Niemowlę się poci w nocy: błąd w pielęgnacji czy choroba?

20. 11. 2019 · 4 minuty czytania

Jeśli Twoje niemowlę nadmiernie poci się w nocy, sprawdź, co może być tego przyczyną. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny potliwości i co zrobić, by ulżyć maleństwu!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Niemowlę się poci w nocy: błąd w pielęgnacji czy choroba?

Niemowlę się poci w nocy − co może być tego przyczyną? Istnieje wiele powodów pocenia się niemowląt w nocy. Nierozwinięty system termoregulacji czy przegrzanie dziecka to tylko niektóre z nich. Nadmierna potliwość dziecka może być też wynikiem choroby, dlatego nie powinno się tego bagatelizować!

Dlaczego niemowlę się poci? – przyczyną nieodpowiednia temperatura otoczenia?

Optymalna temperatura dla noworodka i niemowlęcia w pomieszczeniu to około 20 − 22 stopnie C. W nocy powinno to być nawet o 2 − 3 stopnie mniej. Tymczasem bardzo często w domach, gdzie właśnie urodziło się dziecko panują tropikalne upały. Pamiętam, jak jechałam z moją kilkumiesięczną córką do rodziny, temperatura była tam podkręcona do granic rozsądku, żeby „dziecko nie zmarzło”.

Sprawdź też, skąd bierze się niespokojny sen u dziecka.

niemowlę się poci

 

Dlaczego niemowlę się poci w nocy? Spowodowane może to być zbyt wysoką temperaturą w sypialni. Dodatkowo, innym powodem nadmiernego pocenia się dziecka, może być zbyt gruba piżamka, śpiworek czy kocyk. Przy okazji, chciałabym przypomnieć, że odradza się przykrywania niemowląt kołderką, bo może to grozić uduszeniem. Lepiej ubrać dziecko w śpiworek (o grubości dostosowanej do temperatury sypialni).

Szczególnie, nie ma potrzeby grubo ubierać niemowlęcia, które śpi z Tobą przy piersi. Ogrzewasz je wtedy wystarczająco swoim ciałem. Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest za gorąco? Wystarczy przyłożyć palce do jego karku. Jeżeli jest rozgrzany i spocony, to oznacza, że dziecko jest przegrzane.

Sprawdź też, co zrobić, kiedy niemowlę chrapie.

niemowlę poci się podczas snu

Czapki z głów, czyli dlaczego niemowlęciu nie jest potrzebna czapeczka!

W wielu domach wciąż pokutuje mit, że niemowlę powinno mieć w domu zawsze ubraną czapeczkę. Niezależnie od temperatury, jaka panuje w mieszkaniu. Zauważyłam, że nawet na porodówce, gdzie (co najmniej tam, gdzie rodziłam) panuje wręcz tropikalny upał, mamy zakładają swoim dzieciom czapeczki.

    Czapki z głów, czyli dlaczego niemowlęciu nie jest potrzebna czapeczka!

    W wielu domach wciąż pokutuje mit, że niemowlę powinno mieć w domu zawsze ubraną czapeczkę. Niezależnie od temperatury, jaka panuje w mieszkaniu. Zauważyłam, że nawet na porodówce, gdzie (co najmniej tam, gdzie rodziłam) panuje wręcz tropikalny upał, mamy zakładają swoim dzieciom czapeczki.

    Niestety, jest to jedną z głównych przyczyn, dla których niemowlęciu poci się główka. Wynika to z słusznego skądinąd przekonania, że noworodki nie mają jeszcze rozwiniętej umiejętności termoregulacji i z tego powodu bardzo szybko tracą ciepło (nawet 4 razy szybciej niż dorośli!).

    Niemniej jednak, badania udowodniły, że czapeczka wcale nie jest efektywnym sposobem na uniknięcie utraty ciepła przez noworodka. Dużo lepszą metodą jest tzw. kontakt „skóra do skóry”. Co gorsze, o wiele groźniejsze niż lekkie wychłodzenie dziecka jest jego przegrzanie. Czapeczkę w domu możesz zakładać jedynie na chwilę, po wyciągnięciu dziecka z kąpieli lub podczas werandowania.

    Sprawdź też, jak przygotować niemowlę na spacer w mrozie.

    dlaczego niemowlę się poci

     

    Warto przy tej okazji rozprawić się z jeszcze jednym mitem, który od dziecka wpajają nam mamy i babcie. Chodzi o to, że należy nosić czapkę, bo „nas zawieje” i dostaniemy od tego zapalenia ucha. Otóż, to nie jest prawda! Nie można dostać zapalenia ucha od wiatru, chłodu czy deszczu. Ucho środkowe (to, którego zapalenia można się nabawić) jest oddzielone od otoczenia zewnętrznego przez błonę bębenkową. Dlatego, chodząc bez czapki, mogą nam zmarznąć uszy (i cały organizm – bo przez głowę szybciej ucieka ciepło), ale nie dostaniemy od tego zapalania ucha. Jego przyczyną są wirusy i bakterie, a nie zła pogoda i brak czapeczki!

    Niemowlę poci się podczas snu – przyczyny medyczne

    Oprócz przyczyn związanych z nieodpowiednią pielęgnacją (przegrzaniem dziecka), istnieją również medyczne wyjaśnienia nadmiernego pocenia się niemowlęcia.

    1. Niedobór witaminy D

    Nadmierne pocenie się jest tylko jednym ze skutków niedoboru witaminy D. Dlatego, tak ważna jest jej odpowiednia suplementacja już od urodzenia. Preparaty odpowiednie dla noworodków, które zawierają witaminę D to między innymi:

    To, jaka dawka witaminy D będzie odpowiednia dla Twojego dziecka, zależy od wielu czynników, m.in. sposobu karmienia czy tego, jak długo przebywa na słońcu. Więcej na temat suplementacji noworodków witaminą D, przeczytasz w artykule: „Witamina D dla noworodka: dlaczego jest potrzebna?”

    niemowlę poci się w nocy

     

    2. Gorączka

    To jeden z najbardziej oczywistych objawów pocenia się dziecka.

    3. Alergia, np. na środki piorące lub kosmetyki

    4. Anemia (niedokrwistość)

    Może być spowodowana np. niedoborem żelaza i innych witamin lub nadmiernym tempem wzrostu dziecka.

    5. Mukowiscydoza

    Zwłaszcza, jeżeli pot ma nieprzyjemny zapach.

    niemowlęciu poci się główka

     

    Jeżeli, pomimo odpowiedniego ubioru dziecka, wciąż poci się ono w nocy, lepiej jak najszybciej skonsultować się z pediatrą, który zleci odpowiednie badania i postawi diagnozę. Pamiętaj również o tym, że nie każde nadmierne pocenie się musi od razu oznaczać chorobę. Jak pisałam wcześniej, niemowlęta mają nierozwiniętą jeszcze umiejętność termoregulacji i czasem po prostu jest to etap, który samoistnie przejdzie. Jednak, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora