Pielęgnacja blizny po cesarce − co zrobić, żeby szybko zniknęła?

14. 3. 2018 · 5 minut czytania

Jak leczyć blizny po cesarce? Co zrobić, by przyspieszyć gojenie się ran? Na czym polega mobilizacja blizny? Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Pielęgnacja blizny po cesarce − co zrobić, żeby szybko zniknęła?

Rana po cięciu cesarskim wymaga odpowiedniej pielęgnacji już od pierwszych dni. Regularne masowanie i smarowanie blizny pomoże Ci uniknąć niebezpiecznych bliznowców i sprawi, że będzie mniej widoczna. Zobacz, jak dbać o ranę i o bliznę po cesarce, aby został po niej jak najmniejszy ślad.

Blizna po cesarskim cięciu

Każda operacja pozostawia po sobie ślad w postaci blizny, której ostateczny kształt zależy od wielu czynników. W przypadku blizny po cięciu cesarskim jest o tyle gorzej, że praktycznie nie ma okresu rekonwalescencji, gdyż mamy od razu opiekują się noworodkiem. Z tego powodu, trudniej także o systematyczną pielęgnację blizny.

Sprawdź maści na blizny.

Coraz więcej porodów kończy się cięciem cesarskim − w Polsce to obecnie ponad 37% ciąż rozwiązywanych jest przez cesarkę. W związku z tym na rynku pojawiło się wiele preparatów, które mają przyspieszyć gojenie się ran i zmniejszyć widoczność blizny po porodzie (np. Pharmaceris M, Tocoreduct forte, preparat zmniejszający istniejące rozstępy i blizny poporodowe). Istnieje także wiele zabiegów kosmetycznych, które mają usunąć nieestetyczne efekty powikłań związanych z raną po cesarce.

Blizna po cesarskim cięciu

 

Zwiększyła się także ogólna świadomość, że ważniejszy niż wygląd blizny jest powrót do pełnej sprawności i uniknięcie zrostów pooperacyjnych. Ma to szczególne znaczenie dla kobiet, które miały cięcie planowe ze względu na wskazania pozapołożnicze (okulistyczne, neurologiczne, psychologiczne, kardiologiczne, ortopedyczne itp.) i wiedzą one, że w przypadku kolejnej ciąży, niezbędne będzie kolejne cięcie cesarskie. Właściwe zagojenie się rany na macicy ma również wpływ na prawidłowy przebieg kolejnej ciąży i jej donoszenie.

Sprawdź, jak powinna wyglądać higiena w czasie połogu.

 

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?

Podczas pierwszej kąpieli po operacji staraj się nie polewać wodą opatrunku i osusz go w przypadku zamoczenia. Natomiast po zdjęciu opatrunku (zwykle drugiego dnia) nie omijaj rany i delikatnie przemyj ją mydłem. Po kąpieli osusz ją ręcznikiem papierowym lub gazikiem. Na tym etapie jeszcze za wcześnie na bezpośrednie działanie, gdyż właściwa blizna nie jest jeszcze uformowana.

Jednak to właśnie te pierwsze 7 dni po cesarce jest kluczowych dla uniknięcia formowania zrostów pooperacyjnych. Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu to także zastosowanie drenażu limfatycznego, czyli masażu uciskowego w okolicy blizny (brzucha i kończyn dolnych). To zabieg skutecznie zapobiegający tworzeniu się obrzęków i przyspieszający gojenie się rany.

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wizytę u specjalisty, warto jeszcze w szpitalu poprosić o konsultację z fizjoterapeutą, który podpowie Ci, w jaki sposób może go bezpiecznie wykonać dla Ciebie, ktoś z Twoich bliskich.

