Nudności po jedzeniu − ciąża, zatrucie pokarmowe czy stres?

15. 9. 2019 · Agnieszka Raczkowska · 4 minuty czytania
  • objawy
Nudności po jedzeniu − ciąża, zatrucie pokarmowe czy stres?

Nudności po jedzeniu są nieprzyjemną żołądkową dolegliwością, która może przepowiadać wymioty. Istnieje co najmniej kilkanaście różnych przyczyn nudności po posiłku. Dlatego nie musisz ich od razu kojarzyć z ciążą! Może to równie dobrze być uczulenie, stres czy wysiłek fizyczny. Nudności po jedzeniu bardzo często mogą wynikać z zatrucia pokarmowego, kiedy niechcący zjesz posiłek, w którym rozwinęły się bakterie lub wirusy. Inną przyczyną może być refluks, niedrożność jelit, a nawet… zawał serca!

Nudności po jedzeniu a ciąża

Nudności i wymioty mogą być jedną z pierwszych oznak ciąży, bo zwykle zaczynają się około 4 − 6 tygodnia. Wiąże się to z produkcją hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową (hCG). Hormon ten osiąga największe nasilenie w 8. − 10. tygodniu ciąży, co zbiega się z czasem, bo wtedy mdłości są zwykle najbardziej uciążliwe. Wymioty mogą wystąpić o każdej porze dnia, nie tylko z samego rana. Zazwyczaj mają łagodny lub umiarkowany charakter, chociaż 11% kobiet zgłasza dolegliwości jako ciężkie, czasami wymagające hospitalizacji. Nudności po posiłku można załagodzić, podając kobiecie w ciąży delikatny napar z imbiru.

nudności po jedzeniu

Zobacz inne metody na nudności w ciąży: Mdłości w ciąży: co pomaga w pierwszych miesiącach ciąży?

Nudności po posiłku jako skutek zatrucia pokarmowego

Bakterie i wirusy znajdujące się w pożywieniu mogą powodować chorobę zwaną zatruciem pokarmowym. Rozmnażaniu się zarazków sprzyja nieprawidłowe przechowywanie produktów lub niedostateczna higiena. Objawem są nie tylko nudności po jedzeniu, ale również ból brzucha i biegunka.

mdłości po jedzeniu

Nudności po jedzeniu a refluks

Nagminnie dokuczają Ci mdłości po jedzeniu? Przyczyny mogą tkwić w schorzeniach układu pokarmowego, takich jak refluks, wrzody żołądka, niedrożność jelit lub niewydolność wątroby.

Wiele osób odczuwa objawy refluksu codziennie, a 24% boryka się z nimi przynajmniej 2 razy w tygodniu. Refluks wiąże się z patologicznym zarzucaniem kwaśnej treści pokarmowej do przełyku, co powoduje bolesne pieczenie gardła, przewlekły kaszel, nudności po jedzeniu i nieprzyjemny zapach z ust. Więcej na temat tej choroby dowiesz się z: Co to jest refluks żołądka? Przyczyny i objawy refluksu żołądka

nudności po jedzeniu przyczyny

Nudności po jedzeniu a alergia pokarmowa

Nudności po jedzeniu mogą wynikać z weekendowego lub świątecznego przejedzenia, jeśli zaserwowałeś sobie wysokotłuszczowe lub pikantne potrawy: Problemy z trawieniem po wigilijnej uczcie − jak im zapobiec?

Inną przyczyną mogą być alergeny pokarmowe, do których należą mleko, jaja kurze, orzechy lub gluten. Zwykle wtedy pojawiają się nie tylko nudności po posiłku i wymioty, ale też biegunka i wysypka skórna.

Nudności po posiłku a stres

Poranki mogą być czasem wysokiego niepokoju, gdy w pośpiechu się pakujesz i zjadasz śniadanie. Dowiedziono, że stres potęguje wyrzut adrenaliny, która nasila wydzielanie kwasu żołądkowego. Uważaj, bo zdenerwowanie może doprowadzić nawet do powstania wrzodów żołądka! 

Mdłości po jedzeniu a wysiłek fizyczny

Naukowcy z Japonii stwierdzili, że mdłości po jedzeniu są tym większe, im większa była intensywność ćwiczeń. Dlaczego tak się dzieje? Otóż kiedy ćwiczysz, to krew przepływa do mięśni, serca, płuc i mózgu. Mniej krwi jest dystrybuowanej do narządów trawiennych, co wstrzymuje procesy rozkładające jedzenie w żołądku i może być przyczyną nudności.

Nudności po jedzeniu – kiedy szukać pomocy lekarza?

Zasięgnij natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli nudnościom towarzyszą objawy zawału serca. Obejmują one miażdżący ból w klatce piersiowej, duszność, osłabienie i silne pocenie się. Ból może promieniować do żuchwy, gardła i ramion.

Zwróć się także o pomoc, jeśli wystąpią u Ciebie nudności po spożyciu potrawy z leśnych grzybów. Wierz mi, że zatrucia grzybami, wynikające z niewłaściwego rozpoznania gatunku, zdarzają się co roku i dotykają najbardziej doświadczonych grzybiarzy. Objawami zatrucia są bóle brzucha, zlewne poty, uczucie gorąca i zaburzenia widzenia.

nudności po posiłku

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli nudności po posiłku sprawiły, że nie jesteś w stanie jeść ani pić dłużej niż 12 godzin, do tego dokucza Ci trudna do powstrzymania biegunka, która grozi odwodnieniem.

Więcej artykułów na ten temat

Agnieszka Raczkowska