Drenaż limfatyczny − czy pomoże na cellulit?

30. 4. 2019 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania

O drenażu limfatycznym najczęściej słyszy się w kontekście walki z cellulitem. A tak naprawdę drenaż limfatyczny polega na rozmasowywaniu zastojów limfy w Twoim ciele. Mogą one tworzyć się np. po urazie lub być związane z chorobą. Czy masaż limfatyczny może jednak pomóc na cellulit?

Co to jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to technika masażu limfatycznego, który polega rozmasowywaniu zastojów limfy w ciele. Masaż limfatyczny może mieć 2 postacie: może być to masaż manualny lub masaż mechaniczny. Masaż limfatyczny najczęściej wykonuje się na nogach lub na rękach.

Co to jest masaż limfatyczny manualny? To technika masażu, w której specjalista masażysta rozmasowuje partie ciała z zastojem limfatycznym okrężnymi ruchami, w kierunku, w jakim limfa powinna płynąć. To zastosowanie różnych technik masażu, które mają na celu przepchnięcie limfy i krwi w odpowiednim kierunku.

Sprawdź też kosmetyki na cellulit.

masaż uciskowy cellulitu

A na czym polega masaż mechaniczny? Do tego masażu używany jest specjalny sprzęt, najczęściej są to „nogawki”, które przypominają swoim mechanizmem działanie opaski do mierzenia ciśnienia. „Nogawki” te na zmianę wypełniają się powietrzem i rozprężają, wykonując masaż limfatyczny.

drenaż limfatyczny

Tak naprawdę drenaż limfatyczny to zbieg, który wykonuje się w gabinetach fizjoterapii, a to, czy go wykonać powinno zależeć od opinii specjalisty.

Drenaż limfatyczny wykonuje się głównie przy zastojach limfy, czyli chłonki. Te z kolei mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny. Takie zastoje limfatyczne bardzo często dają o sobie znać dużą opuchlizną, stwardniałą skórą w danym miejscu czy uczuciem ciężkości w nodze lub w ręce.

Sprawdź też, jakie zabiegi kosmetyczne pomagają w usuwaniu cellulitu.

Rodzaje drenażu limfatycznego

Jak wspomniałam drenaż limfatyczny wykonuje się ręcznie lub za pomocą urządzenia. Oprócz tego wyróżniamy też różne rodzaje drenażu limfatycznego ze względu na miejsce jego wykonywania.

 

   

  Drenaż limfatyczny można wykonywać:

  • na rękach − w takim przypadku ręka masowana jest od koniuszków placów, aż po dół pachowy. Poprawia to ukrwienie ręki i przepływ limfy.
  • na nogach ─ masaż limfatyczny wykonywany głównie na łydkach.
  • na twarzy ─  ten rodzaj masażu to głównie zabieg upiększający. Pobudza krążenie w skórze i dzięki lepszemu przepływowi krwi, oczyszcza ciało z toksyn
  • na brzuchu ─ ten rodzaj masażu najczęściej wykonywany jest w celu walki z cellulitem. Najczęściej zabieg polecany jest osobom otyłym.
  drenaż limfatyczny na cellulit

  Jaki efekt daje drenaż limfatyczny?

  Drenaż limfatyczny przede wszystkim ma rozbić zastoje chłonki. Po masażu skóra jest bardziej gładka, lepiej ukrwiona i odżywiona. Do tego, po drenażu limfatycznym przestaniesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości związane z bólem, ociężałymi nogami czy rękami.

  Drenaż limfatyczny wykonywany na twarzy to głównie zabieg stosowany w gabinetach odnowy biologicznej, kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. Efektem tego zabiegu jest oczyszczenie skóry twarzy, promienna cera i przede wszystkim usunięcie oznak zmęczenia czy obrzęków.

  Masaż limfatyczny na brzuchu i udach może dobrze wpływać na poprawę kondycji skóry. No właśnie, a czy wpływa na cellulit?

  Sprawdź też, czy kosmetyki na cellulit naprawdę działają.

  masaż niwelujący cellulit

  Drenaż limfatyczny na cellulit?

  Choć masaż limfatyczny wykorzystywany jest głównie do leczenia zastojów limfatycznych, usprawnienie przepływu limfy może mieć także dobry wpływ na cellulit. Dlatego kobiety coraz częściej udają się na masaże limfatyczne, mylnie nazywane często drenażami.

  Czy jednak masaż limfatyczny może przynieść oczekiwane efekty, jeżeli chodzi o cellulit? O tym, jak tworzy się cellulit i czym on naprawdę jest pisałam w artykule: Ujędrnianie ciała: dlaczego mój cellulit nie chce zniknąć?

  masaż uda na cellulit

  Po masażu skóra jest bardziej ujędrniona i elastyczna, a rozmasowanie limfy sprawia, że grudki skórki pomarańczowej delikatnie się wygładzają. Żeby jednak usunąć cellulit sam masaż limfatyczny nie wystarczy. A na pewno nie wystarczy jeden zabieg. Cellulit może być mniej widoczny na skórze po całej serii zabiegów, min. 5.

  Dla poprawy kondycji skóry z cellulitem ważny jest także Twój styl życia. Na cellulit najlepiej wpływają ćwiczenia fizyczne, głównie ćwiczenia funkcjonalne na nogi czy pośladki. Dodatkowo, dobry efekt przynosi detoksykacja organizmu i picie dużej ilości wody. I to właśnie także względu na usuwanie toksyn z organizmu i poprawę krążenia drenaż limfatyczny jest polecany w przypadku cellulitu. Jeżeli jednak chcesz uzyskać dobry efekt na cellulit, polecam Ci regularne szczotkowanie na sucho ciała lub masaż specjalną, gumową szczotką z kolcami przez kilka minut dziennie. To przyniesie z pewnością dobre efekty.

  Pamiętaj, żeby przed drenażem limfatycznym skonsultować się ze specjalistą, czy w Twoim przypadku zabieg ten będzie wskazany.

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Aleksandra Anna Wolska
   Aleksandra Anna Wolska
   Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Aleksandra Anna Wolska
   Aleksandra Anna Wolska
   Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
   Przeczytaj więcej od tego autora