Dermabrazja − sposób na trądzik, blizny i przebarwienia?

28. 5. 2020 · 4 minuty czytania

Dermabrazja to procedura kosmetyczna, której celem jest poprawa wyglądu skóry. Polega na usunięciu zewnętrznej warstwy skóry za pomocą specjalnej głowicy. Dowiedz się więcej!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Dermabrazja − sposób na trądzik, blizny i przebarwienia?

Dermabrazja to mechaniczne ścieranie naskórka i górnej warstwy skóry właściwej za pomocą specjalnej głowicy. Metoda ta stosowana jest przede wszystkim w medycynie estetycznej − najczęściej zabieg wykonuje lekarz lub przeszkolony specjalista. Dermabrazja pomaga pozbyć się blizn, przebarwień i innych problemów skórnych. Dowiedz się więcej o tym zabiegu.

Dermabrazja − co to jest?

Dermabrazja to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który polega na mechanicznym ścieraniu naskórka i górnej części skóry właściwej (w niewielkim zakresie). Wykonuje się ją za pomocą specjalnych głowic, np. szczotki diamentowej lub drucianej. Wybór urządzenia do dermabrazji zależy od decyzji specjalisty, który wykona zabieg i wcześniej przeprowadzi z Tobą wywiad, a także oceni stan Twojej skóry. Podczas zabiegu, który może trwać od 30 minut do nawet 2 godzin, naskórek jest ścierany stopniowo.

Zabieg dermabrazji jest dość inwazyjny. Okres gojenia się skóry, w zależności od rozległości obszaru poddanego ścieraniu, może wynosić nawet kilka tygodni. Po zabiegu na skórę nakłada się specjalny opatrunek, którego nie wolno usuwać przez tydzień. Ma on działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. W okresie gojenia się skóry bardzo ważne jest stosowanie się do zasad higieny, które przedstawi Ci lekarz. Wszystko po to, żeby nie wdała się infekcja.

Ścieranie naskórka jest bolesne, dlatego odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W niektórych przypadkach, kiedy obszar zabiegu jest bardzo rozległy, pacjent może być poddany nawet znieczuleniu ogólnemu.

Sprawdź też, jak leczyć trądzik u dorosłych.

dermabrazja

 

Mikrodermabrazja a dermabrazja

Dermabrazji nie wolno mylić z mikrodermabrazją, którą często wykonuje się w gabinecie kosmetycznym. Mikrodermabrazja diamentowa jest zdecydowanie mniej inwazyjna, a ścieranie naskórna za pomocą diamentowej głowy jest znacznie płytsze. Zabieg jest niekomfortowy, jednak nie aż tak bolesny − nie jest potrzebne tu znieczulenie. Mikrodermabrazję stosuje się często w walce z trądzikiem czy z płytkimi bliznami, a także grudkami, zaskórnikami czy wypryskami. Jest to metoda oczyszczania twarzy i złuszczania zrogowaciałego naskórka. Sprawdź też mój artykuł: Jak się pozbyć zaskórników? Kosmetyki czy zabiegi u kosmetyczki?  Mikrodermabrazja pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny, dlatego stosowana jest także często przez osoby z cerą dojrzałą.

Po mikrodermabrazji skóra goi się znacznie szybciej − trwa to zwykle około tygodnia, choć wszystko zależy od Twoich indywidualnych uwarunkowań.

Dermabrazja to zabieg zdecydowanie bardziej poważny. Wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy medycznej. Zabieg ten zalecają głównie lekarze specjalizujący się w medycynie estetycznej lub dermatologii. Dermabrazja to metoda leczenia niektórych chorób dermatologicznych.

Dermabrazja na blizny, trądzik i rozstępy − wskazania

Dermabrazję stosować można w przypadku bardzo wielu problemów skórnych. Najczęściej może Ci być ona zalecona przy bliznach potrądzikowych, bliznach po wypadkach, rozstępach, cellulicie, głębokich zmarszczkach, trudnych do usunięcia przebarwieniach (np. w przypadku plam wątrobowych lub ostudy).

Ścieranie naskórka za pomocą dermabrazji poradzi sobie także z niektórymi tatuażami. Do osiągnięcia pożądanego efektu czasem nie wystarczy tylko jeden zabieg − tu właściwą drogę wskaże Ci lekarz.

Jak widzisz zabieg ten to nie tylko oczyszczanie twarzy. Dermabrazja to metoda lecznicza w dermatologii czy medycynie estetycznej i można stosować ją na obszarze całego ciała − o ile nie ma przeciwwskazań.

Sprawdź też maści, kremy i żele na blizny.

dermabrazja na blizny

Dermabrazja − efekty

Tuż po zabiegu dermabrazji, jak wspomniałam, na skórze będziesz mieć opatrunek, którego nie powinno ściągać się przez mniej więcej tydzień (szczegóły postępowania po zabiegu wskaże Ci lekarz − pamiętaj, żeby ściśle ich przestrzegać). Na pierwszym etapie gojenia się skóry, twarz może być opuchnięta i bolesna.

Długotrwały efekt dermabrazji to wygładzenie skóry i rozjaśnienie jej. Choć dawniej dermabrazję stosowano głównie do usuwania blizn po trądziku, ospie czy wypadku, dziś wykorzystuje się ją także w walce z oznakami starzenia się skóry, jako zabieg odmładzający.

A kiedy skóra wrócić do normalności i widoczny będzie efekt końcowy? Wszystko zależy od tego, na jaki problem stosowana była dermabrazja, ile zabiegów zalecił Ci lekarz i jak szybko Twoja skóra będzie się goić. W niektórych przypadkach obszar poddany dermabrazji goi się 14 dni. Jednak kiedy ścieranie naskórka było dość głębokie, może zająć to więcej czasu.

Sprawdź też leki i preparaty na problemy skórne.

oczyszczanie twarzy dermabrazja

Dermabrazja − po zabiegu

Po ściągnięciu opatrunku bardzo ważne będzie natłuszczanie skóry. I to właśnie na tym polegać będzie głównie pielęgnacja skóry po zabiegu. Stosuj tylko kosmetyki polecone przez lekarza. Zapomnij o peelingach czy kremach złuszczających. Do makijażu powrócić możesz dopiero, kiedy wszystkie rany dobrze się wygoją. Co bardzo ważne! Po zabiegu dermabrazji nie wolno wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych (UV). Nie wychodź więc na słońce i stosuj kremy z filtrem UV, kiedy Twoja skóra będzie już na to gotowa.

zabieg dermabrazji

Dermabrazja − przeciwwskazania

Z zabiegu dermabrazji nie mogą skorzystać osoby:

  • Z trądzikiem różowatym czy trądzikiem grudkowo-zaskórnikowym
  • Ze stanami zapalnymi skóry
  • Z łojotokiem
  • Z nowotworami (zwłaszcza nowotworem skóry)
  • Z zakażeniami skóry bakteryjnymi, wirusowymi i grzybiczymi

Zabiegu nie przeprowadza się też u kobiet w ciąży i karmiących piersią. W trakcie wywiadu lekarz może wykluczyć też możliwość wykonania dermabrazji ze względu na choroby ogólne, np. cukrzycę.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice