Jak przyspieszyć poród? 4 bezpieczne, domowe sposoby

8. 4. 2020 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania

Moje obydwie ciąże były przenoszone. Dlatego znam ten „stan”, kiedy już ledwo się ruszasz, nie śpisz i czujesz jakbyś zaraz miała pęknąć. Z utęsknieniem czekasz też na moment, żeby w końcu zobaczyć malucha, którego 9 miesięcy nosisz w swoim brzuchu. Na szczęście, istnieją naturalne sposoby na przyspieszenie porodu.

Co zrobić jak już jesteś po terminie porodu?

Statystyki wskazują na to, że jedynie około 5% kobiet rodzi dokładnie w dniu porodu. Wynika to z tego, że metody obliczenia dnia porodu nie są do końca dokładne i nie da się stwierdzić ze 100-procentową pewnością, kiedy doszło do poczęcia.

Co ważniejsze, jedne dzieci są już gotowe do porodu w 38. tygodniu ciąży, inne dopiero w 42. tygodniu. Urodzenie w tym przedziale czasowym jest normalne i bezpieczne. Jednak, jeżeli wyznaczony termin porodu minął, lepiej skonsultować się ze swoim ginekologiem, który sprawdzi, czy maluszek jest zdrowy i bezpieczny. Lekarz zaleci Ci dalsze postępowanie. Być może, będziesz musiała codziennie zgłaszać się na badania KTG lub też w pewnym momencie udać się do szpitala. Wszystko to będzie zależeć od decyzji Twojego lekarza.

„Poradniki dla kobiet w ciąży są pełne informacji o tym, jak bezpiecznie przyspieszyć poród. Pamiętaj jednak, żeby żadnej z tych metod nie stosować zanim nie skonsultujesz się ze swoim ginekologiem lub położną. To, co dla jednej kobiety może być całkowicie bezpieczne, w Twoim przypadku może wywołać zupełnie odwrotny efekt”

− przestrzega lek. med. Aleksandra Malewska.

jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród domowymi sposobami?

1. Współżycie

Jest to najbardziej popularna metoda na to, jak naturalnie przyspieszyć poród. Stosowano ją już w starożytności. Seks może być skuteczną metodą przyspieszania porodu z kilku względów.

Po pierwsze, podczas stosunku seksualnego, dochodzi do naturalnego masażu szyjki macicy, co może uruchomić regularną akcję skurczową. Po drugie, sperma zawiera w sobie prostaglandyny − hormony, które powodują dojrzewanie szyjki macicy, przygotowując ją w ten sposób na poród.  Po trzecie, podczas orgazmu wydziela się w dużej ilości oksytocyna, która stymuluje skurcze szyjki macicy.

W czasie seksu (choć nie tylko) warto również stymulować brodawki. Również w tym wypadku dochodzi do wyrzutu oksytocyny i do intensyfikacji skurczów szyjki macicy. Seks w ciąży możesz uprawiać od jej początku aż do końca, o ile Twój lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwskazań.

Z moich doświadczeń wynika, że skuteczność tej metody wynosi 50%. Za pierwszym razem się nie udało, a za drugim już tak. Wtedy kilka godzin po wypróbowaniu tej metody, byłam już na porodówce.

współżycie z ciężarną

2. Aktywność fizyczna

Spacery, chodzenie po schodach − to najczęstsze aktywności przywoływane przez lekarzy i położne na przyspieszenie porodu. W czasie chodzenia, porusza się miednica i dziecko ma szansę wpasować się w kanał rodny. Dziecko, naciskając na szyjkę macicy, przygotowuje ją do porodu. Proces ten dodatkowo wspomaga grawitacja.

 

Dzięki aktywności fizycznej uwalniają się również endorfiny, które pozwalają odstresować się i poprawić nastrój. Jednakże nie każdy rodzaj aktywności fizycznej na tym etapie ciąży będzie bezpieczny i wskazany. Wieszanie firanek czy intensywne ćwiczenia mogą być niebezpieczne dla Ciebie i dziecka. Więcej na temat tego, jaką aktywność fizyczną możesz wykonywać na poszczególnych etapach ciąży, pisałam w artykule: Co można robić w ciąży na siłowni, czyli 9 miesięcy fit mamy.  

aktywność fizyczna

3. Jedzenie z ostrymi przyprawami

W jaki sposób może to przyspieszyć poród? Przy zwiększonych ruchach jelit, obkurcza się też macica, co może ją „zachęcić” do regularnych skurczy. Popularną metodą wciąż jest spożywanie leków przeczyszczających w postaci np. olejku rycynowego, Niemniej jednak, nie powinnaś tego robić na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem lub położną!

jak naturalnie przyspieszyć poród

4. Olej z wiesiołka, napar z liści malin, ananas

Są to produkty, które zawierają w sobie substancje zmiękczające szyjkę macicy. Ich spożywanie po 37. tygodniu ciąży jest jak najbardziej bezpieczne, jednak to, czy skutecznie przyspieszy to poród − to już bardzo dyskusyjne. Moje położne ze szkoły rodzenia zalecały spożywanie herbatki z liści malin i olejku z wiesiołka od 38. tygodnia ciąży, aby uelastycznić szyjkę macicy i w konsekwencji usprawnić poród i uniknąć nacięcia krocza.

jak przyspieszyć poród domowymi sposobami

Skąd będziesz wiedzieć, że poród się zaczęło?

Uwierz mi, jak się zacznie to będziesz wiedzieć.

A tak na poważnie, to oznakami zbliżającego się porodu są:

  • regularne skurcze, które z czasem stają się coraz częstsze i boleśniejsze
  • odejście wód płodowych (może to być zarówno dość szybkie i widowiskowe, jak i powolne wyciekanie. O tym, jak rozpoznać wyciekające wody płodowe, pisała Irmina w artykule: Czy wiesz, jak odróżnić wody płodowe od posikiwania?
  • odejście czopa śluzowego (jest to taka różowa, galeretowata wydzielina)
  • biegunka i nudności
  • bóle kręgosłupa (w okolicy lędźwiowej)

naturalne sposoby na przyspieszenie porodu

Odpoczynek przede wszystkim!

Wiem, że ostatnie dni przed porodem są bardzo stresujące. Jednak w tym okresie naprawdę warto zadbać o odpoczynek i relaks. Ciepła kąpiel, masaż czy czytanie książki − stosuj każdą praktykę, która pozwoli Ci na odstresowanie się. Dlaczego to takie ważne? Stres powoduje wydzielanie się kortyzolu. Ten zaś może jeszcze opóźnić zbliżającą się akcję porodową.