Higiena osób starszych nie dla każdego oznacza to samo. Wszystko zależy zaawansowania wieku seniora, a także jego zdrowia. Zupełnie inaczej będzie wyglądać higiena seniora, który nie może samodzielnie chodzić i głównie leży, a zupełnie inaczej higiena sprawnego 80-latka, którego ulubionym zajęciem na co dzień jest nornic walking. Zobacz, jak dbać o higienę w wieku starszym.
Higiena osób starszych nie różni się aż tak bardzo od higieny osoby, w każdym innym wieku. Zwróć jednak uwagę na to, że skóra seniora jest znacznie bardziej delikatna, pozbawiona elastyczności i często się przesusza. Dlatego pielęgnacja skóry, zarówno w podstawowym zakresie (mam na myśli tu kąpiel), jak i stosowanie kosmetyków powinna być dobrze przemyślana.

Kąpiel seniora i pielęgnacja skóry
Jak często senior powinien brać prysznic? Lekarze wskazują, że zbyt częste kąpiele mogą szkodzić zdrowiu. Można jednak powiedzieć, że codzienny prysznic jest podstawą higieny dla każdego człowieka. Zwłaszcza seniora, który ze względu na gorszą kondycję może pocić się nieco bardziej. Dla zachowania higieny podczas kąpieli możesz wykorzystać Tena Wash Glove, jednorazowe myjki w kształcie rękawicy.
Do pielęgnacji skóry pod prysznicem dobrze jest używać naturalnych, delikatnych płynów do mycia ciała, najlepiej takich, które nie zawierają SLS czy SLES. Skórę seniora łatwo podrażnić, dlatego lepiej unikać też kosmetyków ze sztucznymi barwnikami czy perfumami. Dla łagodzenia wszelkich podrażnień najlepiej stosować kosmetyki zawierające nawilżającą prowitaminę B5, czyli d-pantenol czy alantoinę. Do pielęgnacji skóry seniora można wykorzystać Seni Care, krem myjący 3w1, który zawiera substancje głęboko nawilżające: 3-procentowy mocznik, glicerynę, tiokompleks lniany (ochrania skórę przed wysuszaniem) czy kwas mlekowy.

Weź też pod uwagę, że skóra osoby starszej zaczyna mieć upośledzone funkcje ochronne. Co to oznacza w praktyce? Że skóra seniora zaczyna się robić cienka, sucha, traci swoją elastyczność. W pewnym wieku, skóra człowieka nie wytwarza takiej ilości łoju, jak powinna. Oznacza to, że bardzo ważne jest natłuszczenie skóry seniora, aby nie była ona podrażniana i nie traciła wody przez naskórek.
Do podstawowej higieny seniora należy też oczywiście mycie zębów! Lub mycie dziąseł i protezy zębowej. Zobacz, jak dbać o swoją protezę w artykule naszej stomatolog: Jak dbać o protezę zębową i cieszyć się pięknym uśmiechem w każdym wieku?

Włosy seniora
Włosy seniorów tracą swój pigment, czyli siwieją. Innym problemem jest to, że na pewnym etapie życia, zwłaszcza mężczyźni, mogą też nadmiernie tracić włosy. Wszystko to związane może być z poziomem testosteronu w organizmie.
Pielęgnacja włosów seniora powinna być więc nastawiona na problem, z jaki zmagają się włosy takiej osoby. Jeżeli jest to nadmierne wypadanie i przetłuszczanie włosów, dobrze jest stosować szampony i odżywki do wypadających lub przetłuszczających się włosów (te 2 problemy są ze sobą bardzo często powiązane).
Jeżeli seniorka lub senior decyduje się na farbowanie włosów, warto stosować szampony pielęgnujące kolor, zabezpieczające pigment i przede wszystkim ochraniające włosy przed przesuszaniem.
Wspólnym problemem dla seniorów, który widać na włosach jest utrata nawilżenia. Włosy osób starszych mogą być łamliwe, suche i osłabione. Dlatego warto także w dojrzałym wieku stosować kuracje nawilżające i odżywcze.

Paznokcie seniora
Także paznokcie człowieka z wiekiem ulegają zmianie. Stają się grubsze, bardziej łamliwe, twardsze. Mogą pojawiać się też na nich przebarwienia i przede wszystkim są podatne na wrastanie. Zobacz, jak radzić sobie z problemem wrastających paznokci: Wrastające paznokcie u nóg jak sobie z nimi radzić?
Aby uniknąć problemów z paznokciami, dobrze jest je regularnie przycinać. Senior może używać także specjalnej polerki czy delikatnego pilnika, którym wypoleruje płytkę paznokcia (stanie się ona równiejsza i bardziej gładka).
Tak, jak w przypadku skóry i włosów, paznokcie seniora tracą naturalne nawilżenie. Dobrą praktyką będzie wiec codzienne wcieranie w płytkę paznokcia naturalnego oleju, np. oleju arganowego, oliwy z oliwek czy bogatego w regenerującą witaminę E oleju ze słodkich migdałów.