Ból zęba w ciąży – dentysta radzi, co jest wtedy dozwolone

8. 1. 2018 · 5 minut czytania

Jesteś w ciąży i dokucza Ci ból zęba? Jak najszybciej udaj się do dentysty. Pamiętaj, by poinformować go o swoim stanie. Musisz też unikać prześwietlenia RTG!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Ból zęba w ciąży – dentysta radzi, co jest wtedy dozwolone

Czy dentysta w ciąży to dobry pomysł? Jak najbardziej tak! Jeśli boli Cię ząb, a nawet jeśli nie masz żadnych dolegliwości, a właśnie dowiedziałaś się, że spodziewasz się dziecka, udaj się do stomatologa, który sprawdzi, czy nie masz żadnych ubytków. Obalamy mit, że leczenie zębów w ciąży jest zakazane!

Jakie zmiany zachodzą w ciąży w obrębie jamy ustnej?

Ciąża jest szczególnym okresem, w którym dochodzi do bardzo drastycznych zmian w Twoim organizmie. Są one stanem fizjologicznym i cofną się po porodzie. Zależą od zmieniającego się poziomu hormonów, szczególnie od wzrostu estrogenu i progesteronu we krwi. Dlatego właśnie w czasie ciąży będziesz mogła zaobserwować u siebie wiele zmian, również tych dotyczących zębów i jamy ustnej.

W ciąży mogą pojawić się:

 • krwawienie dziąseł
 • przerost i rozpulchnienie dziąseł
 • nieprzyjemny zapach z ust
 • nadwrażliwość

Sprawdź preparaty na nieświeży oddech.

Amerykańska Akademia Periodontologiczna stwierdziła, że zapalenie dziąseł w ciąży spowodowane jest obecnością płytki nazębnej. Wpływ mogą na niego mieć również czynniki ogólne, czyli np. zmienny poziom progesteronu i estrogenu w Twojej krwi w czasie ciąży. Dlatego dentysta powinien objąć Cię opieką stomatologiczną i wdrożyć profilaktykę higieny jamy ustnej oraz prawidłowe nawyki dietetyczne.

Przy każdym zabiegu stomatologicznym, który planowany jest u kobiet w ciąży, lekarz musi zastanowić się, czy korzyść wynikająca z jego wykonania przewyższa ryzyko dla płodu.

W płytce bakteryjnej, ubytkach próchnicowych, kieszonkach dziąsłowych i innych źródłach znajduje się mnóstwo patogennych bakterii i ich produktów. Mogą mieć one wpływ na odległe narządy w organizmie. Już w 1930 roku Galloway udowodnił wpływ bakterii beztlenowych gram ujemnych na przedwczesny poród i towarzyszącą mu niską masę urodzeniową.

 

Ból zęba w ciąży? Zalecenia związane z leczeniem stomatologicznym:

1. Nie unikaj dentysty

W ciąży możesz, a nawet jeżeli zachodzi taka konieczność, musisz leczyć zęby. Jednak pamiętaj, że pierwszy trymestr to okres, w którym istnieje ryzyko najpoważniejszych uszkodzeń morfologicznych. W tym czasie dochodzi do tworzenia się podstawowych narządów u dziecka (organogeneza), dlatego planowe zabiegi warto przełożyć na późniejszy okres.

Jeśli jesteś w I trymestrze ciąży, dentysta powinien zbadać Twój stan uzębienia, wdrożyć zalecenia higieniczne i dietetyczne, ustalić plan ewentualnego leczenia i poinformować Cię o zwiększonym ryzyku chorób dziąseł i przyzębia.

Sprawdź produkty na problemy stomatologiczne.

W II trymestrze i na początku trzeciego możesz bezpiecznie wykonywać planowane leczenie. Istnieje wtedy najmniejsze ryzyko poronienia czy porodu przedwczesnego.

Pod koniec ciąży warto wdrożyć prenatalna profilaktykę próchnicy u dziecka, tak abyś wiedziała jak postępować, aby nie zarazić swojego malucha bakteriami próchnicotwórczymi.

ból zęba w ciąży wizyta u dentysty

2. Jeśli boli Cię ząb, lecz go

Niezależnie od okresu ciąży stany nagłe, takie jak ból zęba, dentysta będzie leczył Cię natychmiastowo, jednocześnie nie narażając Cię na dodatkowy stres, jakim jest dyskomfort, który niekiedy towarzyszy leczeniu stomatologicznemu. Nawet jeśli jesteś w ciąży, można stosować niektóre środki znieczulające. Lekarz wybierze te, które nie przenikają do łożyska. Nie używa się natomiast leków znieczulających, które zawierają środki obkurczające (czyli adrenalinę, noradrenalinę). Ból zęba w ciąży nie powinien równać się bólowi podczas leczenia stomatologicznego.

