Czy osoby zaszczepione na COVID-19 mogą zarażać innych?

16. 11. 2021 · Magdalena Habuz-Falińska · 2 minuty czytania
 • wiedza farmaceutyczna

Osoby, które słusznie decydują się na szczepienie przeciwko COVID-19, robią to z dwóch powodów. Po pierwsze, aby chronić swoje zdrowie i życie. Po drugie, aby zabezpieczyć swoich najbliższych przed koronawirusem. Tylko czy to możliwe?

Czy po szczepieniu można zarażać koronawirusem?

Niestety, nawet osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 mogą nadal przenosić koronawirusa. Brytyjscy badacze podają nawet konkretne statystyki. Okazuje się, że ryzyko przeniesienia zakażenia na domowników przez osoby uprzednio zaszczepione nadal wynosi aż 38%, a spada do 25%, gdy zaszczepieni są wszyscy lokatorzy. Przyczynę takiego stanu rzeczy powoduje to, że Wirus stale mutuje, powstają jego nowe odmiany o wyższej zjadliwości (szczególnie niebezpieczny jest wariant delta). Specjaliści zwracają przy tym uwagę, że zaszczepienie się trzecią dawką szczepionki poprawia również samą odporność na koronawirusa.

Poznaj mutacje koronawirusa.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, zaszczepieni powinni pamiętać, że nie są zwolnieni z obowiązku dezynfekcji rąk, noszenia maseczki ochronnej i zachowania dystansu społecznego, aby chronić zdrowie innych. Osoby, które z kolei nie zdecydowały się zaszczepić, powinny rozważyć, że nie mogą polegać tylko na tym, że nie zarażą się od zaszczepionych domowników.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ogólne zdrowie społeczeństwa. Jeżeli cokolwiek może zmniejszyć statystyki zachorowań i zgonów na COVID, to właśnie szczepienia i zachowywanie zasad sanitarnych. Pamiętajmy o tym, myśląc o sobie i swoich bliskich.

 

Więcej artykułów na ten temat

 • Znieczulenie miejscowe − jak się na nie przygotować?

  Znieczulenie miejscowe − jak się na nie przygotować?

  · 4 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna
  Na czym dokładnie polega znieczulenie miejscowe? Kiedy się je wykonuje? Z jakimi konsekwencjami się wiąże? Czy znieczulenie boli? Jak się na nie przygotować? Sprawdź!
 • Jak nauczyć dziecko smarkać?

  Jak nauczyć dziecko smarkać?

  · 3 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna
  Smarkanie to kolejna umiejętność, którą musi nabyć każde dziecko. Warto uczyć malca poprawnej techniki wydmuchiwania nosa już od najmłodszych lat. Podpowiadamy, jak to zrobić!
 • Czy można zwrócić leki do apteki? Co zrobić z niewykorzystanymi lekami?

  Czy można zwrócić leki do apteki? Co zrobić z niewykorzystanymi lekami?

  · 2 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna
  Co zrobić z pochopnie zakupionym lekiem? Czy można zwrócić do apteki niewykorzystane i nieprzeterminowane leki lub suplementy diety? Odpowiadamy!