Jak przestać obgryzać paznokcie? 7 sposobów

10. 9. 2020 · Aleksandra Anna Wolska · 6 minut czytania
  • codzienna pielęgnacja

Jak przestać obgryzać paznokcie? Obgryzione paznokcie to nie tylko defekt estetyczny czy efekt natrętnego nałogu. W psychologii kompulsywne obgryzanie paznokci to problem tzw. fiksacji oralnej. Sprawdź domowe sposoby na obgryzanie paznokci.

Dlaczego obgryzam paznokcie? 

Czy wiesz, że obgryzanie paznokci może być objawem nerwicy? W psychologii zjawisko to nazywa się onychofagią i zalicza się go do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Można je leczyć nie tylko za pomocą domowych metod, ale przede wszystkim w gabinecie psychoanalityka. A jaka jest przyczyna obgryzania paznokci? Często też błędnie uznaje się, że obgryzanie paznokci to problem dziecięcy. Choć faktycznie często pojawia się za młodu i wyrasta się z niego w dorosłości, nie jest to reguła dla wszystkich.

Według Freuda to zaburzenie na poziomie fiksacji oralnej. Ojciec psychoanalityki wyróżniał różne etapy rozwoju człowieka (narcyzmu pierwotnego, oralny, analny, falliczny i genitalny). Zaburzenie osobowości w fazie oralnej może prowadzić do obgryzania paznokci. Nawyk ten pojawia się w związku z uczuciem niepewności, niepokoju, niskiej samooceny. Kontynuując myśl Freuda, kiedy gryziesz kłykcie, poszukujesz podobnego uczucia komfortu, które znajduje niemowlę podczas karmienia piersią. W pewnym względzie uspokaja to człowieka i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Więcej na temat psychologicznego aspektu tego, dlaczego obgryzamy paznokcie, przeczytasz w artykule Natalii: Antymanicure, czyli obgryzanie paznokci. Skąd bierze się ten nałóg?.

obgryzanie paznokci

Nie zawsze jednak musisz pędzić do gabinetu psychoanalityka, żeby poradzić sobie z męczącym nawykiem. Czasem wystarczy silna wola i kilka dobrych praktyk. Poniżej przedstawiam, co zrobić, żeby nie obgryzać paznokci.

Skutki obgryzania paznokci

Nieestetyczny wygląd dłoni to nie jedyny negatywny skutek obgryzania paznokci. Przykładanie palców do ust, szczególnie w okresie pandemii koronawirusa, kiedy należy zachować wzmożoną higienę i oduczyć się dotykania twarzy, może grozić przenoszeniem drobnoustrojów (bakterii i wirusów). Nie zawsze pamiętamy o tym, że pod paznokciami często znajduje się brud i zanieczyszczenia. Gryzienie paznokci może prowadzić do rozwoju wad zgryzu (dotyczy to szczególnie dzieci), stanów zapalnych zębów i dziąseł czy zniekształcenia języka. Inne konsekwencje obgryzania paznokci to infekcje górnych dróg oddechowych i układu pokarmowego.

Skutki obgryzania paznokci

Sposób na obgryzanie paznokci? Wypróbuj jeden z nich!

No dobrze, a co na obgryzanie paznokci pomoże? Onychofagia u każdego ma inne przyczyny i przebiega inaczej. Dlatego nie wszystkie wymienione przeze mnie sposoby podziałają na każdego. Są one jednak niegroźne i śmiało możesz je przetestować na własnej skórze. A właściwie na paznokciach.

 

 

1. Gorzkie żele do paznokci i skórek

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest smarowanie paznokci gorzkimi żelami. Dobrze sprawdzi się także lakier na obgryzanie paznokci. Preparaty takie dostępne są m.in. w aptekach czy dobrych drogeriach. Nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji, są jednak okropnie gorzkie i pozostawiają po sobie nieprzyjemny smak w ustach. I tak np. Pazurek Gorzki Żel nakłada się bezpośrednio na paznokcie. Kosmetyk działa przez długi czas, nawet kiedy żel wyschnie. Podobnie działa płyn w formie lakieru do paznokci Paluszek Gorzki. Producent poleca nawet smarowanie nim długopisu czy ołówka, jeżeli masz problem z gryzieniem innych przedmiotów.

