Stłuszczenie wątroby – choroba nie tylko alkoholików!

14. 11. 2019 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • choroby

Stłuszczenie wątroby nie dotyczy tylko osób nadużywających alkoholu. Bardzo często jej przyczyną jest nieprawidłowa, bogata w węglowodany i tłuszcze nasycone dieta. Nadmiar tłuszczy w komórkach wątroby – hepatocytach, może znacznie upośledzić funkcjonowanie tego narządu. Jak walczyć ze stłuszczeniem wątroby, jaką dietę regeneracyjną wprowadzić i na czym polega leczenie naturalne tego schorzenia.

Stłuszczenie wątroby − co to jest?

Stłuszczenie wątroby często utożsamiane jest z chorobą alkoholików. Jednak jej występowanie diagnozuje się też w innych przypadkach − często u osób spożywających alkohol w niewielkich ilościach lub nawet tych, którzy unikają alkoholu jak ognia. Jeśli stłuszczenie wątroby nie wynika z nadużywania alkoholu, chorób genetycznych lub przyjmowania leków, które mogą powodować tego typu zaburzenia, nazywa się je niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby.

stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby to nic innego jak nadmierne nagromadzenie związków tłuszczowych w komórkach wątroby, czyli hepatocytach. W związku z tym nadmiarem tłuszczy, praca wątroby może być zaburzona. Samemu stłuszczeniu często towarzyszy również stan zapalny. W przebiegu choroby może rozwijać się też zwłóknienie, a nawet martwica komórek wątrobowych.

Stłuszczenie wątroby − przyczyny

Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn stłuszczenia wątroby jest wysokokaloryczna dieta − bogata w posiłki z duża zawartością węglowodanów i tłuszczów nasyconych, przepijanych słodzonymi napojami. Dieta tego typu w połączeniu z małą aktywnością fizyczną przekłada się na otyłość, a ta predysponuje do stłuszczenia wątroby i pogorszenia profilu lipidowego.

stłuszczenie wątroby przyczyny

Stłuszczenie wątroby może wystąpić również jako działanie niepożądane zażywanych leków. Do grup leków, które mogą powodować tego typu zaburzenie, zalicza się niektóre antybiotyki, część leków o działaniu cytostatycznym (metotreksat), duże dawki witaminy A, czy leki o budowie sterydowej. Dodatkowo, zmiany w wątrobie mogą powstać również na skutek działania toksyn zawartych w grzybach czy też w efekcie wirusowego zapalenia wątroby.

Choroba stłuszczeniowa wątroby może współistnieć lub wiązać się z innymi chorobami przewlekłymi, takimi jak: cukrzyca typu 2, zespół metaboliczny, dyslipidemia czy zespół policystycznych jajników.

Stłuszczenie wątroby − objawy

Stłuszczenie wątroby najczęściej długo przebiega bezobjawowo lub objawy są mało charakterystyczne, a sama choroba bywa wykrywana często przypadkowo. Może powodować ogólne złe samopoczucie, osłabienie, czy też ucisk i dyskomfort w górnej części brzucha po prawej stronie. Zwykle chorzy dowiadują się o problemach z wątrobą podczas badania poziomu enzymów wątrobowych, robienia lipidogramu, czy USG jamy brzusznej.

stłuszczenie wątroby objawy

Stłuszczenie wątroby − dieta

Podstawowym sposobem walki ze stłuszczeniem wątroby jest zmiana nawyków żywieniowych. Najczęściej zalecana jest dieta śródziemnomorska lub dieta DASH (o ograniczonej zawartości sodu).

Istotnym elementem zmiany diety jest przede wszystkim ograniczenie kaloryczności posiłków i odpowiednie zbilansowanie makroskładników. Tłuszcze w diecie powinny być bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i być pochodzenia roślinnego. Posiłki powinny zawierać również większe ilości cynku i witaminę E.

Zmiany nawyków żywieniowych w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną powinny pomoc zmniejszyć masę ciała, poprawić wartość BMI i polepszyć profil lipidowy. Zobacz, jak leczyć zaburzenia lipidowe: Jak leczyć zaburzenia lipidowe − czyli co pomoże na wysoki cholesterol?  Warto ograniczyć też spożywanie napojów słodzonych fruktozą lub syropem glukozowo-fruktowym.

Stłuszczenie wątroby − leczenie naturalne

W zależności od przypadku, nie zawsze leczenie naturalne będzie wystarczające i nie wszystkie preparaty przyniosą poprawę. Dlatego zawsze lepiej skonsultować z lekarzem to, co dodatkowo planujesz włączyć do diety i zapytać o jego opinie. Na przykład, w części przypadków pozytywny efekt da suplementacja witaminą E, ale odradza się ją u osób chorujących równolegle na cukrzycę.

stłuszczenie wątroby suplementacja witaminą E

Inną witaminą, której antyoksydacyjne działanie może dodatkowo wspomóc organizm jest witamina C. Zaleca się suplementację preparatami bogatymi w fosfolipidy, które w organizmie pełnią rolę składników błon komórkowych i wspomagają regenerację uszkodzonych komórek wątroby. Ponadto ziołem o udowodnionym korzystnym działaniu na wątrobę jest ostropest plamisty. Można włączyć go do diety, czy to w formie wyciągu w tabletkach, czy zmielonego surowca.

Więcej artykułów na ten temat