Lordoza: objawy. Kiedy plecy przypominają literę C

8. 10. 2018 · Aleksandra Malewska · 3 minuty czytania
 • choroby kręgosłupa

Czy wiesz, że określenie „prosty kręgosłup” nie jest do końca poprawne? Kręgosłup człowieka ma pewne naturalne krzywizny, dzięki którym może spełniać swoje wymagające funkcje. Te naturalne krzywizny to tak zwana lordoza i kifoza. Ale nie zawsze są one fizjologiczne. Czym są tzw. wklęsłe plecy i po czym rozpoznać skrzywienie kręgosłupa?

Co to jest lordoza?

Kręgosłup to kostno-chrzęstna struktura, która pełni kluczowe dla życia funkcje. Po pierwsze, stanowi on ochronę rdzenia kręgowego, po drugie, jest podporą całego ciała i umożliwia utrzymanie prawidłowej postawy.

Podstawowym elementem budowy kręgosłupa są kręgi, które tworzą jego odcinki: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny. Prawidłowo zbudowany i ukształtowany kręgosłup wcale nie jest prosty! Ma on krzywizny, które amortyzują ruchy i pozwalają na wygodne ustawienie głowy.

Zatem, co to jest lordoza? Fizjologiczna lordoza to wygięcie kręgosłupa w przód i naturalnie występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Kifoza natomiast to wygięcie kręgosłupa w tył i masz je w odcinku piersiowym i krzyżowym.

Sprawdź też leki i preparaty na układ mięśniowo-szkieletowy.

 

przykład lordozy

Skoro lordoza jest czymś prawidłowym, to dlaczego się ją koryguje? Oczywiście fizjologiczna lordoza nie jest wadą postawy, nie wymaga więc korekcji. Inaczej jest w przypadku nadmiernej lordozy. Zarówno w odcinku szyjnym, jak i piersiowym może dojść do pogłębienia lordozy kręgosłupa, co wiąże się z szeregiem charakterystycznych objawów.

Jakie są przyczyny pogłębionej lordozy?

Oto najczęstsze z nich:

 • utrwalona, nieprawidłowa postawa ciała na co dzień
 • brak aktywności fizycznej
 • otyłość brzuszna
 • ciąża
 • choroby mięśni, np. dystrofie mięśniowe
 • osteoporoza
 • wady kręgosłupa
 • nieprawidłowe, powtarzające się ćwiczenia, np. na siłowni
 • przyczyna idiopatyczna (nieznana)

Jakie objawy ma nadmierna lordoza w odcinku lędźwiowym?

Pacjenci z nadmierną lordozą kręgosłupa lędźwiowego mają bardzo charakterystycznie, uwypuklone pośladki. Wynika to właśnie ze zbyt dużego wygięcia lędźwi do przodu. Patrząc z boku na taką osobę, widać wyraźnie wklęsłe plecy, które, w zaawansowanych przypadkach, przypominają literę C.

Pogłębiona lordoza może sprawiać Ci duży ból w dolnej części pleców. Może on pojawiać się sporadycznie, najczęściej pod koniec dnia, ale może też niestety trwać ciągle, bez względu na wcześniejszy wysiłek czy odpoczynek.

Sprawdź też maści i plastry na ból pleców.

objawy lordozy w odcinku lędźwiowym

Jakie objawy daje nadmierna lordoza kręgosłupa szyjnego?

A jakie objawy ma nadmierna lordoza szyjna? Nadmierne wygięcie odcinka szyjnego w przód zdarza się rzadziej niż w przypadku odcinka lędźwiowego. W takim przypadku pacjent ma charakterystycznie wystające do tyłu łopatki. Nadmierna lordoza w odcinku szyjnym również może wiązać się z dolegliwościami bólowymi szyi, pleców, a nawet głowy.

Sprawdź też leki przeciwbólowe.

objawy lordozy szyjnej u dziecka

Jak rozpoznać nadmierną lordozę kręgosłupa?

Rozpoznawanie wad postawy nie jest łatwym zadaniem. Dlaczego? Wady te powstają latami. Ale bardzo ważne jest, żeby wadę postawy wychwycić jak najszybciej. Tylko czujne oko lekarza podczas regularnych wizyt kontrolnych dziecka jest w stanie wychwycić nawet subtelną wadę.

Gdy lekarz podejrzewa u dziecka nadmierną lordozę, zleca badania obrazowe, które potwierdzają lub wykluczają chorobę. Do badań tych należy najczęściej zdjęcie RTG lub rezonans magnetyczny kręgosłupa. Pamiętaj, żeby dbać o prawidłową postawę swojego dziecka od samego początku. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko się garbi czy ma inną wymuszoną postawę, zgłoś się z nim do pediatry. Pamiętaj, wady postawy u dzieci można korygować, jednak podstawą jest oczywiście ich wczesne wykrycie.

Więcej artykułów na ten temat

 • Rwa kulszowa – co to jest?

  Rwa kulszowa – co to jest?

  · 9 minut czytania
  • choroby kręgosłupa
  Czym jest "zapalenie korzonków" i jak je leczyć? Sprawdź porady lekarza. Dowiedz się, co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia uporczywych dolegliwości bólowych!
 • Zasady profilaktyki bólów kręgosłupa w pigułce

  Zasady profilaktyki bólów kręgosłupa w pigułce

  · 4 minuty czytania
  • choroby kręgosłupa
  Ból kręgosłupa bywa bardzo dokuczliwy i znacznie obniża komfort życia. Z czego wynikają uporczywe dolegliwości? Jak je zmniejszyć? Co zrobić, by zapobiec wadom postawy? Sprawdź!
 • Ból pleców po spaniu – jak spać, żeby nie bolało

  Ból pleców po spaniu – jak spać, żeby nie bolało

  · 4 minuty czytania
  • choroby kręgosłupa
  Jeśli rano czujesz silny ból kręgosłupa, prawdopodobnie śpisz w nieodpowiedniej pozycji lub masz źle dobrany materac. Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się, jak uniknąć dolegliwości bólowych!