Niemowlę się poci w nocy: błąd w pielęgnacji czy choroba?

20. 11. 2019 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
  • opieka nad niemowlakiem

Niemowlę się poci w nocy − co może być tego przyczyną? Istnieje wiele powodów pocenia się niemowląt w nocy. Nierozwinięty system termoregulacji czy przegrzanie dziecka to tylko niektóre z nich. Nadmierna potliwość dziecka może być też wynikiem choroby, dlatego nie powinno się tego bagatelizować!

Dlaczego niemowlę się poci? – przyczyną nieodpowiednia temperatura otoczenia?

Optymalna temperatura dla noworodka i niemowlęcia w pomieszczeniu to około 20 − 22 stopnie C. W nocy powinno to być nawet o 2 − 3 stopnie mniej. Tymczasem bardzo często w domach, gdzie właśnie urodziło się dziecko panują tropikalne upały. Pamiętam, jak jechałam z moją kilkumiesięczną córką do rodziny, temperatura była tam podkręcona do granic rozsądku, żeby „dziecko nie zmarzło”.

niemowlę się poci

Dlaczego niemowlę się poci w nocy? Spowodowane może to być zbyt wysoką temperaturą w sypialni. Dodatkowo, innym powodem nadmiernego pocenia się dziecka, może być zbyt gruba piżamka, śpiworek czy kocyk. Przy okazji, chciałabym przypomnieć, że odradza się przykrywania niemowląt kołderką, bo może to grozić uduszeniem. Lepiej ubrać dziecko w śpiworek (o grubości dostosowanej do temperatury sypialni).

Szczególnie, nie ma potrzeby grubo ubierać niemowlęcia, które śpi z Tobą przy piersi. Ogrzewasz je wtedy wystarczająco swoim ciałem. Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest za gorąco? Wystarczy przyłożyć palce do jego karku. Jeżeli jest rozgrzany i spocony, to oznacza, że dziecko jest przegrzane.

niemowlę poci się podczas snu

Czapki z głów, czyli dlaczego niemowlęciu nie jest potrzebna czapeczka!

W wielu domach wciąż pokutuje mit, że niemowlę powinno mieć w domu zawsze ubraną czapeczkę. Niezależnie od temperatury, jaka panuje w mieszkaniu. Zauważyłam, że nawet na porodówce, gdzie (co najmniej tam, gdzie rodziłam) panuje wręcz tropikalny upał, mamy zakładają swoim dzieciom czapeczki.

 

Suplement diety w postaci kropel, zalecany do suplementacji witaminy D.
Suplement diety z witaminą D3 dla niemowląt na bazie oleju roślinnego.

 

Niestety, jest to jedną z głównych przyczyn, dla których niemowlęciu poci się główka. Wynika to z słusznego skądinąd przekonania, że noworodki nie mają jeszcze rozwiniętej umiejętności termoregulacji i z tego powodu bardzo szybko tracą ciepło (nawet 4 razy szybciej niż dorośli!).

Niemniej jednak, badania udowodniły, że czapeczka wcale nie jest efektywnym sposobem na uniknięcie utraty ciepła przez noworodka. Dużo lepszą metodą jest tzw. kontakt „skóra do skóry”. Co gorsze, o wiele groźniejsze niż lekkie wychłodzenie dziecka jest jego przegrzanie. Czapeczkę w domu możesz zakładać jedynie na chwilę, po wyciągnięciu dziecka z kąpieli lub podczas werandowania.

dlaczego niemowlę się poci

Warto przy tej okazji rozprawić się z jeszcze jednym mitem, który od dziecka wpajają nam mamy i babcie. Chodzi o to, że należy nosić czapkę, bo „nas zawieje” i dostaniemy od tego zapalenia ucha. Otóż, to nie jest prawda! Nie można dostać zapalenia ucha od wiatru, chłodu czy deszczu. Ucho środkowe (to, którego zapalenia można się nabawić) jest oddzielone od otoczenia zewnętrznego przez błonę bębenkową. Dlatego, chodząc bez czapki, mogą nam zmarznąć uszy (i cały organizm – bo przez głowę szybciej ucieka ciepło), ale nie dostaniemy od tego zapalania ucha. Jego przyczyną są wirusy i bakterie, a nie zła pogoda i brak czapeczki!

Niemowlę poci się podczas snu – przyczyny medyczne

Oprócz przyczyn związanych z nieodpowiednią pielęgnacją (przegrzaniem dziecka), istnieją również medyczne wyjaśnienia nadmiernego pocenia się niemowlęcia.

1. Niedobór witaminy D

Nadmierne pocenie się jest tylko jednym ze skutków niedoboru witaminy D. Dlatego, tak ważna jest jej odpowiednia suplementacja już od urodzenia. Preparaty odpowiednie dla noworodków, które zawierają witaminę D to między innymi:

To, jaka dawka witaminy D będzie odpowiednia dla Twojego dziecka, zależy od wielu czynników, m.in. sposobu karmienia czy tego, jak długo przebywa na słońcu. Więcej na temat suplementacji noworodków witaminą D, przeczytasz w artykule: „Witamina D dla noworodka: dlaczego jest potrzebna?”

niemowlę poci się w nocy

2. Gorączka

To jeden z najbardziej oczywistych objawów pocenia się dziecka.

3. Alergia, np. na środki piorące lub kosmetyki

4. Anemia (niedokrwistość)

Może być spowodowana np. niedoborem żelaza i innych witamin lub nadmiernym tempem wzrostu dziecka.

5. Mukowiscydoza

Zwłaszcza, jeżeli pot ma nieprzyjemny zapach.

niemowlęciu poci się główka

Jeżeli, pomimo odpowiedniego ubioru dziecka, wciąż poci się ono w nocy, lepiej jak najszybciej skonsultować się z pediatrą, który zleci odpowiednie badania i postawi diagnozę. Pamiętaj również o tym, że nie każde nadmierne pocenie się musi od razu oznaczać chorobę. Jak pisałam wcześniej, niemowlęta mają nierozwiniętą jeszcze umiejętność termoregulacji i czasem po prostu jest to etap, który samoistnie przejdzie. Jednak, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Dietetyczny środek specjalnego przeznaczenia medycznego z witaminą D.
Suplement diety zawierający witaminę D3, do utrzymania zdrowia kości.

Więcej artykułów na ten temat