Smoczek dynamiczny - czy każda mama musi go kupić? Co to jest?

31. 3. 2021 · 7 minut czytania

Słyszałeś o smoczkach dynamicznych i zastanawiasz się, czy sprawdzi się w przypadku Twojego malucha? Dowiedz się nieco więcej na temat tego rodzaju smoczka!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Smoczek dynamiczny - czy każda mama musi go kupić? Co to jest?

Smoczek dynamiczny, ortodontyczny, uspakajający, który z nich wybrać? Przyjrzałam się bliżej propozycji smoczka dynamicznego, który ma wpłynąć na uspokojenie dziecka i porównałam go z innymi rodzajami smoczków dostępnych na rynku. Zobacz, jaki smoczek będzie najlepszy dla Twojego malucha.

Czym jest dynamiczny smoczek?

W wyprawkach dla niemowląt co chwila pojawiają się nowe, rewolucyjne produkty. W ostatnim czasie wiele mam poleca „niezastąpiony” smoczek dynamiczny. Czym on jest?

Smoczek dynamiczny jest zaprojektowany w taki sposób, żeby jak najbardziej przypominał brodawkę kobiecej piersi. Dlatego sprawdzi się u dziecka, które karmisz piersią. Smoczek dynamiczny posiada wielowarstwowy silikon, który zmusza mięśnie jamy ustnej malucha do ssania. Dzięki temu ssanie smoczka nie powinno zakłócać umiejętności wysysania pokarmu z piersi mamy. A taki zarzut często kieruje się pod adresem innych smoczków. Dodatkowo producenci zapewniają, że dynamiczny smoczek nie zaburza też oddychania i połykania śliny.

Smoczek dynamiczny

 

Smoczek dynamiczny a uspokajający. Jakie są jeszcze rodzaje smoczków?

Smoczek dynamiczny to oczywiście tylko jedna z wielu opcji. Zanim podejmiesz decyzję o jego zakupie, wiedz też, że w sklepach z wyprawką dla niemowląt znajdziesz także smoczki:

  • dla wcześniaków – specjalnie zaprojektowane dla dzieci przedwcześnie urodzonych, są bardzo lekkie i miękkie,
  • okrągłe – kształt smoczka przypomina wisienkę, przeznaczony dla dzieci karmionych butelką,
  • symetryczne (płaskie) – są spłaszczone z obydwu stron. Nie ma znaczenia, którą stroną dziecko weźmie smoczek do buzi. Mój syn tak się przyzwyczaił do smoczka dynamicznego, że kiedy dostał raz płaski, to cały czas przekręcał go w buzi, szukając odpowiedniego ułożenia,
  • anatomiczny (czy inaczej ortodontyczny) – polecane przez stomatologów. Smoczki te zbudowane są w taki sposób, żeby wspierały prawidłowy rozwój jamy ustnej. Gumka smoczka powinna być zaokrąglona na końcu, lekko spłaszczona od strony języka i nieco wypukła od strony podniebienia – to zapobiega spychaniu języka do tyłu,
  • uspokajające – czyli tak naprawdę wszystkie smoczki, które uspokajają dziecko,
Smoczek dynamiczny a uspokajający
 
Wiele mam zadaje sobie trud porównania smoczka dynamicznego i uspokajającego w poszukiwaniu tego idealnego. Czym się różni smoczek dynamiczny od uspokajającego? Niczym. Tak naprawdę, każdy smoczek dynamiczny będzie też uspokajający, o ile Twoje dziecko go zaakceptuje.
 
  • na ząbkowanie − to smoczki-gryzaczki, które dziecko może gryźć, żeby ulżyć sobie w bólu podczas ząbkowania. Taki smoczek warto wcześniej schłodzić w lodówce,
  • do podawania leków – mają specjalną komorę, do której wlewa się lekarstw, a dziecko następnie je wysysa. O mechanizmie działania takiego gadżetu, pisałam w artykule: Jak podać dziecku antybiotyk żeby nie wypluło? Doświadczona mama radzi!,
  • podpinane do nebulizatora – do niektórych inhalatorów często dołączane są smoczki, przez które ma być robiona inhalacja. Specjaliści odradzają jednak korzystania z takiego gadżetu. Więcej o tym, pisałam w artykule: Inhalacja noworodka – jak ją wykonać krok po kroku.
Jaki smoczek wybrać?

