Ból zęba w ciąży – dentysta radzi, co jest wtedy dozwolone
Czy dentysta w ciąży to dobry pomysł? Jak najbardziej tak! Jeśli boli Cię ząb, a nawet jeśli nie masz żadnych dolegliwości, a właśnie dowiedziałaś się, że spodziewasz się dziecka, udaj się do stomatologa, który sprawdzi, czy nie masz żadnych ubytków. Obalamy mit, że leczenie zębów w ciąży jest zakazane!
Spis treści:
Jakie zmiany zachodzą w ciąży w obrębie jamy ustnej?
Ciąża jest szczególnym okresem, w którym dochodzi do bardzo drastycznych zmian w Twoim organizmie. Są one stanem fizjologicznym i cofną się po porodzie. Zależą od zmieniającego się poziomu hormonów, szczególnie od wzrostu estrogenu i progesteronu we krwi. Dlatego właśnie w czasie ciąży będziesz mogła zaobserwować u siebie wiele zmian, również tych dotyczących zębów i jamy ustnej.
W ciąży mogą pojawić się:
- krwawienie dziąseł
- przerost i rozpulchnienie dziąseł
- nieprzyjemny zapach z ust
- nadwrażliwość
Sprawdź preparaty na nieświeży oddech.
Amerykańska Akademia Periodontologiczna stwierdziła, że zapalenie dziąseł w ciąży spowodowane jest obecnością płytki nazębnej. Wpływ mogą na niego mieć również czynniki ogólne, czyli np. zmienny poziom progesteronu i estrogenu w Twojej krwi w czasie ciąży. Dlatego dentysta powinien objąć Cię opieką stomatologiczną i wdrożyć profilaktykę higieny jamy ustnej oraz prawidłowe nawyki dietetyczne.
Przy każdym zabiegu stomatologicznym, który planowany jest u kobiet w ciąży, lekarz musi zastanowić się, czy korzyść wynikająca z jego wykonania przewyższa ryzyko dla płodu.
W płytce bakteryjnej, ubytkach próchnicowych, kieszonkach dziąsłowych i innych źródłach znajduje się mnóstwo patogennych bakterii i ich produktów. Mogą mieć one wpływ na odległe narządy w organizmie. Już w 1930 roku Galloway udowodnił wpływ bakterii beztlenowych gram ujemnych na przedwczesny poród i towarzyszącą mu niską masę urodzeniową.
Ból zęba w ciąży? Zalecenia związane z leczeniem stomatologicznym:
1. Nie unikaj dentysty
W ciąży możesz, a nawet jeżeli zachodzi taka konieczność, musisz leczyć zęby. Jednak pamiętaj, że pierwszy trymestr to okres, w którym istnieje ryzyko najpoważniejszych uszkodzeń morfologicznych. W tym czasie dochodzi do tworzenia się podstawowych narządów u dziecka (organogeneza), dlatego planowe zabiegi warto przełożyć na późniejszy okres.
Jeśli jesteś w I trymestrze ciąży, dentysta powinien zbadać Twój stan uzębienia, wdrożyć zalecenia higieniczne i dietetyczne, ustalić plan ewentualnego leczenia i poinformować Cię o zwiększonym ryzyku chorób dziąseł i przyzębia.
Sprawdź produkty na problemy stomatologiczne.
W II trymestrze i na początku trzeciego możesz bezpiecznie wykonywać planowane leczenie. Istnieje wtedy najmniejsze ryzyko poronienia czy porodu przedwczesnego.
Pod koniec ciąży warto wdrożyć prenatalna profilaktykę próchnicy u dziecka, tak abyś wiedziała jak postępować, aby nie zarazić swojego malucha bakteriami próchnicotwórczymi.
2. Jeśli boli Cię ząb, lecz go
Niezależnie od okresu ciąży stany nagłe, takie jak ból zęba, dentysta będzie leczył Cię natychmiastowo, jednocześnie nie narażając Cię na dodatkowy stres, jakim jest dyskomfort, który niekiedy towarzyszy leczeniu stomatologicznemu. Nawet jeśli jesteś w ciąży, można stosować niektóre środki znieczulające. Lekarz wybierze te, które nie przenikają do łożyska. Nie używa się natomiast leków znieczulających, które zawierają środki obkurczające (czyli adrenalinę, noradrenalinę). Ból zęba w ciąży nie powinien równać się bólowi podczas leczenia stomatologicznego.
Sprawdź produkty na wrażliwe zęby.