Gorzkie żele do paznokci

2. Aloes na dłonie

Jeżeli wolisz bardziej naturalne sposoby, natrzyj dłonie liściem aloesu. Jedzenie rośliny nie niesie ze sobą ryzyka dla zdrowia, jednak jest ona po porostu straszliwie gorzka. Niedobry, odrzucający smak pomoże Ci oduczyć się nałogu gryzienia skórek i paznokci. Więcej na jego temat aloesu przeczytasz w artykule: Aloes w kosmetyce − poznaj sekret pięknej skóry Kleopatry!. Podobnie zadziała np. olejek eteryczny z drzewa herbacianego, a także cytryna, chilli czy czarny pieprz. Uważaj jednak, żeby przy tej kuracji nie zatrzeć sobie oczu!

Aloes na dłonie

3. Rękawiczki

W zimie rozwiązanie jest proste: noś rękawiczki jak najczęściej. Kiedy będziesz mieć zakryte dłonie, naturalnie nie będziesz obgryzać paznokci. Uważaj jednak, żeby jednego nawyku nie zastąpić innym i nie zacząć rzuć materiału rękawiczek. Tak! To także się zdarza.

4. Zajmij czymś dłonie!

Metodą na rozładowanie napięcia są wszelkiego rodzaju gadżety antystresowe. Kup sobie np. piłeczkę do ściskania. Za każdym razem, kiedy poczujesz ochotę na obgryzanie paznokci lub zorientujesz się, że mimowolnie to robisz, zajmij czymś ręce. Możesz także zacząć pisać na klawiaturze komputera lub telefonu.

sposób na obgryzanie paznokci

5. Zajmij czymś usta!

Możesz także zaatakować nałóg z drugiej strony i zająć czymś usta. Pomoże Ci guma do żucia bez cukru lub naturalny korzeń imbiru. Zgodnie z teoriami freudowskimi obgryzanie paznokci wynika z potrzeby włożenia czegoś do ust, a nie zajęcia czymś dłoni. Dlatego zły nawyk możesz zamienić na mniej szkodliwy.

6. Manicure hybrydowy lub tipsy

Sprawdzony sposób na obgryzanie paznokci to manicure hybrydowy lub tipsy. Dla mojej przyjaciółki, która zmaga się z tym nawykiem przez 30 lat swojego życia, to jedyny sposób na powstrzymanie się przed żuciem paznokci. Paznokcie hybrydowe możesz wykonać u kosmetyczki lub samodzielnie w domu. Sprawdź, jak zrobić hybrydę w domowych warunkach w moim artykule: Jak zrobić paznokcie hybrydowe w domu? Trendy na lato!

Manicure hybrydowy

7. Zrelaksuj się

Skoro za obgryzanie paznokci odpowiadają zachowania na tle nerwicowym, dobrze zadziałać u źródła. Spróbuj nauczyć się technik relaksacyjnych, które pomogą Ci szybko wrócić do równowagi w stresujących sytuacjach. Ćwicz oddychanie lub zacznij medytować. Pomogą Ci także uspokajające herbatki, np. napar z melisy (np. herbatka w saszetkach Tylko Natura Melisa Fix) czy rumianku. Pomóc mogą także cukierki do ssania z melisą (takie jak Reutter, cukierki z ekstraktem z melisy).

ziółka na uspokojenie

Jak przestać obgryzać paznokcie? Zacznij działać!

Obgryzanie paznokci ma podłoże w Twoje psychice. Onychofagię o znacznym nasileniu dobrze jest leczyć na terapii behawioralnej. Zacznij jednak walczyć z uporczywym nawykiem domowymi sposobami. Stosuj gorzkie żele, zajmij czymś dłonie, zadbaj o manicure, a przede wszystkim − znajdź sposób na skuteczne rozładowanie napięcia.

 

Źródła:

  1. A. Sachan, T.P. Chaturvedi, Onychophagia (Nail biting), anxiety, and malocclusion
  2. A. Ghanizadeh, Nail Biting; Etiology, Consequences and Management

Więcej artykułów na ten temat