Smoczki dzielą się również ze względu na to, z czego zostały wyprodukowane. Stąd możemy wyróżnić:

  • kauczukowe (lateksowe) – bardzo delikatne i miękkie, przez co łatwo ulegają odkształceniom, zwłaszcza przy wyparzaniu. To z kolei może wpływać na nieprawidłowy rozwój zgryzu i późniejsze wady wymowy. Niebezpieczne jest także to, że większe dziecko może odgryź i połknąć kawałek lateksu. Mimo tych wad i zagrożeń smoczek lateksowy bardziej niż silikonowy odwzoruje pierś kobiecą, bo jest delikatny. Zanim zdecydujesz się na taki smoczek, sprawdź, czy dziecko nie ma uczulenia na lateks, 
  • silikonowe – trwalsze i twardsze od kauczukowych. Nie zmieniają kształtu ani barwy w wyniku wyparzania. Ta twardość jednak sprawia, że nie odwzorowuje kształtu i dotyku matczynej piersi.
Smoczek dynamiczny dla dziecka

Smoczek – po co w ogóle go używamy?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj smoczka wybierzesz, ma on za zadanie zaspokoić u dziecka odruch ssania. A ten pojawia się od razu po urodzeniu. Jeszcze w ciąży, podczas badania USG można zauważyć, jak dziecko wkłada palec do buzi i go ssie. Odruch ten jest najmocniejszy do 4. miesiąca życia. Potem już zmienia się w przyzwyczajenie, a nawet w „trudny do zerwania” nałóg. Niestety im później rozpoczniecie „pożegnanie” ze smoczkiem, tym ciężej będzie go odstawić.

    Ssanie spełnia wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim zapewnia prawidłowe pobieranie pokarmu. Niemowlę ma również potrzebę ssania nieodżywczego − uspokaja go to, nawet kiedy nie jest głodne. Dziecko ssie pierś czy smoczek, żeby się uspokoić czy wyciszyć. Takie ssanie nazywa się czynnością regulującą i zwiększa poczucie bezpieczeństwa u malucha. Najbardziej naturalny „uspokajacz” to oczywiście pierś mamy, jednak z wiadomych przyczyn nie można pozwolić sobie na to, żeby dziecko cały czas uspokajało się w ten sposób. Dlatego właśnie stosuje się smoczki!

    Smoczek dodatkowo pobudza mózg, odpowiada za gospodarkę hormonalną, a także usprawnia pracę różnych organów wewnętrznych, np. żołądka czy jelit. Więcej na temat smoczka pisała Magda w artykule: Smoczek dla noworodka – jak go wybrałam dla swojego maluszka.

    Smoczek dynamiczny a uspokajający

    Wady i zalety smoczka, czyli dlaczego mamy je demonizują?

    Najważniejszą zaletą smoczka jest to, że pozwala na wykonywanie odruchu ssania bez udziału mamy. Dzięki temu może ona czasem oderwać się od noworodka. Pediatrzy podkreślają także, że ssanie smoczka zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej, bo zniechęca dzieci do przewracania się twarzą do dołu, a także trzyma język z dala od dróg oddechowych. Jeżeli obawiasz się tego zjawiska, koniecznie przeczytaj artykuł: Monitor oddechu dla noworodka – jak działa?.

    Smoczek dynamiczny co to?

    Eksperci wymieniają także całą listę powodów, dla których dziecku nie powinno się podawać smoczka.

    1. Ssanie smoczka może zaburzyć naturalny sposób pobierania pokarmu z piersi mamy − smoczek dynamiczny ma temu zapobiegać.
    2. Ssanie smoczka 3-krotnie zwiększa ryzyko zachorowań na infekcję ucha.
    3. Zbyt długie i intensywne ssanie smoczka może opóźnić rozwój mowy, a nawet powodować wady zgryzu i wymowy w przyszłości − to skłoniło producentów do stworzenia smoczka ortodontycznego. Sprawdź artykuł naszej ekspertki w zakresie ortodoncji, lek. med. Magdaleny Głowali: Wady zgryzu u dzieci − czy mioterapia może im całkowicie zapobiec?.
    4. Smoczek przeszkadza w pionizacji języka, przez co może zaburzać prawidłowe przełykanie i artykulację.
    5. Zbyt długie używanie smoczka może prowadzić do próchnicy.

    Używać, czy nie używać smoczka? Oto jest pytanie!