Aby rana lepiej się goiła, po 2-3 dniach zrezygnuj z opatrunku w celu zapewnienia dopływu świeżego powietrza – ciepło i wilgoć sprzyjają namnażaniu się bakterii. W pierwszych dniach zrezygnuj  z tradycyjnej bielizny, żeby nie uciskać ani nie urażać rany. Najlepszym pomysłem będą jednorazowe majtki poporodowe, a w kolejnych dniach majtki z wysokim stanem z naturalnych tkanin

− radzi dr n. med. Magdalena Stoczyńska.

Jak długo goi się rana po cesarce?

Zwykle po tygodniu od porodu zdejmowane są szwy po cesarce. Ranę pokryje strupek. Jej okolice można dezynfekować Octeniseptem. Już wtedy możesz próbować mobilizować skórę w okolicach tworzącej się blizny. Po odpadnięciu strupka możesz zacząć właściwą pracę na bliźnie.

Ile goi się rana po cesarce

 

A ile czasu goi się rana po cesarce? Zbyt długi okres gojenia się rany może wskazywać, ze dzieje się coś niepokojącego. Jeśli dodatkowo wystąpiła u Ciebie gorączka i zaobserwowałaś: obrzęk, wyciek ropy, rozejście lub zaczerwienienie w okolicach rany, powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, bo mogło dojść do zakażenia (najlepiej jedź do szpitala, w którym byłaś operowana − lekarze mają dokumentację na temat przebiegu porodu). Niepokoić mogą także silne bóle podbrzusza, wstrzymanie obkurczania się macicy i odchody poporodowe o bardzo nieprzyjemnym i intensywnym zapachu. Wówczas możliwe jest, że doszło do zakażenia macicy.

O połogu po cesarce pisałam w artykule: Połóg po cesarce – inny niż po porodzie naturalnym. Co powinnaś wiedzieć?

    Jak dbać o bliznę po cięciu? Blizna po cesarskim cięciu

    Mobilizacja blizny

    Mobilizacja blizny polega na manualnym opracowywaniu tkanki wokół blizny. Chodzi o to, aby tkanki pod blizną się nie zrosły. Nie jest to przyjemna czynność, a wręcz bolesna, jednak jest to konieczne. W ten sposób możesz uniknąć problemów ze zdrowiem, które mogłyby pojawić się nawet kilka lat po cesarce. Dobrze byłoby, gdybyś skorzystała z choć jednej konsultacji z fizjoterapeutą, który pokaże Ci bezpieczne chwyty terapeutyczne na bliznę, które będziesz mogła sama stosować w domu. Może on również doradzić kinesiotaping, czyli przyklejanie bezpośrednio na bliznę elastycznych taśm. Kiedy taśmy są przyklejone prawidłowo zbliżają do siebie brzegi nowo powstającej blizny.

    Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

    Stosowanie preparatów na blizny

    Szczęśliwie do tej części pielęgnacji blizny po cięciu cesarskim nie potrzebujesz dodatkowych osób. Wystarczą maści i kremy ułatwiające zabliźnianie się skóry. Możesz także stosować specjalne olejki, wspomagające odbudowę tkanki skóry, np. Bio-Oil 200ml, specjalistyczny produkt do pielęgnacji skóry w przypadku blizn, rozstępów czy nierównego kolorytu. Budowa blizny zajmuje nawet rok i w tym okresie masz największą szansę na to, że blizna spłyci się i rozjaśni. Pamiętaj − najważniejsza jest systematyczność. Doskonale zdaję sobie sprawę, jak wygląda dbanie o siebie, gdy w domu pojawia się niemowlę, więc wystarczy, że będziesz pamiętać o smarowaniu blizny przynajmniej raz dziennie.

    Do pielęgnacji blizny możesz stosować maści i kremy bazujące na: ekstrakcie z cebuli, sylikonie (np. Bliznasil − żel silikonowy do leczenia blizn lub Oceanic żel silikonowy), heparynie, kwasie hialuronowym, masie perłowej (np. NoScar krem z masy perłowej przeciw bliznom) czy wyciągu z wąkrotki azjatyckiej.

    Preparaty na blizny po cesarce

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
      Przeczytaj więcej od tego autora