3. Pamiętaj o prawidłowej pozycji podczas leczenia stomatologicznego
Kobiety w ciąży nie mogą być przyjmowane w pozycji leżącej ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia zespołu ucisku żyły głównej dolnej. Polega on na spadku dopływy krwi do serca, a w następstwie do zawrotów głowy, omdlenia, utraty przytomności, a w zaawansowanych stanach nawet do wstrząsu.
4. Nie zaniedbuj martwych zębów
Zęby z miazgą w stanie rozpadu zgorzelinowego (martwe) powinny zostać zakwalifikowane do leczenia kanałowego lub w ostateczności usunięte. Zgromadzone w nich produkty gnilnego rozpadu bakteryjnego niosą za sobą ryzyko ostrych stanów zapalnych i powikłań miejscowych, a nawet ogólnych takich jak np. ropnie.
Sprawdź, jak prawidłowo myć zęby.
5. Unikaj prześwietlenia promieniami Roentgena
Promieniowanie jonizujące jest czynnikiem działającym na płód teratogennie (powoduje wady rozwojowe), dlatego poinformuj lekarza lub personel wykonujący zdjęcie rentgenowskie o swoim stanie. Jednak gdy ból zęba jest bardzo intensywny i lekarz jest "postawiony pod ścianą”, aby postawić prawidłowe rozpoznanie i zaplanować leczenie, można wykonać zdjęcie rtg zębowe (tzw. małoobrazkowe).
Takie pojedyncze zdjęcie dostarcza płodowi dawkę 4 razy mniejszą niż promieniowane kosmiczne w ciągu doby. Są to dawki dalekie od przyjętych za szkodliwe. Oczywiście w trakcie wykonywania zdjęcia muszą zostać zachowane wszelkie środki ostrożności, takie jak: zastosowanie ołowianego fartucha i kołnierza. Za normę przyjmuje się wykonywanie wszelkich planowych zdjęć dopiero po rozwiązaniu.
6. Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza
Jeżeli konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii lub jakiejkolwiek innej farmakoterapii, lekarz musi kierować się w wyborze leku klasyfikacją FDA (Amerykańskiego Departamentu Kontroli Żywność i Leków). Według niej leki zostały zakwalifikowane do pięciu kategorii bezpieczeństwa stosowania: A, B, C, D, X.
Przypisanie leków do danej grupy odbywa się na podstawie badań na zwierzętach. Ich teratogenność (wpływ na wady rozwojowe płodu) nie jest do końca znana, ponieważ nikt nie przeprowadzał takich badań u kobiet w ciąży.
Sprawdź, jak używać nici dentystycznych.
Jakie leki można stosować w ciąży?
- leki z grupy A można bezpiecznie stosować u ciężarnych
- leki z grupy B prawdopodobnie są bezpiecznie, ale zaleca się ostrożność w ich podawaniu
- leki z grupy C stosowane są tylko wtedy, gdy korzyści z ich stosowania u matki przewyższają ryzyko działań niepożądanych u płodu
- leki z grupy D mogą być stosowane tylko w stanach zagrożenia życia matki, gdy inne leki okazały się nieskuteczne
- leki z grupy X są bezwzględnie przeciwskazane w stosowaniu u kobiet w ciąży
7. Unikaj czynników, które zwiększają szansę poronienia i/wad rozwojowych u płodu
W I trymestrze ciąży nie można stosować podtlenku azotu tzw. gazu rozweselającego, ponieważ zwiększa ryzyko poronienia. W okresie ciąży nie wolno podawać leków z grupy benzodiazepin, ponieważ powodują powstawanie rozszczepów wargi podniebienia. Wybielanie zębów jest zabronione w okresie ciąży i karmienia piersią
Najnowsze artykuły
Nadwrażliwość zębów – co ją powoduje i jak ją zwalczyć?
Nadwrażliwość zębów często spowodowana jest nieodpowiednimi nawykami higienicznymi. Lekceważenie problemu może stanowićprzyczynę poważniejszych schorzeń, dlatego warto zgłosić się po profesjonalną pomoc.Najlepsza pasta do zębów – ranking produktów
Dobra pasta do zębów to podstawa pielęgnacji i higieny jamy ustnej. Jak wybrać tę najlepszą? Sprawdź nasz ranking past do zębów! Znajdziesz w nim pasty wybielające, przeciwpróchnicze i zmniejszające nadwrażliwość.Najlepsze szczoteczki soniczne – ranking produktów
Jak działa szczoteczka soniczna i czym różni się od szczoteczki elektrycznej? W artykule wyjaśniamy różnicę oraz rekomendujemy 5 najlepszych szczoteczek sonicznych.Zęby palacza – jak palenie papierosów wpływa na zęby?
