Makijaż permanentny ust – jak się do niego przygotować i jak dbać o skórę po zabiegu?

29. 3. 2022 · Redakcja Dr. Max · 8 minut czytania

Makijaż permanentny ust to zabieg cieszący się coraz większą popularnością. Dodaje pewności siebie, subtelnie podkreśla urodę i pozwala na rezygnację z używania kosmetyków kolorowych. Sprawdź, jak prawidłowo się do niego przygotować oraz jak dbać o usta, by cieszyć się pięknym efektem makijażu przez długi czas.

Jak przygotować się do makijażu permanentnego ust?

Odpowiednia pielęgnacja ust przed zabiegiem makijażu permanentnego nie tylko zapewni szybszą regenerację, ale również korzystnie wpłynie na jego trwałość. O dobrą kondycję skóry warto dbać każdego dnia, jednak przed wszelkimi zabiegami jest to szczególnie istotne. Podczas wykonywania makijażu permanentnego dochodzi bowiem do przerwania ciągłości naskórka, a zdrowa skóra potrafi znacznie szybciej się goić i regenerować.

Czy makijaż permanentny ust jest bezpieczny? Tak, jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz! Zadbaj o prawidłowe nawilżenie ust oraz skóry wokół nich, a na 24 godziny przed wykonaniem zabiegu powstrzymaj się od spożywania alkoholu. Niezwykle istotna jest także profilaktyka opryszczki, o której przeczytasz w dalszej części artykułu.

Etapy gojenia ust po makijażu permanentnym

Podczas wykonywania makijażu permanentnego ust dochodzi do naruszenia ciągłości ich delikatnej skóry, w wyniku czego rozpoczyna się proces regeneracji. Złuszczanie ust po makijażu permanentnym przebiega w kilku poniższych etapach.

  • Faza zapalna – etap rozpoczynający się już w momencie przerwania ciągłości naskórka, trwający ok. 3 dni. Polega na rozszerzaniu i zwiększaniu przepuszczalności naczyń krwionośnych. Leukocyty przemieszczają się w kierunku rany, by wspomagać jej oczyszczanie i chronić organizm przed zakażeniem.
  • Rozrost – kolejny etap gojenia, podczas którego dochodzi do rozrostu komórek. Powstałe cytokiny oraz czynniki wzrostu pomagają w tworzeniu nowych naczyń i tkanek. Rozpoczyna się ok. 4. dnia po zabiegu.
  • Różnicowanie – ostatnia faza przebiegająca między 7. a 10. dobą. Polega na dojrzewaniu włókien kolagenowych, a kończy się procesem gojenia rany oraz tworzeniem nowych komórek naskórka.
Gojenie makijaż permanentny ust

Jak długo goi się makijaż permanentny ust?

Zastanawiasz się, ile trwa gojenie się ust po makijażu permanentnym?Pełen proces zajmuje ok. 14 dni. Już po 3. dobie zaczyna się proces wyłuszczania, a po tygodniu odcień barwnika staje się jaśniejszy nawet o połowę – właśnie dlatego warto udać się do gabinetu na uzupełnienie i korektę. Choć bywa to kuszące, powstrzymaj się przed zrywaniem złuszczającego się naskórka – to może znacznie wydłużyć proces gojenia oraz spowodować trwałe blizny i przebarwienia.

Jak dbać o usta po makijażu permanentnym?

Pielęgnacja ust po makijażu permanentnym jest szczególnie istotna. Zadbaj o ich higienę, by zminimalizować ryzyko kontaktu z wszelkimi bakteriami. W pierwszej dobie po zabiegu pij napoje przez słomkę i myj zęby po każdym posiłku – wybierz płyny działające przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie, takie jak płyn do higieny jamy ustnej Octenident. Unikaj moczenia, tarcia i zbędnego dotykania ust. Na 3 dni po zabiegu powstrzymaj się od aktywności fizycznej, zaś na 2 tygodnie zrezygnuj z sauny, basenu i solarium. Zapewnij odpowiedni poziom nawilżenia ust – przyspieszy to ich regenerację. Choć możesz odczuwać delikatny świąd, powstrzymaj się od drapania ran. Pamiętaj o szczególnej ochronie przed promieniowaniem słonecznym, którą zapewni Ci pomadka do ust z filtrami UVA/UVB Oeparol Sunnyday.

Czym smarować usta po makijażu permanentnym? Postaw przede wszystkim na pomadki ochronne o właściwościach nawilżających i natłuszczających, zawierające w swoim składzie oleje roślinne, takie jak olej z awokado, olej makadamia czy masło shea. Pomogą odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową skóry i zmniejszyć podrażnienia. Sprawdzi się również wazelina biała Farmina, ograniczająca parowanie wody z powierzchni skóry oraz maść ochronna z witaminą A Retimax 1500, stymulująca powstawanie nowych naczyń krwionośnych.

