3 domowe sposoby na czerwone dłonie. Przepisy na scrub, maskę i kąpiel

23. 3. 2020 · Aleksandra Anna Wolska · 4 minuty czytania
 • infografiki urodowe diy

Czerwone dłonie mogą mieć wiele przyczyn. W zimie i wczesną wiosną główną przyczyną jest podrażnienie z powodu zimna. Natomiast w ostatnich dniach dłonie mogą sporo wycierpieć przez częste i bardzo dokładne mycie silnymi detergentami czy w związku z dezynfekcją płynami z zawartością powyżej 60-procentowego alkoholu. Oto 3 domowe sposoby na czerwone dłonie!

Domowe sposoby na czerwone dłonie − dla kogo?

Czerwone dłonie mogą mieć tak naprawdę różne przyczyny. 2 najczęstsze z nich to podrażnienie przez zimno lub podrażnienie przez środki myjące. Niestety, nie zawsze zawracamy uwagę na skład mydeł do mycia dłoni. Bardzo często są to podrażniające i silne detergenty, które brutalnie obchodzą się z Twoimi dłońmi. W okresie wzmożonej dbałości o higienę osobistą i bardzo częstego, ale i dokładnego mycia dłoni, możesz mieć wrażenie, że Twoje ręce bezpowrotnie zmieniły kolor na szkarłatną czerwień. Dzieje się tak, bo przez częste mycie dłoni pozbawiasz je naturalnej, tłuszczowej ochrony (uszkadzasz płaszcz hydrolipidowy). Co więc zrobić, żeby skóra wróciła do normalności?

Te 3 przepisy to dobry sposób na domową pielęgnację dłoni, kiedy czujesz, że potrzebują odrobinę wytchnienia. Jeżeli Twoje dłonie, tak jak i moje, są popękane i zaczerwienione, zrób sobie w ten weekend domowe spa i przygotuj scrub, kąpiel i maskę na dłonie. Każdy z przepisów możesz stosować na dłonie osobno, ale możesz także zastosować te 3 sposoby po kolei w zaprezentowanej przeze mnie kolejności: scrub, kąpiel i maska.

Domowe sposoby na czerwone dłonie

3 domowe sposoby na czerwone dłonie

Domowy scrub − peeling z miodu

Regenerację czerwonych dłoni zacznij od wykonania scrubu. Wszystko po to, żeby pozbyć się zrogowaciałego i suchego naskórka. To pomoże pobudzić Twoją skórę do regeneracji.

Do wykonania peelingu będziesz potrzebować:

 • 1 łyżkę scukrzonego miodu
 • 1 łyżkę oliwy z oliwek
 • 1 łyżkę brązowego cukru

Żeby nie podrażniać dłoni bardziej, najlepiej jest komponować bardzo delikatny i naturalny peeling, bez twardych i grubych drobinek „zdzierających”. Dlatego w przepisie najlepiej wykorzystać scukrzony miód − ma on chropowatą konsystencję. Miód i cukier odpowiadają za nawilżenie Twojej skóry. W składzie scrubu znajdziesz także bogatą w witaminę E oliwę z oliwek (pozostawi dłonie nawilżone i otuli skórę tłustym filmem ochronnym).

Przepis na scrub na czerwone dłonie:

1.Do miseczki dodaj 1 łyżkę scukrzonego miodu, 1 łyżkę oliwy z oliwek i 1 łyżkę brązowego cukru.

2.Całość dobrze wymieszaj.

3. Scrub delikatnie wcieraj w dłonie przez około 5 minut.

4. Zmyj go ze skóry ciepłą wodą. Po zabiegu możesz nałożyć maskę na dłonie.

Miód na dłonie

Napar z nagietka i kąpiel dla podrażnionych dłoni

Po wykonaniu peelingu możesz wykonać kojącą, ciepłą kąpiel dłoni w naparze z nagietka. O właściwościach tej pomarańczowej rośliny pisałam w artykule: Olejek nagietkowy − kosmetyczne ukojenie! Nagietek bardzo często stosowany jest w kosmetykach na podrażnienia nawet najbardziej wrażliwej i wymagającej skóry (niejednokrotnie znaleźć go możesz w kremach dla dzieci). Nagietek ma właściwości łagodzące.

Do przygotowania kąpieli z nagietka będziesz potrzebować:

 • 4 łyżki suszonych kwiatów nagietka (możesz kupić je w sklepie zielarskim)
 • Miskę
 • Wrzątek

Przepis na napar z nagietka na czerwone dłonie

1. Zalej wrzątkiem 4 łyżki suszonych kwiatów nagietka.

2.Pozostaw do lekkiego przestygnięcia.

3.Włóż dłonie do miski z naparem i mocz je min. 10 min.

4.Następnie wetrzyj w skórę krem nawilżający, np. z nagietkiem.

napar z nagietka

Domowa maska na czerwone dłonie

Po kąpieli w nagietku możesz wykonać domową maskę na dłonie. Cytryna pomoże Ci rozjaśnić wszelkie przebarwienia, jednak możesz nieco szczypać. Dlatego, jeżeli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa, lepiej dodać nieco mniej tego składnika. Maska w temperaturze pokojowej będzie dość gęsta (jeżeli masło shea przestygnie za bardzo, zmieni się w ciało stałe). Dlatego dobrze jest delikatnie podgrzać ją i nakładać na dłonie ciepłą. Uważaj jednak, żeby nie doprowadzić do „zagotowania się składników” − miód pod wpływem ciepła traci swoje właściwości.

Do przygotowania domowej maski na dłonie potrzebować będziesz:

 • 1 łyżkę masła shea
 • Ok. 1/2 łyżeczki soku z cytryny
 • 1 łyżkę miodu
 • Foliowe i bawełniane rękawiczki

Przepis na maskę na czerwone dłonie

1.1 łyżkę stałego masła shea rozgrzej w kąpieli wodnej.

2. Dodaj do niej kilka kropel soku z cytryny (1/2 łyżeczki).

3.Do lekko przestudzonego masła dodaj 1 łyżkę miodu i całość dobrze wymieszaj.

4.Maskę nałóż na dłonie.

5. Następnie wsuń dłonie z maską w foliowe rękawiczki i okryj dodatkowo bawełnianymi rękawiczkami.

6. Po 20 minutach ściągnij rękawiczki z zetrzyj resztki maski. Możesz spłukać jej resztki letnią wodą.

Masło shea

Więcej artykułów na ten temat