Palenie tytoniu prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych. Czy nikotyna szkodzi również zębom i całej jamie ustnej? Jak dbać o zęby palacza, by uniknąć przykrych konsekwencji uzależnienia?Krwawienie dziąseł – co jest przyczyną i jak je leczyć?
Krwawiące dziąsła mogą być jednym z pierwszych objawów zapalenia tkanek przyzębia (paradontozy). U wielu osób ten stan jest spowodowany zbyt agresywnym szczotkowaniem lub niewłaściwą higieną jamy ustnej.Najlepsze szczoteczki elektryczne do zębów — ranking produktów
Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeżeli zaopatrzysz się w funkcjonalną szczoteczkę. Sprawdź nasz ranking najlepszych szczoteczek elektrycznych do zębów i wybierz produkt, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.Afty u dorosłych – przyczyny, objawy i leczenie
Afty w jamie ustnej powstają na skutek wielu czynników. Najczęściej są to niedobory witamin, czynniki genetyczne lub urazy mechaniczne. Poznaj apteczne i domowe metody leczenia zmian.Rany w jamie ustnej – przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Uszkodzenia mechaniczne oraz termiczne stanowią najczęstszą przyczynę powstania ran w jamie ustnej. Wiele osób mierzy się z nawracającymi aftami. Poznaj sposoby przyspieszające ich gojenie!
Przeczytaj też
Jak zapobiegać parodontozie? 70% Polaków ma z nią problem
Czy wiesz, że 70% Polaków cierpi na parodontozę? Jak się przed nią uchronić? O czym pamiętać podczas codziennej pielęgnacji? W jaki sposób dieta wpływa na stan jamy ustnej? Sprawdź!Jak prawidłowo myć zęby? Metody szczotkowania zębów
Mycie zębów to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Tymczasem wiele osób niewłaściwie je szczotkuje, co zwiększa ryzyko próchnicy. Poznaj najczęściej popełniane błędy przy czyszczeniu szkliwa!Co na ból zęba? Nie baw się w szarlatana!
Ból zębów zwykle świadczy o rozwoju stanu chorobowego, dlatego warto jak najszybciej skonsultować się z dentystą. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj nasze porady!Czy usuwać kamień nazębny? Co kamień nazębny robi z zębami?
Czy zawsze trzeba usuwać kamień nazębny? Czym grozi nadmiar złogów na szkliwie? Jak prawidłowo czyścić zęby? Szczegóły na ten temat poznasz w naszym artykule!Leczenie kanałowe krok po kroku. To warto wiedzieć!
Leczenie kanałowe to często jedyny sposób na uratowanie zniszczonego zęba. Ile trwa zabieg? Na czym polega? Kiedy się go przeprowadza? Więcej dowiesz się, czytając nasz artykuł!Stres zjada zęby! Jak powstrzymać ścieranie zębów?
Czy wiesz, że stres ma negatywny wpływ na uzębienie? Nadmiar emocji prowadzi do zaciskania oraz ścierania szkliwa. Jak temu zapobiec? Sprawdź w naszym artykule!„Ząbkowanie u dorosłych": Co robić, gdy wyrzynanie ósemek nie daje Ci spać?
Wyrzynanie „ósemek” sprawia ogromny ból i dyskomfort. Może prowadzić do wielu powikłań oraz nadmiernego stłoczenia zębów w jamie ustnej. Dowiedz się więcej na ten temat!Ból zęba w ciąży – dentysta radzi, co jest wtedy dozwolone
Jesteś w ciąży i dokucza Ci ból zęba? Jak najszybciej udaj się do dentysty. Pamiętaj, by poinformować go o swoim stanie. Musisz też unikać prześwietlenia RTG!
Więcej artykułów na ten temat
Zapalenie pęcherza w ciąży – jak mu zapobiec i jak sobie z nim radzić?
· 6 minut czytaniaCzy wiesz, że zapalenie pęcherza w ciąży dotyka około 16% kobiet? Jak sobie z nim radzić? Kiedy udać się do ginekologa? Poznaj domowe sposoby leczenia!Cukrzyca ciążowa – czym jest i jak wpływa na dziecko?
· 8 minut czytaniaCukrzyca ciążowa to zaburzenie coraz częściej wikłające ciąże, związane z zaburzonym wydzielaniem i działaniem insuliny. Dowiedz się, jakie zagrożenia za sobą niesie!Ciąża bliźniacza. Czym różni się od pojedynczej?
· 5 minut czytaniaCiąża bliźniacza jest bardziej wymagająca dla przyszłej mamy. Jak powinno się postępować, oczekując na rozwiązanie? O czym pamiętać? Czego przestrzegać? Sprawdź!