Dokuczają Ci pękające kąciki ust? Wybierz produkty działające regenerująco – skutecznie ukoją i ochronią usta przed pękaniem, pobudzając przy tym procesy ich odnowy. Postaw na kosmetyki zawierające przeciwutleniacze, które chronią skórę przed działaniem wolnych rodników. Unikaj tych, które zawierają barwniki i sztuczne aromaty.

Jak dbać o usta po makijażu permanentnym

Opryszczka po makijażu permanentnym ust – jak jej zapobiec?

Makijaż permanentny ust, tak samo jak inne zabiegi naruszające ciągłość naskórka, może doprowadzić do infekcji wirusowej, wywołanej opryszczką. Szczególnie narażone są na nią osoby z obniżoną odpornością oraz będące nosicielem wirusa HSV. Czy opryszczka na ustach po makijażu permanentnym to konieczność? Oczywiście, że nie! Chcąc jej uniknąć, na 3 dni przed planowanym zabiegiem zacznij przyjmować odpowiednie leki na opryszczkę, które ochronią organizm przed infekcją

 

     

    Aby kuracja była w pełni skuteczna, powinna trwać także w dniu wykonania makijażu permanentnego oraz jeszcze 3 dni po nim. Pamiętaj, że to lekarz decyduje o przyjmowanej dawce. Jeżeli jednak opryszczka się u Ciebie pojawi – nie panikuj! Sięgnij po maść na opryszczkę wargową Lipskin Help, która wspomaga walkę z wirusem i zapobiega powstawaniu zmian skórnych. Pomocny będzie także plaster na opryszczkę Dr. Max, chroniący zakażone miejsce przed działaniem czynników zewnętrznych.

    Makijaż permanentny ust – powikłania po zabiegu

    Czy makijaż permanentny ust jest bezpieczny? Tak – jednak jak każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko możliwych powikłań. I choć nie występują często, należy mieć świadomość, że mogą się pojawić. Należą do nich:

    • Opryszczka, skutkująca nierównomiernym rozmieszczeniem się barwnika,
    • Infekcja bakteryjna, najczęściej spowodowana zaniedbaniami higienicznymi,
    • Reakcja alergiczna na pigment,
    • Zakażenie wirusem HIV lub wirusem zapalenia wątroby typu B i C.
    Makijażu permanentnym ust powikłania po zabiegu

    Makijaż permanentny ust – przeciwwskazania

    Makijaż permanentny ust należy do zabiegów inwazyjnych, dlatego nie może być wykonany u każdego. Najważniejsze przeciwwskazania:

    • Ciąża i okres laktacji,
    • Infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze,
    • Cukrzyca,
    • Hemofilia,
    • Łuszczyca,
    • Alergie,
    • Zmiany skórne,
    • Choroby zakaźne, autoimmunologiczne, nowotworowe,
    • Opryszczka w fazie aktywnej,
    • Przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
    • Przyjmowanie leków sterydowych oraz retinoidów,
    • Wypełnienie ust kwasem hialuronowym w okresie krótszym niż 4 tygodnie.Przeczytaj również: jakie są podstawowe przeciwwskazania do tatuażu?

    Makijaż permanentny ust – czy warto?

    Microblading brwi oraz makijaż permanentny ust to zabiegi, bez których wiele kobiet nie wyobraża już sobie życia. Pozwalają każdego dnia zaoszczędzić cenny czas, który byłyby potrzebny na wykonanie tradycyjnego makijażu, dodając przy tym pewności siebie. Są to jednak inwazyjne zabiegi – naruszając ciągłość naskórka, niosą ryzyko wystąpienia rozmaitych powikłań, blizn i przebarwień. Zastosuj się do naszych zaleceń po makijażu permanentnym ust i zadbaj o ich odpowiednie przygotowanie oraz pielęgnację, aby jak najdłużej cieszyć się pięknymi, pełnymi wargami!

    Źródła:

    1. PMUHub, Lip Tattoo: The Ultimate Guide, https://www.pmuhub.com/lip-tattoo/ [dostęp: 11.04.2022]

    2. Wąsik A. Makijaż permanentny, regeneracja oraz pielęgnacja po zabiegu i na co dzień, [w:] Kosmetologia estetyczna, http://kosmetologiaestetyczna.com/ike/2.2017/files/assets/basic-html/index.html#1 [dostęp: 11.04.2022]

    3. Kamińska A. Powikłania pozabiegowe, http://www.cabines.pl/artykuly/327/powiklania-pozabiegowe.html [dostęp: 11.04.2022]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Redakcja Dr. Max
      Redakcja Dr. Max
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Redakcja Dr. Max
      Redakcja Dr. Max
      Przeczytaj więcej od tego autora