Badanie cholesterolu − jak interpretować swoje wyniki? Lekarz tłumaczy!

24. 2. 2020 · 3 minuty czytania

Badanie cholesterolu powinno się wykonywać przynajmniej raz do roku. Na co wskazują wyniki lipidogramu? Kto jest szczególnie narażony na choroby sercowo-naczyniowe? Sprawdź!

Edyta Jakubik
Edyta Jakubik
Badanie cholesterolu − jak interpretować swoje wyniki? Lekarz tłumaczy!

Badanie cholesterolu zaleca się wykonywać raz roku wszystkim, żeby ocenić stan zdrowia Twojego organizmu. Zobacz, komu zalecane jest to badanie, jak interpretować wyniki i jak często powinno się je wykonywać.

Co to jest lipidogram?

Lipidogram to badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić tzw. profil lipidowy, w skład, którego wchodzą poniższe frakcje cholesterolu i wartości, zgodnie z zalecanymi aktualnie normami.

  • Stężenie cholesterolu całkowitego: <190 mg/dl
  • Stężenie cholesterolu LDL: <115 mg/dl
  • Stężenie cholesterolu HDL: mężczyźni ≥40 mg/dl, kobiety ≥45 mg/dl
  • Stężenie cholesterolu non-HDL – wartość wyliczana poprzez odjęcie od cholesterolu całkowitego stężenia cholesterolu HDL: <145 mg/dl (przy niskim i umiarkowanym ryzyku sercowo-naczyniowym), <130 mg/dl (przy wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym, <100 mg/dl (przy bardzo wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym)
  • Trójglicerydy: ≤150 mg/dl
  • Apolipoproteina B: 50-150 mg/dl
lipidogram badania

 

Badanie LDL

Warto wspomnieć, że w zeszłym roku zaostrzyły się normy dla cholesterolu LDL. Aktualnie według rekomendacji z 2019 roku zaleca się utrzymanie wartości cholesterolu w zależności od ryzyka sercowo-naczyniowego.

Sprawdź też leki i tabletki na cholesterol.

Normy LDL to:

  • Pacjenci z niskim ryzkiem sercowo-naczyniowym: LDL<115 mg/dl
  • Pacjenci z umiarkowanym ryzkiem sercowo-naczyniowym: LDL<100 mg/dl
  • Pacjenci z dużym ryzkiem sercowo-naczyniowym: LDL<70 mg/dl
  • Pacjenci z bardzo dużym ryzkiem sercowo-naczyniowym: LDL<55 mg/dl

Jak ocenić swoje ryzyko sercowo-naczyniowe?

Obecnie kardiolodzy nadal zalecają stosować tzw. system SCORE (z ang. Systematic Cornary Risk Evaluation). Skala ta pozwala oszacować 10-letnie ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych u osób bez choroby serca i naczyń spowodowanych miażdżycą na podstawie: płci, wieku, palenia tytoniu, skurczowego ciśnienia tętniczego i stężenia cholesterolu całkowitego. System SCORE to często spotykana w gabinetach tabelka składająca się z zielonych, żółtych, czerwonych i brązowych kratek z cyframi w środku, oznaczającymi procent 10-letniego ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Sprawdź też, o czym świadczy wysoki cholesterol.

badanie cholesterolu

Jak interpretować wyniki lipidogram?

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że każde badanie profilu lipidowego powinno zostać skonsultowane z lekarzem, bo prezentowane w tym artykule normy i skale nie są wystarczające, żeby jednoznacznie zinterpretować swoje wyniki badań.

Są to jedynie pewnego rodzaju drogowskazy i ułatwienia dla lekarzy. Oprócz tych wskazówek bardzo istotny jest wywiad zebrany z pacjentem, jego choroby, czynniki ryzyka, obciążenia genetyczne i badanie fizykalne.

Sprawdź też, przepisy obniżające cholesterol.

Kto powinien wykonać badanie cholesterolu z krwi?

Ocenę profilu lipidowego powinny koniecznie wykonać kobiety po 45. roku życiu i mężczyźni po 35. roku życiu, dotychczas nieleczący się z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Regularnej kontroli cholesterolu wymagają pacjenci:

  • leczący się z powodu nadciśnienia tętniczego
  • leczący się z powodu cukrzycy
  • z chorobą wieńcową
  • po zawale i udarze mózgu
  • z miażdżycą
  • obciążeni genetycznie chorobami krążenia
  • palący papierosy
  • osoby otyłe

Badania powtarza się w zależności od wyników i obciążeń, po ustaleniu z lekarzem. Osobom zdrowym zaleca się powtórne wykonywanie lipidogramu co 1 − 2 lata, natomiast pacjenci z rozpoznanymi zaburzeniami lipidowymi powinni powtarzać badanie co 6 miesięcy.

Sprawdź też, jak leczyć zaburzenia lipidowe.

cholesterol badanie

Jak przygotować się do badania cholesterolu?

Badanie wykonuje się na czczo, ostatni posiłek należy spożyć 12 godzin przed pobraniem krwi. Ważne, aby przez 3 dni poprzedzające badanie unikać tłustych potrwać, nie najadać się do syta, nie stosować głodówki i nie spożywać alkoholu.

Zobacz, jakie badania wykonać przy nadciśnieniu: Jakie badania przy nadciśnieniu warto wykonać? Ciśnieniomierz to podstawa.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją. W wolnym czasie prowadzę swojego bloga na Instagramie (dr.jakubik), związanego z medycyną i zdrowiem.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją....
    Przeczytaj więcej od tego autora