Nietolerancja laktozy u niemowląt − skąd się bierze?

17. 1. 2019 · 4 minuty czytania

Nietolerancja laktozy u niemowląt ma różne przyczyny. Objawia się płaczem oraz budzeniem się dziecka w nocy. Jak poznać, że Twoja pociecha nie trawi cukru mlekowego? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Nietolerancja laktozy u niemowląt − skąd się bierze?

Nietolerancja laktozy u niemowląt stała się w ostatnich czasach dość modnym rozpoznaniem. Diagnozę taką stawia się maluchom, które w pierwszych tygodniach swojego życia częściej płaczą, prężą się, są niespokojne i budzą w nocy. Rozpoznanie to bywa jednak nadużywane, bo objawy zgłaszane przez rodziców wcale nie muszą świadczyć o chorobie maluszka. Skąd bierze się nietolerancja laktozy u niemowląt? Jakie są jej objawy? Czy istnieje test na nietolerancję laktozy u niemowląt?

Nietolerancja laktozy u niemowląt

Zacznijmy jednak od początku, czyli czym właściwie jest ta laktoza? Laktoza to rodzaj dwucukru, czyli węglowodanu zbudowanego z 2 cząsteczek cukrów − galaktozy i glukozy. Inna nazwa pod jaką znana jest laktoza to cukier mlekowy, bo występuje właśnie w mleku i produktach z niego zrobionych, takich jak jogurty, sery, masło.

Sprawdź też, czym obajwia się uczulenie na mleko modyfikowane.

produkty zawierające laktozę

 

Żeby organizm człowieka mógł strawić laktozę, czyli przeciąć wiązanie chemiczne między glukozą i galaktozą, potrzebny jest enzym − laktaza. Aktywność laktazy jest największa w okresie niemowlęcym, kiedy pokarm matki jest podstawowym źródłem energii dla małego ssaka. Bez tego enzymu niemożliwe jest strawienie i wchłonięcie przez ścianę jelita składników odżywczych. I tu zaczyna się problem, bo u niektórych ludzi jest tego enzymu po prostu za mało. Stąd mogą pojawiać się dolegliwości.

Pacjenci z tym problemem najczęściej skarżą się na bóle brzucha, uczucie przelewania i napięcia w brzuchu, dokuczliwe wzdęcia i biegunkę. Ale czy możliwe jest, żeby nietolerancja laktozy występowała już u niemowląt? Tak, jest to możliwe, choć przypadki te są nieliczne.

Sprawdź też, z czego wynika ulewanie u noworodka.

 

Nietolerancja laktozy − przyczyny

Nietolerancja laktozy może mieć różne podłoże. Wyróżniamy kilka typów tej choroby:

 • Pierwotny niedobór laktazy (hipolaktazja typu dorosłego) − często spotykany problem u osób dorosłych, wynikający z naturalnego procesu spadku aktywności laktazy, który następuje z wiekiem
 • Wtórny niedobór laktazy − uszkodzenie nabłonka jelit w przebiegu chorób zapalnych przewodu pokarmowego, infekcji wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych, czy wskutek stosowania leków
 • Wrodzony niedobór laktazy −  inaczej zwany alaktazją, rzadko spotykane zjawisko, kiedy niemowlę od początku życia nie ma zdolności wytwarzania laktazy w jelicie cienkim
 • Rozwojowy niedobór laktazy – problem ten dotyczy wcześniaków urodzonych przed 34. tygodniem ciąży, u których niedobór wynika z niedojrzałości organizmu dziecka
przyczyny nietolerancji laktozy u niemowląt

 

Problem nietolerancji laktozy dotyczy najczęściej osób dorosłych. Wśród dzieci, szczególnie tych najmłodszych, jest to problem sporadyczny. To jak rozpoznać nietolerancję laktozy u niemowląt?

Sprawdź też mleczka i balsamy dla niemowląt.

Nietolerancja laktozy u niemowląt – objawy

Statystycznie rzecz biorąc, z 20% niemowlaków, które w pierwszych tygodniach życia są bardziej niż inne dzieci płaczliwe i marudne, tylko u 5% wynika to z podłoża chorobowego. To dobra wiadomość! Nadal jednak te 5% maluszków ma problem, który lekarz musi zdiagnozować, między innymi alaktazję. Nietolerancja laktozy u niemowląt ma objawy, które mogą nasunąć podejrzenie choroby.

nietolerancja laktozy u niemowląt objawy

Objawy nietolerancji laktozy u niemowlaka to:

 • płaczliwość dziecka
 • częste przebudzanie z drzemek
 • prężenie
 • słyszalne przez rodzica przelewania w brzuszku
 • bóle brzuszka, kolki
 • gazy
 • biegunka
 • trudność w oddawaniu stolca, płacz
 • słabe przybieranie na wadze
 • skłonność do infekcji
jak objawia się nietolerancja laktozy u niemowlaków

 

O ile większość z wymienionych na liście objawów uznawana jest za całkowicie normalne i wynikają one z dojrzewania przewodu pokarmowego maluszka, o tyle objawy takie jak brak przyrostu masy ciała, skłonność do chorób czy silne bóle brzuszka mogą obudzić czujność rodziców.

Sprawdź też kosmetyki dla dzieci.

Test na nietolerancję laktozy u niemowląt?

Lekarz podejrzewający nietolerancję laktozy u niemowlaka zbiera z rodzicami szczegółowy wywiad i bada maluszka. Istnieje kilka badań, dzięki którym można wykryć niedobory enzymatyczne. Wiele testów, takich jak test obecności wodoru (test oddechowy), test wahań stężenia glukozy i galaktozy we krwi czy testy oparte na badaniu moczu wymagają spożycia przez pacjenta przed badaniem określonej ilości laktozy, co jest problematyczne w przypadku najmłodszych pacjentów. Nietolerancję laktozy u niemowląt można jednak stwierdzić w badaniach genetycznych, które są nieinwazyjne i które cechuje wysoka wartość diagnostyczna.

jak sprawdzić czy niemowlę ma nietolerancje laktozy

 

Ważne, żeby rodzice zaniepokojeni objawami u swojego dziecka jak najszybciej skonsultowali się z lekarzem. Podłożem dolegliwości malucha wcale nie musi być problem braku enzymu trawiącego laktozę. Jednak wymaga to szczegółowego badania lekarskiego. Zbyt pochopnie stawiana diagnoza skutkuje niepotrzebną eliminacją laktozy z diety dziecka, która jest jednym z najważniejszych składników odżywczych na początku życia człowieka.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
  Przeczytaj więcej od tego autora