Homeopatia na alergię. Czy może być skuteczna? [Opinia lekarza]

17. 4. 2019 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
  • leczenie
Homeopatia na alergię. Czy może być skuteczna? [Opinia lekarza]

Homeopatia to gałąź medycyny niekonwencjonalnej, która cieszy się coraz większą popularnością. Dziś masz łatwy dostęp do wiedzy medycznej w Internecie i coraz częściej szukasz pewnie alternatyw dla klasycznych metod leczenia, które proponują Ci lekarze. Jednym z problemów, który próbuje się leczyć homeopatycznie jest alergia. Ale czy leczenie homeopatyczne w ogóle można nazwać leczeniem? Zobacz, jak działa homeopatia w „leczeniu” alergii.

Co to jest homeopatia?

Homeopatia to dział medycyny niekonwencjonalnej, który po raz pierwszy opisany został na przełomie XVIII i XIX wieku przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Metoda ta, często błędnie nazywana ziołolecznictwem, opiera się na wykorzystywaniu w leczeniu rozmaitych substancji naturalnego pochodzenia. Do substancji tych należą wyciągi roślinne, produkty pochodzenia zwierzęcego i substancje mineralne.

homeopatia co to jest

Preparaty homeopatyczne przygotowywane są z rozmaitych substratów (składników), które wielokrotnie rozcieńczane są w wodzie, do tego stopnia, że w ostatecznym roztworze przeznaczonym do terapii, nie ma praktycznie śladu substancji aktywnej.  Na opakowaniu preparatu homeopatycznego zwykle jest informacja, która mówi o ilości rozcieńczeń − im wyższa liczba, tym wyższe rozcieńczenie, czyli mniej substancji aktywnej. Ale według homeopatów, głębsze jest wówczas jej działanie.

preparaty homeopatyczne

Jak działają leki homeopatyczne?

Nie ma żadnych rzetelnych źródeł wiedzy, które mogłyby wytłumaczyć działanie homeopatii i jej domniemanego pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka.

leki homeopatyczne

Homeopaci twierdzą, że substancje homeopatyczne mobilizują układ odpornościowy do walki z chorobą i dzięki temu są skuteczne. Leki homeopatyczne mają też działać na chorego całościowo − przywracają równowagę organizmu zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej.

Skoro homeopatia jest tak popularna, to jaki jest jej wpływ na alergię? Czy istnieje leczenie homeopatyczne alergii?

Homeopatia a alergia

W dzisiejszych czasach żyjemy w środowisku przepełnionym rozmaitymi alergenami − substancje uczulające są wszędzie: w wodzie, w jedzeniu, kosmetykach czy ubraniach, które nosisz. Nic dziwnego, że lekarze rozpoznają alergie na różne substancje już od najmłodszych lat u dzieci. Zdarza się, że rodzice, którzy słyszą, że ich dziecko jest alergikiem, jak ognia starają się unikać tak zwanych leków chemicznych, czyli konwencjonalnych. Dlaczego tak się dzieje? Niektórzy żyją w błędnym przekonaniu, że konwencjonalne leki szkodzą, dlatego lepiej spróbować alternatywnych dróg terapii. To duży błąd! Homeopatia została nie raz wzięta pod lupę naukowców i wniosek jest jeden – skuteczność homeopatii nie jest większa niż skuteczność efektu placebo.

homeopatia a alergie

Nie ma żadnych wiarygodnych badań, które potwierdzałyby skuteczność tej dziedziny medycyny niekonwencjonalnej. Homeopaci twierdzą jednak, że substancje przez nich stosowane łagodzą wiele objawów chorobowych jak katar, kaszel czy napady astmy oskrzelowej, a także alergie.

Czy homeopatia na alergię pomoże?

Współczesna medycyna to medycyna oparta na faktach (ang. evidence-based medicine), czyli dowodach. Wszystkie leki wprowadzane do konwencjonalnej terapii alergii mają udowodnione działanie w rzetelnych badaniach klinicznych.

homeopatia na alergię

Ze względu na brak takich dowodów w przypadku wpływu homeopatii na alergię, lekarze nie polecają tej metody terapii.

Co więcej, takie postępowanie może też przynieść potencjalne szkody dla pacjenta. Dlaczego? Leczenie alergii powinno być wdrożone na jak najwcześniejszym etapie choroby − jest to ważne szczególnie w przypadku dzieci. Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie alergii, tym mniejsza szansa na nasilenie jej objawów i pojawienie się symptomów alergii z innych narządów, np. skóry czy przewodu pokarmowego.

alergia na pyłki homeopatia

Jeśli podejrzewasz u siebie alergię, nie zwlekaj, umów się na wizytę do specjalisty alergologa. Lekarz ten po wykonaniu szeregu testów alergicznych pomoże Ci znaleźć substancję uczulającą, wdroży też odpowiednie skuteczne leczenie alergii.

Zobacz też, na czym polegają testy na alergię: Testy alergiczne skórne - na czym właściwie polegają?

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska