Czy wiesz, że ból jest Ci niezbędny do życia i gwarantuje Ci bezpieczeństwo i przetrwanie. Istnieje choroba, zwana analgezją wrodzoną, która jest to wrodzona nieczułość na ból. Jak to możliwe, że można w ogóle nie czuć bólu? Jak żyć z taką chorobą? Czy są sposoby leczenia analgezji wrodzonej?
Czym jest ból i po co właściwie człowiekowi to doznanie?
Kiedy wyobrażasz sobie życie bez bólu, na myśl przychodzą Ci pewnie same dobre skojarzenia, prawda? Jak cudownie byłoby, gdyby nawet od czasu do czasu nie męczył Cię ból głowy, a kolano po upadku z roweru nie puchłoby i nie bolało.
Ból to subiektywne, nieprzyjemne uczucie, które prowokowane jest przez bodźce nocyceptywne, czyli bólowe. Wyróżniamy dwa rodzaje bólu: ból nocyceptywny, który powstaje w skutek drażnienia receptorów czuciowych i ból neuropatyczny, który powstaje w wyniku uszkodzenia włókien nerwowych.
Ból odczuwasz zarówno na poziomie zmysłów pochodzących z ciała, jak również emocji, dlatego też ból jako objaw, ma bardzo silny wpływ na Twoje życie i znacząco obniża jego jakość. Mimo tego, że ból jako taki jest odczuciem bardzo nieprzyjemnym, ma on za zadanie chronić człowieka przed działaniem rozmaitych uszkadzających bodźców. Tu od razu nasuwa się pytanie, jak ból może być czymś dobrym, skoro jest tak przykry dla osoby go odczuwającej?
Zjawisko bólu powstaje w skutek działania bodźców uszkadzających, np. wysokiej temperatury, stanu zapalnego czy mechanicznego uszkodzenia tkanek. Dzięki temu, że czujesz wysoką temperaturę możemy szybko zareagować odruchowo odsuwając rękę od gorącego żelazka. Podobnie jest na przykład z bólem brzucha, który pojawia się przy zapaleniu wyrostka robaczkowego. To on zmusza Cię do wizyty u lekarza. Te przykłady w jaskrawy sposób pokazują, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa ból.
Sprawdź też, skąd bierze się szyjnopochodny ból głowy.