Ząbkowanie u niemowląt − jak je rozpoznać?

30. 4. 2019 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
  • pielęgnacja i higiena niemowlaka

Wyrzynanie się ząbków może być dla dziecka bardzo bolesne. Objawy ząbkowania u dzieci można pomylić z innymi chorobami. Co może zwiastować ząbkowanie? Brak apetytu, biegunka, gorączka, kaszel to tylko niektóre z dolegliwości związane z wyrzynaniem się zębów. Zobacz, jakie objawy towarzyszą ząbkowaniu i jak możesz pomoc swojemu dziecku w tym trudnym czasie.

Ząbkowanie u niemowlaka – objawy

1. Nabrzmiałe i czerwone dziąsła

Jest to główna oznaka wyrzynających się zębów. Jeżeli widzisz, że dziecko ma nabrzmiałe dziąsła to znak, że w tym miejscu rośnie ząbek. Bądź jednak cierpliwa. Od opuchniętych dziąseł do przebicia się ząbka może minąć nawet kilka tygodni!

2. Obfite ślinienie się

Jeżeli przy ząbkowaniu dziecko się ślini, postaraj się zakładać mu miękki śliniaczek, żeby ubranie nie było ciągle mokre. Jak najczęściej osuszaj mu „zaślinioną” skórę, żeby nie uległa podrażnieniu.

Sprawdź też żele i maści na ząbkowanie.

ząbkowanie u niemowląt

3. Wkładanie wszystkiego do buzi

Niemowlę próbuje w ten sposób masować sobie bolące dziąsełka. Daj dziecku specjalny gryzaczek (wcześniej możesz włożyć go do lodówki) albo masuj wilgotnym gazikiem nałożonym na palec.

ząbkowanie u dziecka

4. Rozdrażnienie

No cóż, któż z nas nie jest rozdrażniony, jeśli coś go boli! Przytulanie, noszenie na rękach, wspólna zabawa – rób cokolwiek, żeby dziecko na chwilę zapomniało o tym dyskomforcie.

Sprawdź też leki przeciwbólowe dla dzieci.

co na ból przy ząbkowaniu

5. Brak apetytu

To właśnie brak apetytu spędza wielu rodziców sen z powiek. Nie wpadaj jednak w panikę, że dziecko je mniej. Tak już jest. Co możesz zrobić? Dawaj dziecku do jedzenia potrawy o półpłynnej konsystencji. Najlepiej chłodne, żeby dodatkowo ukoić bolące dziąsełka. Pamiętaj jednak, żeby nie doprowadzić do odwodnienia dziecka! Dlatego podawaj mu jak najczęściej coś do picia.

 

6. Biegunka

Dość typowy objaw ząbkowania. Dlatego dzieci podczas ząbkowania są bardziej narażone na odparzenia. O tym, jak radzić sobie z odparzoną pupą niemowlaka pisałam tutaj: „Pieluszkowe odparzenia u dzieci. Jak sobie z nimi poradzić?” Jeżeli jednak biegunka utrzymuje się przez kilka dni, warto skonsultować się z lekarzem. Długotrwała biegunka i brak apetytu mogą doprowadzić do odwodnienia.

7. Problemy ze snem

Częste (znaczy się częstsze niż zwykle) pobudki w nocy i krótkie drzemki w dzień, spowodowane są po prostu bólem. Nie ma na to rady. Trzeba to przeczekać. Jeżeli dziecko śpi w łóżeczku, możesz pozwolić mu spać z Wami, żeby je w nocy utulić.

8. Gorączka

Jeżeli gorączka nie przekracza 38 stopni C, nie ma się czym niepokoić. Jeżeli gorączka jest wysoka i utrzymuje się przez kila dni, nie obędzie się bez wizyty u lekarza.

Ząbkowanie − objawy nietypowe

Obok objawów ząbkowania, o których pisałam wyżej, u niektórych dzieci mogą wystąpić nietypowe objawy wyrzynania się zębów mlecznych.

1. Wysypka

Wysypka przy ząbkowaniu to najczęściej czerwone grudki. Może być widoczna jedynie na niektórych częściach ciała (np. na brzuszku czy pleckach albo w okolicach intymnych) albo występować na całym ciele.

2. Kaszel

Kaszel przy ząbkowaniu także jest jednym z nietypowych objawów. Lekki kaszel u ząbkującego malucha może być spowodowany nadmiernym wydzielaniem śliny. Jeżeli kaszel jest jednak uporczywy, lepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Ząbkowanie a katar

Jednym z niestandardowych objawów ząbkowania u niemowląt może być katar. Jak rozpoznać, kiedy katar jest objawem infekcji, a kiedy ząbkowania? Katar towarzyszący ząbkowaniu jest wodnisty i przezroczysty. Przeważnie nie towarzyszą mu inne objawy charakterystyczne dla przeziębienia, takie jak wysoka, długo utrzymująca się gorączka czy kaszel. Niemniej jednak, nie jest to wcale takie łatwe do odróżnienia, bo jak już pisałam wcześniej, także te objawy mogą być czasem oznaką ząbkowania. Dlatego, jeżeli gorączka utrzymuje się przez 3 dni, idź z dzieckiem do lekarza. Pediatra wykluczy inne przyczyny podwyższonej temperatury, a w razie potrzeby zaleci podanie leków przeciwgorączkowych.

Jak pomóc ząbkującemu bobasowi?

Smaruj dziąsła dziecka preparatami przeznaczonymi dla niemowląt, np. Multi-Mam BabyDent żel lub bioaktywny żel dla ząbkujących dzieci KIN Baby. Niektóre preparaty mają specjalny aplikator z silikonową szczoteczką (np. Anaftin Baby, żel na ząbkowanie), którą możesz delikatnie masować dziąsełka dziecka.

jak pomóc w ząbkowaniu

Dawaj dziecku zimne gryzaczki. Starszemu dziecku możesz dać do gryzienia zimny ogórek kiszony. U nas to pomogło! Przede wszystkim jednak – noś, tul i głaskaj!

Jak przetrwać ząbkowanie?

Objawy ząbkowania u dzieci mogą być różne. U niektórych, są one bardzo intensywne i pojawiają się od razu wszystkie na raz. U innych dzieci, możesz nawet nie zauważyć, kiedy ząbki się wyrżną.

Ząbkowanie najczęściej pojawia się falowo. Może trwać nawet do 3. roku życia. Trzeba się uzbroić w cierpliwość.  Z własnego doświadczenia wiem, że ząbkowanie może być bardziej męczące (zarówno dla dziecka, jak i rodziców) niż infekcje. Trzeba mieć jednak wyrozumiałość i anielską cierpliwość. Podobno, ból przy ząbkowaniu może być tak dolegliwy, że dorosły nie obył się beż środków przeciwbólowych. Być może u dziecka też okaże się konieczne podanie takich leków. O tym powinien jednak zadecydować lekarz.

ząbkowanie jak pomóc

Wiem, że ząbkowanie dziecka może naprawdę dać w kość rodzicom. Dlatego nie bój się poprosić o pomoc – partnera, babci, cioci i sąsiadki. Ty też musisz mieć chwilę na naładowanie akumulatorów. Plusem jest to, że ząbkowanie nie trwa wiecznie!

Więcej artykułów na ten temat