Zasinienie skóry − czy to problem z krążeniem?

29. 5. 2020 · Edyta Jakubik · 4 minuty czytania

Sina skóra na ciele to inaczej cyjanoza czy też sinica. Nie jest chorobą, lecz objawem, który może pojawić się w przebiegu różnych chorób. Najczęściej zdarza się w przebiegu chorób serca i płuc. Ze względu na mechanizm jej powstawania wyróżniamy sinicę centralną i obwodową.

Zasinienie skóry − przyczyny

1. Sinica centralna

Sinica centralna jest spowodowana zmniejszeniem ilości utlenowanej hemoglobiny, czyli specjalnego składnika krwi, przenoszącego tlen. To doprowadza do niedotlenienia tkanek. Jest dość charakterystyczna − daje objaw sinych ust, bo jest najlepiej widoczna w dobrze ukrwionych miejscach, takich jak: nos, błona śluzowa jamy ustnej i wargi.

Najczęstszymi przyczynami sinicy centralnej jest:

 • choroby płuc (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nowotwory płuc i inne prowadzące do niewydolności oddechowej)
 • niektóre wady serca w wyniku których dochodzi do przecieku żylno-tętniczego, czyli mieszania się krwi natlenowanej z odtlenowanej,
 • spadek ciśnienia parcjalnego tlenu we wdychanym powietrzu, np. w czasie przebywania na dużych wysokościach.

Sprawdź też objawy niewydolności serca.

Zasinienie skóry

2. Zatrucie

Zasinienie skóry może również pojawić się w przebiegu zatrucia, w wyniku którego dochodzi do powstania nieprawidłowej hemoglobiny.

Jest to:

 • methemoglobina – nieprawidłowa hemoglobina uniemożliwiająca łączenie się z tlenem, powstaje w wyniku choroby nazywanej methemoglobulinemią. W zależności od stopnia nasilenia może występować bezobjawowo (u zdrowego człowieka frakcja methemoglobiny wynosi 1 − 2%) lub przy stężeniach powyżej 30% zagrażać życiu.
 • sulfhemoglobina – powstaje w wyniku przedawkowania leków, takich jak sulfonamidy, azotany. Siarka w wyniku reakcji z hemoglobiną powoduje nieodwracalną zdolność hemoglobiny do wiązania się z tlenem.
 • karboksyhemoglobina – jest to hemoglobina związana z tlenkiem węgla. Czad (tlenek węgla) zwanym cichym zabójcą, ponieważ jest najczęstszą przyczyną zatruć ma aż 200-krotnie większą siłę wiązania się z hemoglobiną niż tlen, dlatego tak szybko, już 20% wysycenie powoduje niedotlenienie, a 60% wysycenie może doprowadzić do zgonu.

Sprawdź też, o czym świadczy niska hemoglobina.

3. Sinica obwodowa

Jest objawem nadmiernego odtlenowania hemoglobiny w tkankach obwodowych. Jak ją rozpoznać? Zauważysz siną skórę na ciele, która wpada w odcień szaroniebieski. Widoczna jest ona na skórze obwodowych części ciała: palce dłoni i stóp, małżowiny ustne, czerwień wargowa i nos.

Najczęstsze przyczyny to:

 • hipotermia, czyli znaczne wychłodzenie ciała, rozpoczyna się, gdy temperatura ciała zmierzona na błonie bębenkowej lub w 1/3 dolnej przełyku spada poniżej 35 stopni C
 • zmniejszenie objętości wyrzutowej serca (wstrząs kardiogenny, przewlekła niewydolność serca)
 • miażdżyca
 • zator tętniczy
 • angiopatia cukrzycowa
 • zaburzenia naczynioruchowe (np. objaw Raynauda)
 • upośledzenie odpływu krwi żylnej w wyniku zakrzepicy, zapalenia żył
 • zwiększenie lepkości krwi w przebiegu czerwienicy prawdziwej, krioglobulinemii

Sprawdź też, co to jest saturacja krwi.

sina skóra

4. Sinica rzekoma

Jest rzadką postacią sinicy, która jest związana z obecnością nieprawidłowego barwnika w skórze. Mogą to być metale ciężkie, takie jak srebro i złoto i niektóre leki, np. chlorpromazyna, amiodaron. Charakterystyczne dla tego rodzaju sinicy jest to, że znika pod wpływem uciśnięcia skóry palcem.

Zasinienie skóry − poważny objaw

Każde sine zabarwienie skóry powinno być potraktowane poważnie − jego przyczyną mogą być ciężkie schorzenia. Podstawowym postępowaniem u chorego z sinicą jest leczenie choroby podstawowej, czyli przyczyny powstania tego objawu. Zarówno ostra i przewlekła postać sinicy wymaga monitorowania i leczenia.

Żeby uchronić się przed ryzykiem rozwoju sinicy wietrz pomieszczenia, w których przebywasz, dbaj o dostęp do świeżego powietrza, pamiętaj o zachowaniu regularnej aktywności fizycznej. Staraj się rzucić palenie, systematycznie przyjmuj zalecane leki, a także regularnie stawiaj się kontrole do lekarza.

  O autorze
  Edyta Jakubik
  Edyta Jakubik
  Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją. W wolnym czasie prowadzę swojego bloga na Instagramie (dr.jakubik), związanego z medycyną i zdrowiem.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Edyta Jakubik
  Edyta Jakubik
  Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją....
  Przeczytaj więcej od tego autora