli mogą wywoływać zapalenie pęcherza moczowego, które jest bardzo bolesne i wymaga leczenia. W grę wchodzą także zakażenia grzybicze czy bakteryjne pochwy.

Mężczyźni z kolei w trakcie stosunku seksualnego (głównie w trakcie penetracji pochwy penisem) mogą być narażeni na infekcje grzybicze (grzyby z gatunku Candidia) żołędzi.

Sprawdź też preparaty do higieny intymnej.

stosunek płciowy

Higiena po seksie – co zrobić tuż po?

Pierwszą i najważniejszą zasadą, o jakiej powinna pamiętać kobieta po seksie, to oddanie moczu. Zaraz po penetracji, udaj się do toalety i oddaj mocz. Strumień moczu opłucze cewkę moczową z nagromadzonych tam bakterii. Nie czekaj zbyt długo po stosunku. Najlepiej zrobić to do 15 minut po seksie. Warto też oddać mocz tuż przed stosunkiem, z tego samego powodu.

higiena intymna po stosunku

Po stosunku możesz też wziąć prysznic i opłukać okolice intymne ciepłą wodą lub ciepłą wodą i płynem ginekologicznym czy płynem do higieny intymnej. Ale, niektórzy ginekolodzy doradzają, żeby nie wprowadzać środka antybakteryjnego zbyt głęboko. To może zaburzyć naturalną florę bakteryjną pochwy. Jeżeli nie masz takiej możliwości, możesz jest zastosować antybakteryjne, nawilżane chusteczki do higieny intymnej i przetrzeć nimi zewnętrzne okolice intymne (nie zbyt głęboko). Pamiętaj, żeby podmywać się i podcierać zawsze od przodu do tyłu (w kierunku odbytu), żeby nie przenosić bakterii z odbytu na narządy płciowe.

Unikaj jednak mycia okolic intymnych żelami pod prysznic zawierającym detergenty (SLS czy SLES) czy mydło. To może tylko podrażniać okolice intymne i je wysuszać. Jest to najszybsza droga do podrażnień i wysuszenia pochwy. A z pewnością odbierze Ci przyjemność z seksu, zwłaszcza, jeżeli zamierzacie ponowić stosunek.

A co z higieną intymną panów? Zaleca się, żeby po stosunku mężczyzna przemył swojego penisa ciepłą wodą.

Choć bliskość po stosunku jest bardzo ważna, zapomnij o filmowych scenach, w których kochankowie zasypiają w swoich ramionach tuż po akcie miłości. Zanim wrócisz do ukochanej osoby, zadbaj o swoje zdrowie (a także i zdrowie drugiej połówki) i zatroszcz się o higienę po stosunku.

higiena po stosunku bez prezerwatywy

Higiena po stosunku z lubrykantami i zabawkami

O prysznic po seksie zadbaj w szczególności, jeżeli podczas zabaw w sypialni używaliście lubrykantów. Zwłaszcza tych na bazie silikonu. Są to kleiste substancje, które mogą zatykać drogi rodne, przyklejać się do nich i przez to gromadzić bakterie. A to prosta droga do infekcji pochwy.

Zdecydowanie bezpieczniejsze są lubrykanty na bazie wody – są lżejsze i łatwiej się ich pozbyć. Jednak także i w przypadku ich użycia, lepiej wypłukać je ciepłą wodą.

Jeszcze inną kwestią jest higiena intymna podczas seksu z wykorzystaniem gadżetów erotycznych. Pamiętaj, żeby przed każdym użyciem takiego sprzętu zdezynfekować go. Jak to zrobić? Najlepiej umyj je ciepłą wodą z antybakteryjnym mydłem. Uważaj na dezynfekcję alkoholem! Resztki alkoholu mogą dostać się do Twojego układu rozrodczego, a to z kolei może powodować poważne podrażnienia i pieczenie.

 Sprawdź też chusteczki do higieny intymnej.

   

  Higiena po stosunku bez prezerwatywy

  Jeszcze innym zagadnieniem jest higiena po stosunku bez prezerwatywy. Co zrobić, kiedy partner zakończył penetrację wytryskiem do pochwy i w drogach rodnych znajduje się nasienie? Jeżeli Waszym celem jest zajście w ciąże, przez 15 minut po stosunku nie rób nic. Leż więc spokojnie, żeby dać plemnikom większą szansę na wyruszenie w drogę do komórki jajowej. Po tym czasie udaj się do toalety zrobić siku. Możesz pominąć prysznic. Ale! Żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia bakteriami, najlepiej wziąć prysznic tuż przed seksem.

  higiena po stosunku

  A co zrobić z wyciekającą z pochwy spermą? Jeżeli chodzi o efekt czysto estetyczny, dobrze jest mieć przy łóżku paczkę chusteczek higienicznych, którymi wytrzesz nadmiar nasienia, zanim dotrzesz do łazienki. W drodze do toalety staraj się zaciskać mięśnie Kegla, a następnie udaj się do toalety oddać mocz. Sperma nie jest substancją toksyczną i nie podrażnia narządów rodnych kobiety! Dlatego z tego tylko względu nie musisz od razu brać prysznica. Tu też warto zwrócić uwagę na jedną, bardzo istotną kwestię!

   

  Wypłukiwanie nasienia z narządów rodnych czy oddawanie moczu po stosunku w żaden sposób nie zabezpiecza przed ciążą!!!

   

  Higiena intymna po stosunku jest niezwykle istotna. Żeby jednak unikać infekcji intymnych po stosunku, warto zadbać o higienę przed stosunkiem. Warto więc przed seksem wziąć prysznic i umyć narządy płciowe. Panowie powinni zwrócić szczególną uwagę na umycie przestrzeni pomiędzy napletkiem a żołędzią (delikatnie odciągnij napletek i umyj tę przestrzeń). Udowodniono naukowo, że panowie oczyszczający tę okolicę penisa przed stosunkiem powodują mniej infekcji intymnych po stosunku u kobiet.

  Pamięta też, że nawet najlepsza higiena intymna nie uchroni Cię przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Przed wieloma z nich uchronić może Cię jedynie prezerwatywa.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Redakcja Dr. Max
    Redakcja Dr. Max
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Redakcja Dr. Max
    Redakcja Dr. Max
    Przeczytaj więcej od tego autora