Irygacja pochwy – kiedy i jak ją stosować?

4. 8. 2021 · Irmina Turek · 6 minut czytania
  • zdrowie intymne kobiety

Irygacja to nic innego, jak zabieg związany z przepłukiwaniem pochwy. Stosuje się ją w różnego rodzaju infekcjach i dolegliwościach intymnych. Powinnaś jednak wiedzieć, za pomocą jakich roztworów możesz ją wykonać. Istnieją też sytuacje, w których nie jest zalecana. Jeśli zastanawia Cię, co to jest irygacja pochwy i jak ją bezpiecznie przeprowadzić, ten artykuł jest dla Ciebie. 

Irygacją nazywa się zabieg przepłukiwania jam ciała. Można jej poddawać m.in. nos, jamę ustną czy jelito (lewatywa; przeczytaj więcej tutaj: Sposób na oczyszczanie jelit. Sprawdź, jak zrobić to w domu!). Zabieg ten w zależności od miejsca wykonywania stosuje się przy różnego rodzaju dolegliwościach: przy zatkanych zatokach (sprawdź również: Domowe sposoby na zatoki! Jak pozbyć się bólu zatok?), problemach z wypróżnianiem (dowiedz się też: Farmaceuta radzi: domowe sposoby na zaparcia) czy przed niektórymi zabiegami. Płyn do danego miejsca wprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia nazywanego irygatorem

W przypadku irygacji pochwy za jego pomocą wtłacza się do niej roztwory wodne z dodatkiem wyciągów ziołowych lub preparatów o działaniu przeciwzapalnym, dostępnych w aptekach. Roztwór umieszcza się w pojemniku, a następnie jego końcówkę wprowadza do owego odcinka dróg rodnych i naciska butelkę. Powoduje to wytworzenie ciśnienia, które wtłacza zawarty w opakowaniu płyn do pochwy.

irygacja pochwy

Irygację pochwy wykonuje się przeważnie zgodnie z zaleceniami lekarza przy toczącej się w pochwie infekcji (zobacz też: Infekcje pochwy − jak je rozpoznać? Lekarz wyjaśnia) i stanie zapalnym. Bywa ona również stosowana w niektórych ginekologicznych chorobach przewlekłych lub przed zabiegami chirurgicznymi. Może mieć korzystny wpływ na leczenie zapalenia szyjki macicy oraz pochwy. Niekiedy poleca się ją po chemio- i radioterapiach (przeczytaj także: Pielęgnacja skóry po radioterapii − dermatolog radzi!).

Istnieją też opinie,mówiące o korzyściach wynikających z irygacji pochwy po stosunku, który to zabieg ma przywracać jej optymalne pH. W tej kwestii zdania są jednak podzielone. Natomiast definitywnie żadnego pokrycia w badaniach naukowych nie mają próby przypisania mu działania zmniejszającego szanse zajścia w ciążę lub zarażenia się chorobą weneryczną! Niestety to nieprawdziwe teorie, na które niekiedy można się jeszcze natknąć. 

Co istotne, rozważ sensowność i zalety irygacji pochwy w celach higienicznych. Ów odcinek dróg rodnych posiada własną, unikatową florę bakteryjną, pełną pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus oraz odpowiednio kwaśne pH. Jest to podstawowa ochrona przed drobnoustrojami i łapaniem infekcji intymnych o różnym podłożu. Zbyt częste irygacje mogą zaburzać równowagę i osłabiać tę naturalną linię obrony Twojego organizmu. Dlatego też stosuj ją wtedy, kiedy jest zalecana przez ginekologa, a niekoniecznie traktuj jako element codziennej higieny. Fizjologiczny mechanizm wydzielania śluzu oraz krwawienie menstruacyjne sprawiają, że Twoja pochwa sama regularnie się oczyszcza.

irygacja pochwy co to

Przy okazji przygotowań do owego zabiegu najczęściej powraca pytanie: jak wykonać? Irygację pochwy przeprowadza się za pomocą specjalnego przyrządu, irygatora, który jest dostępny w aptekach. Dodatkowo sprawdź najpierw, czy zalecony specyfik nie posiada już buteleczki w zestawie. Niektóre roztwory mają formę gotowych, napełnionych irygatorów, przeznaczonych do jednorazowego użytku. 

Kiedy już masz odpowiedni przyrząd do irygacji, wlej płyn do jego wnętrza. Następnie umieść końcówkę irygatora w pochwie i wtłocz substancję do środka. Najwygodniej będzie Ci przeprowadzić ten zabieg w wannie lub pod prysznicem czy też siedząc na muszli klozetowej albo bidecie. Dobrą praktyką jest również podmycie się przed zabiegiem.