Sprawdź produkty na wrażliwe zęby.

3. Pamiętaj o prawidłowej pozycji podczas leczenia stomatologicznego

Kobiety w ciąży nie mogą być przyjmowane w pozycji leżącej ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia zespołu ucisku żyły głównej dolnej. Polega on na spadku dopływy krwi do serca, a w następstwie do zawrotów głowy, omdlenia, utraty przytomności, a w zaawansowanych stanach nawet do wstrząsu.

4. Nie zaniedbuj martwych zębów

Zęby z miazgą w stanie rozpadu zgorzelinowego (martwe) powinny zostać zakwalifikowane do leczenia kanałowego lub w ostateczności usunięte. Zgromadzone w nich produkty gnilnego rozpadu bakteryjnego niosą za sobą ryzyko ostrych stanów zapalnych i powikłań miejscowych, a nawet ogólnych takich jak np. ropnie.

Sprawdź, jak prawidłowo myć zęby.

5. Unikaj prześwietlenia promieniami Roentgena

Promieniowanie jonizujące jest czynnikiem działającym na płód teratogennie (powoduje wady rozwojowe), dlatego poinformuj lekarza lub personel wykonujący zdjęcie rentgenowskie o swoim stanie. Jednak gdy ból zęba jest bardzo intensywny i lekarz jest "postawiony pod ścianą”, aby postawić prawidłowe rozpoznanie i zaplanować leczenie, można wykonać zdjęcie rtg zębowe (tzw. małoobrazkowe).

Takie pojedyncze zdjęcie dostarcza płodowi dawkę 4 razy mniejszą niż promieniowane kosmiczne w ciągu doby. Są to dawki dalekie od przyjętych za szkodliwe. Oczywiście w trakcie wykonywania zdjęcia muszą zostać zachowane wszelkie środki ostrożności, takie jak: zastosowanie ołowianego fartucha i kołnierza. Za normę przyjmuje się wykonywanie wszelkich planowych zdjęć dopiero po rozwiązaniu.

leczenie zębów w ciąży - prześwietlenie

6. Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza

Jeżeli konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii lub jakiejkolwiek innej farmakoterapii, lekarz musi kierować się w wyborze leku klasyfikacją FDA (Amerykańskiego Departamentu Kontroli Żywność i Leków). Według niej leki zostały zakwalifikowane do pięciu kategorii bezpieczeństwa stosowania: A, B, C, D, X.

Przypisanie leków do danej grupy odbywa się na podstawie badań na zwierzętach. Ich teratogenność (wpływ na wady rozwojowe płodu) nie jest do końca znana, ponieważ nikt nie przeprowadzał takich badań u kobiet w ciąży.

Sprawdź, jak używać nici dentystycznych.

Jakie leki można stosować w ciąży?

 • leki z grupy A można bezpiecznie stosować u ciężarnych
 • leki z grupy B prawdopodobnie są bezpiecznie, ale zaleca się ostrożność w ich podawaniu
 • leki z grupy C stosowane są tylko wtedy, gdy korzyści z ich stosowania u matki przewyższają ryzyko działań niepożądanych u płodu
 • leki z grupy D mogą być stosowane tylko w stanach zagrożenia życia matki, gdy inne leki okazały się nieskuteczne
 • leki z grupy X są bezwzględnie przeciwskazane w stosowaniu u kobiet w ciąży
co na ból zęba w ciąży?

7. Unikaj czynników, które zwiększają szansę poronienia i/wad rozwojowych u płodu

W I trymestrze ciąży nie można stosować podtlenku azotu tzw. gazu rozweselającego, ponieważ zwiększa ryzyko poronienia. W okresie ciąży nie wolno podawać leków z grupy benzodiazepin, ponieważ powodują powstawanie rozszczepów wargi podniebienia. Wybielanie zębów jest zabronione w okresie ciąży i karmienia piersią

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Magdalena Głowala
  Magdalena Głowala
  Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Magdalena Głowala
  Magdalena Głowala
  Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
  Przeczytaj więcej od tego autora