Nudności po jedzeniu − ciąża, zatrucie pokarmowe czy stres?

15. 9. 2019 · Agnieszka Raczkowska · 4 minuty czytania

Nudności po jedzeniu są nieprzyjemną żołądkową dolegliwością, która może przepowiadać wymioty. Istnieje co najmniej kilkanaście różnych przyczyn nudności po posiłku. Dlatego nie musisz ich od razu kojarzyć z ciążą! Może to równie dobrze być uczulenie, stres czy wysiłek fizyczny. Nudności po jedzeniu bardzo często mogą wynikać z zatrucia pokarmowego, kiedy niechcący zjesz posiłek, w którym rozwinęły się bakterie lub wirusy. Inną przyczyną może być refluks, niedrożność jelit, a nawet… zawał serca!

Nudności po jedzeniu a ciąża

Nudności i wymioty mogą być jedną z pierwszych oznak ciąży, bo zwykle zaczynają się około 4 − 6 tygodnia. Wiąże się to z produkcją hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową (hCG). Hormon ten osiąga największe nasilenie w 8. − 10. tygodniu ciąży, co zbiega się z czasem, bo wtedy mdłości są zwykle najbardziej uciążliwe. Wymioty mogą wystąpić o każdej porze dnia, nie tylko z samego rana. Zazwyczaj mają łagodny lub umiarkowany charakter, chociaż 11% kobiet zgłasza dolegliwości jako ciężkie, czasami wymagające hospitalizacji. Nudności po posiłku można załagodzić, podając kobiecie w ciąży delikatny napar z imbiru.

Sprawdź też, jakie są pierwsze objawy ciąży.

nudności po jedzeniu

Zobacz inne metody na nudności w ciąży: Mdłości w ciąży: co pomaga w pierwszych miesiącach ciąży?

Nudności po posiłku jako skutek zatrucia pokarmowego

Bakterie i wirusy znajdujące się w pożywieniu mogą powodować chorobę zwaną zatruciem pokarmowym. Rozmnażaniu się zarazków sprzyja nieprawidłowe przechowywanie produktów lub niedostateczna higiena. Objawem są nie tylko nudności po jedzeniu, ale również ból brzucha i biegunka.

mdłości po jedzeniu

Nudności po jedzeniu a refluks

Nagminnie dokuczają Ci mdłości po jedzeniu? Przyczyny mogą tkwić w schorzeniach układu pokarmowego, takich jak refluks, wrzody żołądka, niedrożność jelit lub niewydolność wątroby.

Wiele osób odczuwa objawy refluksu codziennie, a 24% boryka się z nimi przynajmniej 2 razy w tygodniu. Refluks wiąże się z patologicznym zarzucaniem kwaśnej treści pokarmowej do przełyku, co powoduje bolesne pieczenie gardła, przewlekły kaszel, nudności po jedzeniu i nieprzyjemny zapach z ust. Więcej na temat tej choroby dowiesz się z: Co to jest refluks żołądka? Przyczyny i objawy refluksu żołądka

nudności po jedzeniu przyczyny

Nudności po jedzeniu a alergia pokarmowa

Nudności po jedzeniu mogą wynikać z weekendowego lub świątecznego przejedzenia, jeśli zaserwowałeś sobie wysokotłuszczowe lub pikantne potrawy: Problemy z trawieniem po wigilijnej uczcie − jak im zapobiec?

Inną przyczyną mogą być alergeny pokarmowe, do których należą mleko, jaja kurze, orzechy lub gluten. Zwykle wtedy pojawiają się nie tylko nudności po posiłku i wymioty, ale też biegunka i wysypka skórna.

Nudności po posiłku a stres

Poranki mogą być czasem wysokiego niepokoju, gdy w pośpiechu się pakujesz i zjadasz śniadanie. Dowiedziono, że stres potęguje wyrzut adrenaliny, która nasila wydzielanie kwasu żołądkowego. Uważaj, bo zdenerwowanie może doprowadzić nawet do powstania wrzodów żołądka! 

Mdłości po jedzeniu a wysiłek fizyczny

Naukowcy z Japonii stwierdzili, że mdłości po jedzeniu są tym większe, im większa była intensywność ćwiczeń. Dlaczego tak się dzieje? Otóż kiedy ćwiczysz, to krew przepływa do mięśni, serca, płuc i mózgu. Mniej krwi jest dystrybuowanej do narządów trawiennych, co wstrzymuje procesy rozkładające jedzenie w żołądku i może być przyczyną nudności.

Sprawdź też, z czego mogą wynikać zawroty głowy po wysiłku.

Nudności po jedzeniu – kiedy szukać pomocy lekarza?

Zasięgnij natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli nudnościom towarzyszą objawy zawału serca. Obejmują one miażdżący ból w klatce piersiowej, duszność, osłabienie i silne pocenie się. Ból może promieniować do żuchwy, gardła i ramion.

Zwróć się także o pomoc, jeśli wystąpią u Ciebie nudności po spożyciu potrawy z leśnych grzybów. Wierz mi, że zatrucia grzybami, wynikające z niewłaściwego rozpoznania gatunku, zdarzają się co roku i dotykają najbardziej doświadczonych grzybiarzy. Objawami zatrucia są bóle brzucha, zlewne poty, uczucie gorąca i zaburzenia widzenia.

nudności po posiłku

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli nudności po posiłku sprawiły, że nie jesteś w stanie jeść ani pić dłużej niż 12 godzin, do tego dokucza Ci trudna do powstrzymania biegunka, która grozi odwodnieniem.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Agnieszka Raczkowska
  Agnieszka Raczkowska
  Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z autorytetami w branży. Zarówno z pasji, jak i racji zawodu, zgłębiam tajniki długiego zdrowia. Jestem fanką picia herbatek ziołowych i nalewek leczniczych. W wolnym czasie redaguję bloga Pułapki w Aptece, a wieczorami czytam kryminały i szukam okazji do kreatywnych zabaw z rodziną.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Agnieszka Raczkowska
  Agnieszka Raczkowska
  Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z...
  Przeczytaj więcej od tego autora