Drenaż limfatyczny − czy pomoże na cellulit?

30. 4. 2019 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania
 • cellulit
 • zabiegi kosmetyczne

O drenażu limfatycznym najczęściej słyszy się w kontekście walki z cellulitem. A tak naprawdę drenaż limfatyczny polega na rozmasowywaniu zastojów limfy w Twoim ciele. Mogą one tworzyć się np. po urazie lub być związane z chorobą. Czy masaż limfatyczny może jednak pomóc na cellulit?

Co to jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to technika masażu limfatycznego, który polega rozmasowywaniu zastojów limfy w ciele. Masaż limfatyczny może mieć 2 postacie: może być to masaż manualny lub masaż mechaniczny. Masaż limfatyczny najczęściej wykonuje się na nogach lub na rękach.

Co to jest masaż limfatyczny manualny? To technika masażu, w której specjalista masażysta rozmasowuje partie ciała z zastojem limfatycznym okrężnymi ruchami, w kierunku, w jakim limfa powinna płynąć. To zastosowanie różnych technik masażu, które mają na celu przepchnięcie limfy i krwi w odpowiednim kierunku.

Sprawdź też kosmetyki na cellulit.

masaż uciskowy cellulitu

A na czym polega masaż mechaniczny? Do tego masażu używany jest specjalny sprzęt, najczęściej są to „nogawki”, które przypominają swoim mechanizmem działanie opaski do mierzenia ciśnienia. „Nogawki” te na zmianę wypełniają się powietrzem i rozprężają, wykonując masaż limfatyczny.

drenaż limfatyczny

Tak naprawdę drenaż limfatyczny to zbieg, który wykonuje się w gabinetach fizjoterapii, a to, czy go wykonać powinno zależeć od opinii specjalisty.

Drenaż limfatyczny wykonuje się głównie przy zastojach limfy, czyli chłonki. Te z kolei mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny. Takie zastoje limfatyczne bardzo często dają o sobie znać dużą opuchlizną, stwardniałą skórą w danym miejscu czy uczuciem ciężkości w nodze lub w ręce.

Sprawdź też, jakie zabiegi kosmetyczne pomagają w usuwaniu cellulitu.

Rodzaje drenażu limfatycznego

Jak wspomniałam drenaż limfatyczny wykonuje się ręcznie lub za pomocą urządzenia. Oprócz tego wyróżniamy też różne rodzaje drenażu limfatycznego ze względu na miejsce jego wykonywania.

 

 

Drenaż limfatyczny można wykonywać:

 • na rękach − w takim przypadku ręka masowana jest od koniuszków placów, aż po dół pachowy. Poprawia to ukrwienie ręki i przepływ limfy.
 • na nogach ─ masaż limfatyczny wykonywany głównie na łydkach.
 • na twarzy ─  ten rodzaj masażu to głównie zabieg upiększający. Pobudza krążenie w skórze i dzięki lepszemu przepływowi krwi, oczyszcza ciało z toksyn
 • na brzuchu ─ ten rodzaj masażu najczęściej wykonywany jest w celu walki z cellulitem. Najczęściej zabieg polecany jest osobom otyłym.

drenaż limfatyczny na cellulit

Jaki efekt daje drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny przede wszystkim ma rozbić zastoje chłonki. Po masażu skóra jest bardziej gładka, lepiej ukrwiona i odżywiona. Do tego, po drenażu limfatycznym przestaniesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości związane z bólem, ociężałymi nogami czy rękami.

Drenaż limfatyczny wykonywany na twarzy to głównie zabieg stosowany w gabinetach odnowy biologicznej, kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. Efektem tego zabiegu jest oczyszczenie skóry twarzy, promienna cera i przede wszystkim usunięcie oznak zmęczenia czy obrzęków.

Masaż limfatyczny na brzuchu i udach może dobrze wpływać na poprawę kondycji skóry. No właśnie, a czy wpływa na cellulit?

Sprawdź też, czy kosmetyki na cellulit naprawdę działają.

masaż niwelujący cellulit

Drenaż limfatyczny na cellulit?

Choć masaż limfatyczny wykorzystywany jest głównie do leczenia zastojów limfatycznych, usprawnienie przepływu limfy może mieć także dobry wpływ na cellulit. Dlatego kobiety coraz częściej udają się na masaże limfatyczne, mylnie nazywane często drenażami.

Czy jednak masaż limfatyczny może przynieść oczekiwane efekty, jeżeli chodzi o cellulit? O tym, jak tworzy się cellulit i czym on naprawdę jest pisałam w artykule: Ujędrnianie ciała: dlaczego mój cellulit nie chce zniknąć?

masaż uda na cellulit

Po masażu skóra jest bardziej ujędrniona i elastyczna, a rozmasowanie limfy sprawia, że grudki skórki pomarańczowej delikatnie się wygładzają. Żeby jednak usunąć cellulit sam masaż limfatyczny nie wystarczy. A na pewno nie wystarczy jeden zabieg. Cellulit może być mniej widoczny na skórze po całej serii zabiegów, min. 5.

Dla poprawy kondycji skóry z cellulitem ważny jest także Twój styl życia. Na cellulit najlepiej wpływają ćwiczenia fizyczne, głównie ćwiczenia funkcjonalne na nogi czy pośladki. Dodatkowo, dobry efekt przynosi detoksykacja organizmu i picie dużej ilości wody. I to właśnie także względu na usuwanie toksyn z organizmu i poprawę krążenia drenaż limfatyczny jest polecany w przypadku cellulitu. Jeżeli jednak chcesz uzyskać dobry efekt na cellulit, polecam Ci regularne szczotkowanie na sucho ciała lub masaż specjalną, gumową szczotką z kolcami przez kilka minut dziennie. To przyniesie z pewnością dobre efekty.

Pamiętaj, żeby przed drenażem limfatycznym skonsultować się ze specjalistą, czy w Twoim przypadku zabieg ten będzie wskazany.

Suplement diety moczopędny, wspomagający eliminację wody z organizmu.

Więcej artykułów na ten temat

 • 3 domowe sposoby na walkę z cellulitem

  3 domowe sposoby na walkę z cellulitem

  · 4 minuty czytania
  • cellulit
  Cellulit to zmora większości kobiet. Na szczęście nieestetyczne zmiany na skórze można zniwelować domowymi sposobami. Poznaj skuteczne metody na walkę z „pomarańczową skórką”!
 • Czy kosmetyki na cellulit w ogóle działają?

  Czy kosmetyki na cellulit w ogóle działają?

  · 8 minut czytania
  • cellulit
  Walka z cellulitem wymaga nie tylko wybrania odpowiedniego kremu. Ważna jest aktywność fizyczna, odpowiednie nawodnienie i odpoczynek. Poznaj wskazówki, jak skutecznie pokonać cellulit!
 • Cellulit to zmora wielu kobiet. Skąd się bierze? Jak pozbyć się nieestetycznych zmian na skórze? Czy kosmetyki pomogą w usunięciu „pomarańczowej skórki”? Sprawdź!