Irygacja w przypadku ciężarnej nie różni się od tego, w jaki sposób robią ją kobiety niebędące w ciąży. Pamiętaj jednak, że tego typu zabiegi u przyszłych mam mogą być wykonywane tylko i wyłącznie z uwagi na zalecenia lekarza! Najczęściej dzieje się tak w przypadku, kiedy korzyść z nich płynąca jest większa od potencjalnego ryzyka wystąpienia podrażnień itp.

jak wykonać irygację pochwy

Irygację pochwy przeprowadzisz za pomocą dostępnych w aptece gotowych produktów, artykułów z dodatkiem ziół czy zwykłej wody. Wśród tej pierwszej grupy najczęściej wybierane są roztwory (lub proszek do ich sporządzania) z benzydaminy. Preparaty te mają działanie przeciwzapalne i stosowane są w przypadku dolegliwości bólowych, świądu i infekcji związanych z upławami (przeczytaj również: Upławy – oznaka infekcji czy fizjologia? Lekarz odpowiada), zaczerwienieniem okolic intymnych czy pieczeniem. 

Do irygacji możesz stosować też roztwory ziół; zakup jednak stosowne mieszanki w aptece i stosuj je zgodnie z zaleceniami. Nie powinnaś samodzielnie wybierać roślin i ustalać ich proporcji ani używać innych roztworów (np. jogurtu czy kefiru), kojarzonych z domowymi sposobami. Pochwa ma odpowiednio zbilansowaną florę bakteryjną i pH oraz przede wszystkim bardzo wrażliwą błonę śluzową. Tylko preparaty, które nie zaburzą tej równowagi, będą dla Ciebie pomocne. 

Pamiętaj, że każdy objaw związany z infekcją intymną warto skonsultować z ginekologiem. Doradzi Ci, jaką kurację zastosować, a w wielu przypadkach zleci mocniejsze leki na receptę, takie jak kremy, globulki dopochwowe, probiotyki dopochwowe lub tabletki doustne.

kiedy wykonać irygację pochwy

Nie w każdym przypadku irygacja pochwy jest zalecanym zabiegiem. Główne przeciwwskazania to:

Aby sobie nie zaszkodzić, przeprowadzając ów zabieg, pamiętaj, że z jednego irygatora powinna korzystać tylko jedna osoba. Nie myj też tego sprzętu za pomocą silnych detergentów; do czyszczenia użyj preparatów przeznaczonych do higieny intymnej. Jeśli chcesz go dodatkowo odkazić, przelej wrzątkiem lub przetrzyj antyseptykami, które mogą być stosowane także i na błony śluzowe. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych podrażnień po irygacji.

irygacja jak wykonać

Podsumowując, irygacja pochwy to pomocny zabieg przy wielu dolegliwościach intymnych. Wykonuj ją zawsze za pomocą sprawdzonych i przeznaczonych do tego celu preparatów. Metoda ta nie powinna stanowić podstaw samoleczenia i opóźniać decyzji o konsultacji ginekologicznej, ponieważ jest to zabieg jedynie dodatkowy, uzupełniający. 

Aby uchronić się przed nawracającymi infekcjami, pamiętaj o paru prostych codziennych zaleceniach. Często zmieniaj podpaski lub tampony w trakcie menstruacji, noś przewiewną bieliznę z naturalnych tkanin i regularnie wymieniaj ręczniki kąpielowe. Dodatkowo do mycia stosuj odpowiednie łagodne preparaty wyrównujące pH.

Źródła:

  1. Fisher, J.F. Candiduria: When and How to Treat It. Current Infectious Disease Reports. R. 2000, t. 2, nr 6, s. 523‒530.
  2. Geiger, A.M.; Foxman, B. Risk factors for vulvovaginal candidiasis: a case-control study among university students. Epidemiology. R. 1996, t. 7, nr 2, s. 182‒187.
  3. Kotarski, J.; Drews, K.; Maleszka R. i in. Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu ‒ stan wiedzy na 2008 rok. Ginekologia Polska. R. 2008, t. 79, s. 638‒652. 
  4. Pirotta, M. V.; Gunn, J. M., Chondros, P. „Not thrush again!" Women's experience of postantibiotic vulvovaginitis. The Medical Journal of Australia. R. 2003, t. 179, nr 1, s. 43‒46.

Więcej artykułów na ten temat