    To oczywiście indywidualna decyzja rodziców. Wydaje się jednak, że można używać smoczka, o ile robisz to z głową. Naprawdę nikt nie zna lepiej Twojego dziecka, niż Ty. Sama wiem, że podczas gdy jedno moje dziecko było „niesmoczkowe”, przy drugim smoczek okazał się wybawieniem dla całej rodziny. Moja córka wręcz go odrzucała, syn za to najchętniej by się z nim nie rozstawał. Dlatego wiem, że nigdy nie warto komentować wyborów innych rodziców, bo nie jesteś na ich miejscu.

    U niektórych dzieci potrzeba ssania nieodżywczego jest tak duża, że zaczynają ssać kciuk. Specjaliści radzą, żeby w takich przypadkach dać dziecku smoczek, bo łatwiej oduczyć dziecko nawyku ssania. Pamiętaj jednak, żeby do około 6. tygodnia życia (czyli do momentu ustabilizowania się procesu laktacji) nie podawać dziecku smoczka, bo może zaburzyć to prawidłowe pobieranie pokarmu z piersi.

    Czym się różni smoczek dynamiczny od uspokajającego?

    Jak używać smoczka?

    Niezależnie, czy wybrałaś smoczek dynamiczny, ortodontyczny czy uspokajający, staraj się go nie nadużywać. Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest podawanie dziecku smoczka za każdym razem, gdy tylko się skrzywi. Często wystarczy jedynie przytulić dziecko lub w jakiś inny sposób ukoić jego emocje. Nie powinno się uzależniać uspokojenia od smoczka, bo później będzie jeszcze ciężej odstawić go.

    Inne błędy popełniane przez rodziców to:

    1. Niewymienianie smoczka − smoczek się zużywa, zwłaszcza jeżeli maluch często go ssie. Dlatego raz na 2 miesiące powinno się go zmienić,
    2. Kupowanie niedopasowanego smoczka − powinien być on dostosowany do wieku dziecka,
    3. Wkładanie dziecku smoczka, kiedy wypadnie mu z buzi podczas snu,
    4. Nieodpowiednia higiena − smoczki należy wyparzać,
    5. Zbyt długie zwlekanie z odstawaniem smoczka.

    „Jeśli dziecko używa smoczka, należy bardzo dbać o jego higienę oraz regularne zmienianie. Smoczek to idealne miejsce dla wzrostu różnych drobnoustrojów, stąd tak istotne jest, by starannie go wyparzać przynajmniej raz dziennie. Pamiętaj, żeby smoczek, nawet jeśli nie jest zniszczony, wymieniać na nowy co 4 − 6 tygodni”

    − komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

    Smoczek dynamiczny czy inny? Jaka jest Twoja decyzja?

    Jak widzisz, nieważne, na jaki smoczek się zdecydujesz, zawsze pojawią się pewne za i przeciw. Smoczki dynamiczne poleca wielu lekarzy pediatrów, jednak nie jest to opcja, którą koniecznie musisz wybrać. O tym, jaki rodzaj smoczka powinnaś używać, tak naprawdę zadecyduje… Twoje dziecko! To ono musi zaakceptować „uspokajacz”, który pomoże mu zaspokajać odruch ssania.

     

    Źródła:

    1. Szajewska H.; Horvath A.; Rybak A.; Socha P.; Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria 2016 T. 13 9-24.
    2. Czajkowska M.; Machoś M.; Ssanie bez tajemnic, Wydawnictwo GooGoo
    3. Hazuk B.; Smoczek: przyjaciel czy wróg, http://www.fpd.ig.pl/images/stories/publikacje/Smoczek-przyjaciel_czy_wrog.pdf

      Więcej artykułów na ten temat

      • Jak przygotować się na wakacje z noworodkiem? Co zabrać ze sobą? O czym pamiętać, szykując się do podróży? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zachęcamy do lektury!
      • Usypianie dziecka wymaga ogromnej cierpliwości. Co zrobić, by pomóc maluszkowi zasnąć? Dlaczego warto zadbać o wprowadzenie i przestrzeganie codziennych rytuałów? Sprawdź!
      • Moje niemowlę chrapie! Co robić?

        Moje niemowlę chrapie! Co robić?

        · 4 minuty czytania
        Zatkanie nosa, alergia, skrzywienie przegrody nosowej czy przeziębienie – to tylko niektóre powody chrapania niemowląt. Kiedy udać się do lekarza z dzieckiem? Dowiedz się więcej!
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora